Geleneksel Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Çoruh ve Fırat Bölgelerinde Elektrik Tüketiminde Artış Kaydedildi

Çoruh ve Fırat Bölgelerinde Elektrik Tüketiminde Artış Kaydedildi

gelenekselhaber gelenekselhaber -
1 0

Aksa Çoruh ve Aksa Fırat Elektrik, 2023 yılının ikinci çeyreği olan Nisan, Mayıs ve Haziran aylarına ilişkin elektrik tüketim oranlarını açıkladı. Yapılan açıklamaya nazaran her iki bölgede de geçtiğimiz yılın birebir periyoduna nazaran elektrik tüketimlerinde artış kaydedildi.

Çoruh ve Fırat bölgelerindeki 9 vilayette elektrik tedarik hizmeti sunan Aksa Elektrik, 2023 yılının Nisan, Mayıs ve Haziran aylarına ilişkin tüketim oranlarını açıkladı. 

Artvin, Giresun, Gümüşhane, Rize ve Trabzon illerinin bağlı bulunduğu Çoruh bölgesinde, toplam elektrik tüketiminde (mesken, sanayi ve ticarethane) bir evvelki yılın ikinci çeyreğine kıyasla yaklaşık yüzde oranında artış görülürken, Malatya, Elâzığ, Tunceli ve Bingöl illerinin yer aldığı Fırat bölgesinin toplam elektrik tüketiminde yüzde 26 oranında arttı.

 

Fırat ve Çoruh bölgelerinde Gümüşhane dışında bütün vilayetlerde elektrik tüketimi arttı

Çoruh-Fırat bölgesinde mesken, sanayi ve ticarethane kümelerinden toplam elektrik tüketimine bakıldığında Gümüşhane’de geçen yılın tıpkı periyoduna nazaran yüzde 20 azalış görülürken, en yüksek tüketim oranı ise yüzde 14 ile Giresun’da görüldü. 

Fırat bölgesinde yer alan öbür vilayetlerin toplam elektrik tüketimine bakıldığında, yüzde 47 oranında Malatya’da, yüzde 17 oranında Bingöl’de, Tunceli’de yüzde 17, Elazığ’da yüzde oranında artış görüldü. 

Çoruh bölgesinde ise Artvin’de yüzde 7, Trabzon’da yüzde 9, Giresun’da yüzde 14 ve Rize’de yüzde 8 oranında artış gerçekleşirken Gümüşhane’de yüzde 20 düşüş kaydedildi.

 

Sanayi ve ticarethane kümesinin toplam elektrik tüketimi arttı

İki bölgedeki vilayetlerde abone kümeleri dahil edilerek bakıldığında, yılın ikinci çeyreğinde, bir evvelki yılın tıpkı periyoduna nazaran, sanayi ve ticarethane toplam tüketiminde artış görüldü. Fırat bölgesinde artış oranı yüzde 42 olarak görülürken, Çoruh bölgesine ise yaklaşık yüzde 21 oranında artış kaydedildi. 

 

Mesken bazında elektrik tüketiminde Çoruh Bölgesinde üç vilayette tıpkı oranda elektrik tüketimi kaydedildi

2023 yılının ilkinci çeyreğinde bir evvelki yılın birebir periyoduna kıyasla Fırat bölgesindeki meskenlerde toplam elektrik tüketimi yüzde 16 oranında artarken, Çoruh bölgesinde ise bu oranda yaklaşık yüzde artış olduğu gözlendi. 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir