Geleneksel Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Çoklu kanal stratejisiyle sürdürülebilir büyümesini devam ettiren Teknosa e-ticaret brüt işlem hacmini üçe katladı

Çoklu kanal stratejisiyle sürdürülebilir büyümesini devam ettiren Teknosa e-ticaret brüt işlem hacmini üçe katladı

gelenekselhaber gelenekselhaber -
1 0

Fijital perakendeci olma yolunda teknoloji odaklı bütünsel bir müşteri tecrübesi sunan Teknosa, hem mağazacılıkta hem e-ticarette pek çok yeniliği hayata geçirerek 2023 yılının 9 ayında geçen yıla nazaran yüzde 130 büyüme oranıyla 24,9 milyar TL ciroya ulaştı. Pazaryeri yatırımıyla e-ticarette büyüme atağına geçen Teknosa, brüt süreç hacmini (GMV) üç katından da fazla artırarak, yaklaşık 5 milyar TL’ye çıkardı.

Sabancı Holding iştiraklerinden Teknosa, müşteri ve dijitalleşme odaklı yatırımlarının büyümedeki olumlu tesirlerini görmeye devam ediyor. Eşsiz müşteri tecrübesi için çoklu kanal tecrübesini artıran Teknosa, 2023 yılının 9 ayında da kesimin üzerinde güçlü bir büyüme performansı sergiledi. Türkiye teknoloji perakendeciliğinin ve e-ticaretin öncü markası Teknosa, 2023 yılının 9 ayında geçen yıla nazaran yüzde 130 büyüyerek, 24 milyar 861 milyon TL ciroya ve 591 milyon TL net kâra ulaştı. Türkiye’de bölümünün birinci teknoloji odaklı pazaryeri iş modelini tüketicilerle buluşturan Teknosa, e-ticaretteki başarılı ve sürdürülebilir büyüme stratejisiyle brüt süreç hacmini (GMV) yüzde 211 oranında artırarak, 4 milyar 963 milyon TL’ye taşımayı başardı.

Teknosa, birinci iki çeyrekteki güçlü performansını üçüncü çeyrekte de devam ettirerek, geçen yılın tıpkı periyoduna nazaran cirosunu yüzde 129, e-ticaret brüt süreç hacmini de yüzde 197 oranında artırdı. Teknosa, üçüncü çeyrekte FAVÖK (Faiz, Amortisman ve Vergi Öncesi Kâr) meblağını cirodan da fazla artırarak, bir evvelki yılın birebir devrine nazaran yüzde 145 oranında artışla 950 milyon TL’ye ulaştırdı.

 

“Dijitalleşme ve teknoloji alanında stratejik yatırımlarımızı aralıksız sürdürüyoruz”

2023 yılı 9 ay sonuçlarını kıymetlendiren Teknosa Genel Müdürü Sitare Sezgin, sürdürülebilir kârlı büyüme odağıyla ve çoklu kanal stratejisiyle istikrarlı bir muvaffakiyet yakaladıklarını belirterek, şunları söyledi: “Bu yılın 9 ayında mağazalarda ve e-ticarette gerçekleştirdiğimiz atılımlarla geçen yıla nazaran büyüme ivmemizi devam ettirerek 24,9 milyar TL ciroya ve 591 milyon TL net kâra ulaştık. E-ticarette de brüt süreç hacmimizi (GMV) üç katına çıkararak pazarın ve dünya örneklerinin de üzerinde bir büyüme sergilemekten çok memnunluk duyuyorum. Bu başarıda emeği geçen tüm grubumu kutluyorum.

“Yeni konsept mağazalar, çoklu kanal ve dijital özelliklerle akıllı teknoloji tecrübesi sunuyor”

Bu yılın üçüncü çeyreğinde dijital kanallarımızla birlikte yeni mağaza yatırımlarımızda ve mevcut mağazalarımızı dijital konsepte dönüştürme çalışmalarımızda sürat kesmedik. İzmir, Muğla ve Eskişehir vilayetlerinde yeni mağazalarımızı açarken, Bursa, Tokat ve Kahramanmaraş’taki mağazalarımızı, müşteri memnuniyetini en üst seviyeye çıkaracak eşsiz müşteri tecrübesi sunmak ve teknoloji odaklı bütünsel müşteri tecrübesine sahip olmak emeliyle dijital konsepte dönüştürme kapsamında yeniledik. Özel markamız Preo’da eser çeşitliliğini artırmayı sürdürdük. Ayrıyeten bedel odaklı işlerimizde büyümeye devam ederek daha fazla müşteriye ulaşmayı başardık. Çevresel etkiyi en aza indirgemek maksadıyla yenilenmiş telefon ve bakım tamir hizmetlerimizle müşterilerimize hizmet sunmaya devam ediyoruz.  Önümüzdeki devirde bunu daha da ileriye taşıyarak farklılaşan uygulamalarımızla şahsileştirilmiş ve katma kıymetli hizmetler sunmayı hedefliyoruz. 16 yıldır devam eden Bayan için Teknoloji projemizin yeni periyot eğitimlerini muvaffakiyetle sürdürüyoruz. Sarsıntı bölgesinde yüz yüze eğitimleri de kapsayan projemizde bu yıl 4 bin bayana ulaşmayı hedefliyoruz. Teknosa olarak yenilikçi uygulamalarımız ve elde ettiğimiz başarılarımızla üçüncü çeyrekte de pek çok kıymetli mükafata layık görüldük. Fortune ve Capital mecmuası en büyük şirket listelerine girme başarısı gösteren şirketimiz, Türkiye’nin birinci 500 bilişim şirketinin seçildiği ‘Bilişim 500’ araştırmasında ‘Donanım’ kategorisinde birincilik elde etti.  Ayrıca, eşsiz müşteri tecrübesi teşebbüsleri sağlayan kurumların ödüllendirildiği ‘Türkiye Customer Experience Awards 2023’te ‘Best Digital Tranformation’, ‘Best Use of Technology’ ve ‘Business Change and Transformation’ kategorilerinde altın, ‘Best Innovation in CX’ kategorisinde gümüş mükafatın sahibi olduk. En yüksek puan toplayanların bulunduğu ‘Overall Winner’ kategorisinde de altın ödül kazandık.

 

“Ülkemizde bizi gururlandıran mükafatların yanı sıra global ölçekte de çok pahalı ‘Ölçekte Başarı’ mükafatına layık görüldük”

Teknosa olarak, yalnızca ülkemizdeki değerlendirmelerde değil dünya genelinde büyük işletmelere pazaryeri altyapısı sağlayan Mirakl tarafından Londra’da düzenlenen Platform Pioneer Summit Dünya Çeşidi Konferansı’nda pazaryeri iş modeliyle ‘Ölçekte Başarı’ ödülünün de sahibi olduk.

 

 ‘En Büyük Armağan: Türkiye Cumhuriyeti’

Ayrıca eylül ayında Cumhuriyetimizin 100. yılı kapsamında, çok özel bir projeyi hayata geçirdiğimizi söylemekten takımım ve şirketimiz ismine gurur duyuyorum: ‘En Büyük Armağan: Türkiye Cumhuriyeti.’ Bu proje ile yapay zekâ teknolojisiyle Atatürk’ün sesini gerçeğe en yakın haliyle üreterek; Ata’mızın kendi sesinden hiç duyulmayan kelamlarını seçerek, halkımıza armağan ettik. Cumhuriyet kıymetlerinin ışığında üretmeye, etrafa, topluma ve beşere müspet tesir yaratmak için tüm paydaşlarımız, bölümümüz ve ülkemiz için daha fazla kıymet yaratmaya kararlıyız ve bu yolda devam edeceğiz.”

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir