Geleneksel Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Değişik Doğal Taş Tasarım Yarışması’nda kazananlar belli oldu

Değişik Doğal Taş Tasarım Yarışması’nda kazananlar belli oldu

gelenekselhaber gelenekselhaber -
1 0

Marble İzmir – 28. Memleketler arası Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı kapsamında düzenlenen 5. Milletlerarası Değişik Doğal Taş Tasarım Yarışması’nda kazananlar muhakkak oldu. Bu yıl, 15 ülkeden genç dizayncı adaylarının doğal taş kullanarak oluşturdukları toplam bin 72 özgün projeyle katıldığı müsabakada, 28 finalist ortasından Elif Karaca “Slope” projesiyle birinci, Emine Kutlu “Kandil” tasarımı ile ikinci, Nihal Soykan “Muji” projesiyle üçüncülük mükafatını aldı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi mesken sahipliğinde İZFAŞ tarafından düzenlenen 28. Marble İzmir Fuarı kapsamındaki 5. Memleketler arası Değişik Doğal Taş Tasarım Yarışı için Fuar İzmir’de ödül merasimi düzenlendi. Ödül merasimine İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Mustafa Özuslu, Afyon İscehisar Belediye Lideri Ahmet Şahin, Ege Maden İhracatçıları Birliği İdare Konseyi Lideri İbrahim Alimoğlu, Tüm Mermer Doğaltaş ve Makinaları Üreticileri Birliği İdare Şurası Lideri Hanifi Şimşek, İZFAŞ Genel Müdürü Canan Karaosmanoğlu Alıcı, heyet üyeleri, dizayncılar ve kesim profesyonelleri katıldı.

“Genç dizayncıları teşvik ediyoruz”
Ödül merasiminde konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanvekili Mustafa Özuslu, yarışın bu yıl milletlerarası iştirakle daha da büyüdüğünü belirterek, “Yarışmamızın temel gayesi, doğal taş bölümünü yeni dizaynlar ile güçlendirmek, ülkemizin doğal taşlarından özgün dizaynların ortaya çıkmasını sağlamak. Böylece doğal taş dalının milletlerarası piyasada rekabet gücünü artırarak genç dizayncıları teşvik etmeyi hedefliyoruz ve bunu çok önemsiyoruz. Bu yıl 15 ülkeden geç dizayncılar binin üzerinde dizaynla yarışa katıldı ve bunlar ortasından seçilen 28 proje firmalarımızın dayanağıyla hayata geçirilerek burada sergileniyor. Tüm üretici firmalarımıza verdikleri takviye için canı gönülden teşekkür ediyorum. Birinci üç proje ödülünün yanı sıra bu yıl Ege İhracatçı Birlikleri’nin verdiği ve gençlerin milletlerarası fuar tecrübesi kazanmalarını sağlayacak Yurtdışı Fuar İştirak Mükafatı ile dizayncıları desteklemek emelli firma özel ödüllerimiz var. Ayrıyeten birinci üç projenin tasarım tescil evrakları İZFAŞ tarafından alınıyor. Yarışımızın gelecek yıllarda daha da büyüyeceğine inanıyorum, katkı sunan bölüm temsilcilerine, üniversitelere, genç tasarımcılara ve değerli heyet üyelerine yürekten teşekkür ediyorum” dedi.

Yarışmanın her geçen gün güçlendiğini belirten Ege Maden İhracatçıları Birliği İdare Konseyi Lideri İbrahim Alimoğlu ise bu türlü dizaynların ortaya çıkmasının ve bölümün dayanağının gurur verici olduğunu söyleyerek genç tasarımcılara teşekkür etti.

Ödüller sahiplerini buldu
Yarışmada, mükafatlar düzenlenen merasimde sahiplerini buldu. Elif Karaca “Slope” projesiyle birinci, Emine Kutlu “Kandil” tasarımı ile ikinci, Nihal Soykan “Muji” projesiyle üçüncülük mükafatını aldı. Konya Selçuk Üniversitesi müsabakaya en çok iştirakte bulunan üniversite olarak 3D yazıcı mükafatını almaya hak kazandı. Muhammet Taha Yılmaz “Düşeş” projesi ile Ege İhracatçı Birlikleri Özel Ödülü’nü alırken Incertus, Hengin, Time, Light up,  Pillar, An, Rotate For Four, Sole Lamp, LTN Candel Holer ve The Mill projeleri ise firma özel mükafatına layık görüldü.

Aydınlatma eserlerinden masaya, özel oyunlardan mutfak eşyalarına ve aksesuarlara kadar farklı dizaynların yer aldığı eserler, Alimoğlu Marble, Alimoğlu Mermer Granit, Başaranlar Marble, Batı Ege Marble,  Çizgi Marble, Ebla Madencilik, Ege Antik Mermer, Eminoğlu SBV, Goldmer Marble, Granitaş, Gürmas Gürel Makina, İz-Ko, Kar Maden, Laodikya Marble, Ludi Group, Megamer, Sirmersan ve Şenler Mermer firmaları tarafından üretildi. Alimoğlu Marble, Alimoğlu Mermer Granit, Dn Mermer,  Ege Antik Mermer, Eminoğlu Sbv, Kar Maden, Ravini Marble, Sezgin Mermer, Şenler Mermer,  Taşpınar Mermer Granit ve Batı Ege Mermer firmaları da 11 projeye firma özel mükafatı verdi. Ödül plaketlerinin tasarımı Nosyon Tasarım ve İnovasyon tarafından üretimi ise Goldmer Marble tarafından gerçekleştirildi. Dizaynlar, fuar sonuna kadar A Fuaye alanındaki stant alanında görülebilecek.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir