Geleneksel Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. Depresyon kalp çarpıntısı sebebi

Depresyon kalp çarpıntısı sebebi

gelenekselhaber gelenekselhaber -
1 0

Kalp çarpıntısı acil servislere ve kardiyoloji polikliniklerine müracaat nedenlerinin başında gelen şikayetler ortasında yer alıyor. Kalp çarpıntısının söz manası olarak kalp atımlarının hızlanmasını, atımların olağandışı bir hal almasını ya da düzensizleşmesini söz ettiğini paylaşan Anadolu Sıhhat Merkezi Kardiyoloji Uzmanı Dr. Ersin İhtimam, “Kalbin çalışması ile ilgili bu değişiklikler sonucunda kişi boyun ya da göğüs bölgesinde bir şey kuvvetlice atıyormuş üzere hissedebilir. Depresyon, dert bozukluğu ya da panik atak üzere psikiyatrik rahatsızlıklar da çarpıntı hissinin oluşmasına neden olabilir. Fakat bu bireylerde çarpıntı hissi kalp ile ilgili problemlere bağlı olarak da oluşabileceği için dikkatli olunmalı” açıklamasında bulundu.

Kalp çarpıntısının birçok nedeninin olabileceğini söyleyen ve yapılan çeşitli çalışmalar sonucunda kalp çarpıntısı şikâyeti bulunan yaklaşık her 10 bireyden 4’ünde nedenin kalp kaynaklı olduğunun, her 10 bireyden 3’ünde ise çarpıntının psikiyatrik nedenlere bağlı olarak ortaya çıktığının tespit edildiğini hatırlatan Anadolu Sıhhat Merkezi Kardiyoloji Uzmanı Dr. Ersin İtina, “Kalp ile ilgili nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan kalp çarpıntısı, kalbin yapısal meselelerinden ya da kalbin iş yükünün arttığı anemi yahut hamilelik üzere durumlara bağlı olarak meydana gelebilir. Damarsal sorunlar de çarpıntı hissinin oluşmasına neden olan problemler ortasında yer alır. Fizikî aktivite ve ağır gerilim vakitlerinde ortaya çıkan çarpıntı şikâyeti bedenin bu durumlara bir reaksiyon olarak ürettiği ve kan sirkülasyonuna saldığı uyarıcı hormonlar nedeniyle meydana gelir. Ayrıyeten hipertiroidi hastalarında kalp çarpıntısı sık rastlanılan şikayetler ortasında yer alır. Kan şekerinin düşmesi, kan sirkülasyonundaki kalsiyum, magnezyum ya da potasyum üzere çeşitli minerallerin düzeylerindeki değişiklikler de çarpıntı oluşması ile sonuçlanabilir” dedi.

Kalp çarpıntısının nedenleri

Genel olarak kalp çarpıntısı şikâyeti bulunan şahıslarda gerilim, çok tasa ya da panik atak üzere durumlarda oluşan güçlü duygusal cevaplar, depresyon, zorlayıcı idmanlar, kafein, nikotin ya da çeşitli uyarıcı kimyasal içeren eser ve ilaçların tüketimi, ateş, adet devri, hamilelik ya da menopoz devrinde meydana gelen hormonal değişiklikler ve tiroit bezi hormonlarının seviyesinin olağanın altında ya da üstünde olması ve çeşitli bitkisel destek eserlerinin kullanımının esas nedenler ortasında sıralanabildiğini hatırlatan Dr. Ersin İtina, “Bunun yanı sıra kalp çarpıntısı nedenleri ortasında ömrü tehdit eden rahatsızlıklar da bulunabilir. Bu sorunlar ortasında sistemsiz kalp atımları (aritmiler), geçirilmiş kalp krizi, kalbi besleyen koroner damarlar ile ilgili sorunlar, kalp kapakçıkları ile ilgili rahatsızlıklar, kalp kası hastalıkları ve kalp yetmezliği üzere rahatsızlıklar geliyor” halinde konuştu.

Kalp çarpıntısı ağır tasaya neden olabilir

Kalp çarpıntısı belirtilerinin bilhassa birdenbire ortaya çıkması halinde ya da daha evvel bu hissi deneyim etmemiş birinin yaşaması sonrasında ağır tasa hissine neden olabildiğini vurgulayan Dr. Ersin İhtimam, “Kalp çarpıntısı olarak tanımlanabilecek birçok belirti mevcut. Bunlar kalp atımlarının güya kalp kısa bir müddetliğine durup sonrasında tekrar atıyormuş üzere hissedilmesi, göğüs bölgesinde ekseriyetle kuş çırpınması olarak tabir edilen dalgalanma hissi ve kalp atımlarının ani olarak hızlanıyor ya da yavaşlıyormuş üzere hissedilmesidir. Bu hisler göğüs bölgesi dışında, boyun ve boğaz bölgesinde de meydana gelebilir. Kısa müddetliğine gelip geçen çarpıntı hissinin vakit içerisinde çoğalması halinde yahut şiddetinde vakit içerisinde değişiklik meydana gelirse sıhhat kuruluşlarına başvurarak tabiplerden bu şikâyet konusunda yardım alınması önerilir” diye konuştu.

Hasta hikayesi teşhis için önemli

Çarpıntı şikâyetiyle sıhhat kuruluşlarına başvuran şahıslarda tanısal yaklaşımın en değerli etaplarında fizik muayene ve hasta hikayesinin yer aldığını hatırlatan Dr. Ersin İtina, “Bu şikâyetin ortaya çıkmasında ya da seyrinin değişmesinde tesirli olabilecek faktörler kıymetlendirilir. Eşlik eden belirtiler, hastanın kullandığı ilaçlar yahut destek eserler de çarpıntı hissine neden olabileceği için üzerinde durulması gereken başka mevzular ortasındadır.  Hekimler, çarpıntı yaşayan hastanın birinci değerlendirmesinden sonra altta yatan sorunun aydınlatılmasına yönelik birtakım tetkiklere başvurabilirler. Kanın biyokimyasal tahlili, EKG (elektrokardiyografi), Holter takılması, kalp ile ilgili olayları kaydeden aygıtların takılması ya da ses dalgalarını kullanarak kalbin görüntülenmesini sağlayan EKO (ekokardiyografi), çarpıntı şikayetine tanısal yaklaşımda kullanılan sistemler ortasında yer alır” dedi.

Yaşam usulü değişikliği kalp çarpıntısı tedavisinin kıymetli unsurlarından

Her rahatsızlıkta olduğu üzere çarpıntı tedavisi de şikâyetin ortaya çıkmasını tetikleyen asıl nedene bağlı olarak değişkenlik gösterdiğinin altını çizen Dr. Ersin İhtimam, “Kalp çarpıntısının nedeninin kimi ritim bozuklukları olduğunun tespit edilmesi halinde radyofrekans ablasyon üzere kardiyolojik teşebbüsler yararlı olabilirken, kalbin işlevleri ile ilgili sorunlara sahip şahıslarda ise beta blokörler ya da kalsiyum kanal blokörleri üzere ilaçlar doktorlar tarafından reçetelendirilebilir. Çarpıntı tedavisinin temel prensipleri ortasında bu şikâyetin oluşması ile sonuçlanan tetikleyici faktörlerden sakınılması da yer alır. Bilhassa ömrün getirdiği gerilim seviyesinin yoga ya da nefes antrenmanı üzere rahatlama teknikleri ile düşürülmesi ve uyarıcı özellik gösterebilen eserlerden uzak durulması çarpıntı tedavisi kapsamında değerlendirilebilecek kıymetli hayat şekli değişiklikleri ortasındadır. Tütün eserlerinden uzak durulması, nizamlı fizikî aktivite ya da sağlıklı ve istikrarlı beslenme üzere uygulamalar doktorun bilgisi ve önerisi dahilinde çarpıntı şikâyeti üzerinde tesirli olabilecek öbür ömür üslubu değişiklikler ortasında yer alıyor” açıklamasında bulundu.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir