Geleneksel Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. Çölyak hastaları kemik erimesi riskine karşı düzenli kontrolden geçmeli

Çölyak hastaları kemik erimesi riskine karşı düzenli kontrolden geçmeli

gelenekselhaber gelenekselhaber -
1 0

İstanbul Atlas Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Kolu Öğretim Üyesi Doç. Dr. Turan Çalhan, tam uyumlu diyetten 6 ay – 1 yıl sonra bağırsakta tam güzelleşmenin oluştuğunu söyledi. Çölyak hastalarının kemik erimesi açısından takiplerinin kıymetli olduğunu belirten Doç. Dr. Çalhan, 6 ayda bir demir, vitamin B12 ve D vitamini seviyelerinin denetim edilmesi gerektiğini vurguladı.

Çölyak hastalığına dikkat çekmek ve bu mevzuda toplumsal şuur oluşturmak emeliyle her yıl 9 Mayıs tarihi Dünya Çölyak Günü olarak anılıyor.

İstanbul Atlas Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Kolu Öğretim Üyesi Doç. Dr. Turan Çalhan, Dünya Çölyak Günü münasebetiyle yaptığı açıklamada çölyak hastalarının dikkat etmesi gerekenlere ait değerlendirmede bulundu.

Sindirim ve emilim düzeneği bozuluyor

Çölyak hastalığının sindirim ve emilim düzeneğinin bozulması ile sonuçlanan bir hastalık olduğunu belirten Doç. Dr. Turan Çalhan, “Çölyak hastalığı buğday, arpa, çavdar ve yulaf tahıllarında bulunan kimi proteinlere karşı bedenimizin bağışıklık sisteminin bilinmeyen sistemler ile antikor geliştirmesi ve bu antikorların bağırsak duvarını zedelemesi ve zayıflatması sonucunda sindirim ve emilim sisteminin bozulması ile sonuçlanan bir hastalıktır. Gerçek sebebi bilinmemektedir lakin genetik faktörler ve çevresel faktörlerin hastalığa eğilim yarattığı görüşü hakimdir” diye konuştu. 

Folik asit, vitamin B12 ve demir eksikliğine dikkat!

Çölyak hastalığının en sık belirtilerinin ishal, karın ağrısı, şişkinlik, halsizlik, kilo kaybı ve demir eksikliği olarak sıralanabileceğini belirten Doç. Dr. Turan Çalhan, “Ancak birçok çölyak hastasında bu tipik şikayetlere rastlanmaz. Yani bariz şikayetleri olmayan bir hastada şayet folik asit, vitamin B12, demir eksikliği üzere durumlar varsa çölyak testi yaptırması uygun olur” dedi. 

Gluten hastalığı da deniyor

Çölyak hastalığına halk ortasında gluten hastalığı da denildiğini kaydeden Doç. Dr. Turan Çalhan, “Gluten buğday, arpa ve çavdarda bulunan bir proteindir. Çölyak hastalığında bu proteine karşı gelişen antikorlar (oto-antikorlar) hastalığa sebep olmaktadır. Bu nedenle çölyak hastalığına halk ortasında gluten hastalığı da denilmektedir” dedi.

 

Tek yumurta ikizlerinde risk fazla

Çölyak hastalığında genetik faktörler hariç bariz bir risk faktörü olmadığını söz eden Doç. Dr. Turan Çalhan, “Ailesinde çölyak hastalığı olanlarda risk artar. Tek yumurta ikizlerinde risk daha da fazladır. Gerçek sebebi bilinmediği için risk faktörleri de tam aydınlatılamamıştır. Çok gluten tüketmek bir risk faktörü değildir” dedi. 

Bağırsakta tam düzgünleşme, 6 ay-1 yıl sonra başlıyor

Çölyak hastalığı teşhisinin uzman bir gastroenterolog tarafından klinik ve laboratuvar bilgilerinden sonra konulduğunu belirten Doç. Dr. Turan Çalhan, “Çölyak testine bakılır. Testin olumlu olması halinde endoskopi yapılması ve bağırsaktan modül alınması ile çölyak tanısı konulur. Teşhisten sonra ömür uzunluğu buğday, arpa, çavdar ve yulaf diyetten çıkarılmalıdır. Tam uyumlu diyetten 6 ay -1 yıl sonra bağırsakta tam düzgünleşme başlar. 6 ayda bir analiz yapılması, demir, vitamin B12, D vitamini seviyeleri düşük ise tedavi yapılması, kemik erimesi açısından hastanın takip edilmesi gerekir. Ayrıca çölyak hastalarının toplumsal ve ferdî dayanağa de gereksinimleri olduğu unutulmamalıdır” diye konuştu. 

Çölyak Hastalığının tedavisi, tam diyet…

Çölyak hastalığının tedavisinin tam diyet olduğunu söyleyen Doç. Dr. Turan Çalhan, “Çölyak hastalığında buğday, arpa, çavdar ve yulaf ömür uzunluğu diyetten çıkarılmalıdır. Hastalığı tamamen ortadan kaldıracak ve tekrar glutenli besin tüketmesini sağlayacak kalıcı bir tedavi biçimi yoktur. Bu bahiste hipotetik tezler ve denemeler öne sürülmektedir lakin bir sonuca ulaşmaktan uzaktır” dedi. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir