Geleneksel Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. Çocuk gelişiminde anahtar rol ailede! Aile, çevre ve okul çocuğun gelişimine önemli katkılar sağlıyor!

Çocuk gelişiminde anahtar rol ailede! Aile, çevre ve okul çocuğun gelişimine önemli katkılar sağlıyor!

gelenekselhaber gelenekselhaber -
4 0

Çocuğun sağlıklı bir benlik gelişimine sahip olabilmesi için gerekli olan temel bedelleri ailede öğrendiğini kaydeden Uzman Klinik Psikolog Eda Ergür, “Aile, çevre ve okuldaki istikrar, çocuğun özgüvenini artırır ve muvaffakiyete giden yolda motive olmasını sağlar.” dedi.

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Hastanesi Uzman Klinik Psikolog Eda Ergür, çocuğun kişilik gelişiminde ailenin rolünü kıymetlendirdi.

Aile çocuğun kişilik gelişiminde temel rol oynuyor

“Çocuğun doğuştan gelen bir mizaca sahip olduğu yadsınamaz bir gerçektir bunun yanı sıra aile çocuğun kişilik gelişiminde temel bir rol oynar.” diyen Uzman Klinik Psikolog Eda Ergür, çocuğun sağlıklı bir benlik gelişimine sahip olabilmesi için gerekli olan temel bedelleri ailede öğrendiğini söyledi ve şunları kaydetti:

“Aile tarafından sevgi, şefkat, itimat ve paha gören çocuk sağlıklı bir birey olarak gelişim stantlar. Çocuk toplumsal marifet, temel kıymetler ve hayat hünerleri üzere ömür uzunluğu gereksinimi olan hünerleri aile içerisinde tecrübeler. Çocuğun ömrü boyunca sergileyeceği davranışları aile içerisinde şekillenir. Aile, çocuğun kişilik gelişimi, ruhsal sağlamlık, ahlaki pahalar, toplumsal marifetler ve davranışsal örüntüler üzere birçok alanda değerli bir tesire sahiptir. Özetle, aile çocuğun duygusal, toplumsal ve bilişsel gelişimine büyük katkı sağlamaktadır.”

Çocuğun yetişmesinde etrafın ve okulun tesiri nedir? 

Çocuğun yetişmesinde ailenin tesirinin yanı sıra birçok etkileyici faktör bulunduğunu da kaydeden Uzman Klinik Psikolog Eda Ergür, “Bunların başında da etraf ve okuldan bahsedebiliriz. Çocuğun birinci toplumsallığı ailede başlar, bu sebeple birinci ve en temel katkı ailede oluşur. Çocuğun gelişimi sırasında toplumsal, kültürel ve ekonomik faktörler de tesirli olmaktadır; yani çevresel faktörler de çocuğun kıymetlerini, tavırlarını ve davranışlarını tesirler. Okul ise çocuğun akademik gelişimi, toplumsal maharetleri ve öğrenme alışkanlıkları üzerinde büyük bir tesire sahiptir. Bu üç alan birbirleriyle etkileşim halindedir; bu sebeple birlikte çalışarak çocuğun bütünsel gelişimine katkıda bulunurlar.” diye konuştu.

Aile, duygusal ve toplumsal gelişimi destekliyor

Uzman Klinik Psikolog Eda Ergür, çocuğun aile içinde kimliğini ve sahipleneceği kıymetlerini edindiğini lisana getirerek, “Aile, çocuğun çoklukla temel ömür maharetlerinin, kıymetlerinin, toplumsal normlarının, baş etme maharetlerinin ve toplumsal irtibat maharetlerinin geliştiği ortamdır. Etraf, çocuğa toplumun normlarını, bedellerini ve toplumsal marifetlerini öğretir. Okulda ise, çocuk akademik bilgi ve maharetleri öğrenirken tıpkı vakitte toplumsal maharet, sorun çözme yeteneği ve öğrenme alışkanlıkları üzere hünerlerini de geliştirir.  Özetle; aile, duygusal ve toplumsal gelişimi, etraf toplumsal ve kültürel gelişimi, okul ise akademik ve bilişsel gelişimi takviyeler.” dedi.

Aile, etraf ve okuldaki istikrar, çocuğun özgüvenini artırıyor

Aile, etraf ve okulun her birinin çocuğun gelişimine kıymetli katkıları olduğunu, bu katkılar ortasındaki dengeyi sağlamak kıymetini vurgulayan Uzman Klinik Psikolog Eda Ergür, “Bu dengeyi sağlamak, çocuğun bütünsel ve sağlıklı bir biçimde gelişmesini takviyeler; böylelikle çocuk toplumsal ahenk kazanır, sağlıklı ve özgüvenli bir yetişkin olarak gelişim stantlar. İstikrarlı bir gelişim süreci, çocuğun kendi yeteneklerini tanımasını ve maksatlarına ulaşmasını dayanaklar. Aile, etraf ve okuldaki istikrar, çocuğun özgüvenini artırır ve muvaffakiyete giden yolda motive olmasını sağlar.” diye kelamlarına ekledi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir