Geleneksel Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Değirmencilik Sektörü 500 Milyon Dolarlık Hedefle İDMA İstanbul’da Buluştu

Değirmencilik Sektörü 500 Milyon Dolarlık Hedefle İDMA İstanbul’da Buluştu

gelenekselhaber gelenekselhaber -
1 0

Türkiye’nin un üretiminde faaliyet gösteren tesislerin gereksinimlerini karşılamak için filizlenen un, tahıl, yem, bakliyat üretim ekipmanları ve değirmen makineleri bölümü, günümüzde üretiminin yüzde 90’ını ihraç eden dev bir sanayiye dönüştü.

Sektöründe Türkiye’nin birinci ve tek, dünyanın ise en büyük fuarı olan İDMA ise yerli üreticilerin ihracat lokomotifi olmaya devam ediyor. 2 Mayıs 2024 tarihinde İstanbul Fuar Merkezinde kapılarını açan 10. İDMA İstanbul, 500 milyon dolarlık ihracat gayesiyle yerli üreticilerimize lokomotif olmaya devam ederken birebir vakitte fuar ile eşzamanlı olarak düzenlenen 5. Memleketler arası TABADER Tahıl Tepesi ve Kongresi’ne de mesken sahipliği yaparak dünya tahıl, yem ve bakliyat sanayisinin tüm temsilcilerini İstanbul’da bir ortaya getirdi.

Sektörün en büyük buluşmalarına imza atan İDMA, Rusya ve Endonezya duraklarından sonra anavatanına geri döndü. Yerli un, tahıl, yem, bakliyat üretim ekipmanları ve değirmen makineleri üreticileri, 500 milyon dolarlık ihracat amacıyla yeni eser ve teknolojilerini 2-4 Mayıs 2024 tarihlerinde İstanbul Fuar Merkezi’nde gerçekleşen 10’uncu İDMA İstanbul’da beğeniye sundu. Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Genel Müdürü Ahmet Güldal, Türkiye Un Sanayicileri Federasyonu (TUSAF) Lideri Haluk Tezcan, Türkiye Yem Sanayicileri Birliği (TÜRKİYEM-BİR) Lideri İdeal Karakuş, Değirmen ve Bölüm Makineleri Üreticileri Derneği (DESMÜD) Başkanı Zeki Demirtaşoğlu, Türkiye Makarna Sanayicileri Derneği (TMSD) Başkanı Aykut Göymen, Tahıl ve Bakliyat Sürece Teknolojileri, Depolama ve Tahlil Sistemleri Derneği (TABADER) Lideri Prof. Dr. Mustafa Bayram, ve İDMA Fuarlarının organizatörü HAGE Grup Yönetim Kurulu Lideri Muhammet Ali Kalkan’ın açılış konuşmalarıyla kapılarını ziyaretçilerine açan İDMA İstanbul bölümün dünyadaki en büyük markalarını tek çatı altında buluşturdu. Mısır, Fas, Rusya, Ukrayna, Bolivya, Endonezya ve Sırbistan’ın bölüm temsilcilerinin de yer aldığı 10. İDMA İstanbul; 5. Memleketler arası TABADER Tepesi, sertifikalı değirmencilik mükafatları ve BBM Mutfak üzere çeşitli eğitim, seminer ve renkli etkinliklere sahne oldu. 

Güldal: Un ihracatında dünya birincisi, makarna ihracatında dünya ikincisi, yem ihracatında Avrupa birincisiyiz:

10. İDMA İstanbul’un açılış merasiminde konuşan TMO Genel Müdürü Ahmet Güldal; “Değerli bölüm dernekleri başkanlarımın söylediği üzere Türkiye tarım dalında kıymetli başarılara imza atıyor. Un ihracatında dünya birincisi, makarna ihracatında dünya ikincisi, yem ihracatında Avrupa birincisi kesimlerimizle ülkemizin tarım gelirleri kıymetli bir yükseliş ivmesi gösterdi. Tarım üreticilerimizin sigortası olan bu kesimlerimize ek olarak makine üretim kesimimizin de başarılarından memnuniyet duyuyoruz. Bu vesileyle tahıl, yem, bakliyat bölümünün tüm temsilcilerini tek çatı altında bir ortaya getiren 10. İDMA İstanbul’a emeği geçen herkese teşekkür ederim” kelamlarıyla İDMA’nın kesime katkısından övgüyle bahsetti.

İDMA artık tüm dünyada bilinen bir marka:

Un, tahıl, yem, bakliyat üretim ekipmanları ve değirmen makineleri üreticileri bölümünde düzenlediği başarılı memleketler arası fuarlarla dalın dünyadaki en büyük buluşmalarına imza atan İDMA fuarlarının organizatörü HAGE Grup Yönetim Kurulu Lideri Muhammet Ali Kalkan açılış merasiminde; ‘Farklı kentlerde ve coğrafyalarda tahıl, bakliyat, yem sanayi paydaşları ile gündemi değerlendirdik, teknolojilerimizi konuştuk. Fakat bugün medeniyetlerin buluşma noktası eşsiz İstanbul’umuzda 120 ülkeden gelen konuklarımızla İDMA çatısı altında memleketler arası bir buluşmaya konut sahipliği yapıyoruz. Bugün karşınızda hem bu dalın bir gönüllüsü hem de Türk fuarcılık bölümünün bir temsilcisi ve neferi olarak bulunuyorum. Her iki dal açısından büyük bir memnunluk ve heyecan taşıyorum. İDMA olarak bölümün tüm paydaşlarını birebir çatı altında toplayarak dünyanın dalındaki en değerli tertibini gerçekleştirmenin ve tıpkı vakitte Türk fuarcılığının bir temsilcisi olarak tüm dünyada tanınan marka bir fuar oluşturmanın memnunluğunu ve gururunu yaşıyorum. Bildiğiniz üzere İDMA’yı artık tam manasıyla bir dünya markası haline getirdik ve farklı ülkelerde de gerçekleştirmeye başladık. Bu kapsamda birinci tertiplerini gerçekleştirdiğimiz Rusya ve Endonezya fuarlarımızla birlikte dala yeni pazarlar açma misyonumuzu yerine getirmeye devam ediyoruz. Yeni maksat pazarlarda İDMA fuarlarımızı gerçekleştirecek olmakla birlikte İDMA Rusya fuarımızın 2.sini 2025 yılı Nisan ayında tekrar Moskova’da gerçekleştireceğimizi burada sizlerle paylaşmaktan onur duyuyorum.” dedi. Kelamlarına; “10’uncu İDMA İstanbul Fuarı’mızla binlerce milletlerarası dal profesyoneliyle önemli bir ticari hacim yaratacağımıza yürekten inanıyorum. Fuar müddetince yeniden bu salonlarda TABADER ile iş birliği içerisinde gerçekleştireceğimiz tepe, kongre ve sertifikalı değirmencilik eğitim programlarımız ile tüm İDMA’larda yaptığımız üzere dalın gelişimine ve eğitimine katkı sağlayacağız” değerlendirmesiyle İDMA fuarlarının kesimin buluştuğu, yeni eserlerin ve inovasyonların vizyona çıktığı bir platform olmasının yanı sıra, düzenlendiği ülkelerde besin güvenliği ve sürdürülebilirlik başlıklarında dalın profesyonellerini bir ortaya getiren, ilgili sivil toplum örgütlerinin ve akademisyenlerin meseleleri tartıştığı, tahlil tekliflerini geliştirildiği tertipler olmaya devam edeceğini vurguladı. 

2 Mayıs 2024 tarihinde kapılarını açan 10. İDMA İstanbul, un, tahıl, yem, bakliyat sürece sanayisi ve değirmen makineleri üreticilerimizin Dünya liderliği yolcuğunu şahitlik etmek isteyen herkesi 4 Mayıs 2024 tarihine İstanbul Fuar Merkezi’nin 1, 2 ve 3 numaralı salonlarına bekliyor. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir