Geleneksel Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Çip Üretim Tesisi için imzalar atıldı-Bakan Varank: “Türkiye’yi kritik teknolojilerin üreticisi yapacağız”

Çip Üretim Tesisi için imzalar atıldı-Bakan Varank: “Türkiye’yi kritik teknolojilerin üreticisi yapacağız”

gelenekselhaber gelenekselhaber -
3 0

TÜBİTAK ve Katar Hamad Bin Halife Üniversitesi (HBKU) ortasında Türkiye’nin yerli ve ulusal çip üretim tesisinin kurulması için işbirliği muahedesi imzalandı.  Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, 12 ay içinde Türkiye’de birinci kez 65 nanometre çiplerin üretilmeye başlanacağını belirterek, “Burası, iki ülkenin gereksinim duyduğu kritik komponentlerin üretildiği ve pazara sunulduğu bir tesis olacak. Geliştirdiği teknolojik tahlillerle, ulusal hasılamıza, cari açığın azaltılmasına ve istihdama katkı sağlayacak.Türkiye’yi kritik teknolojilerin üreticisi yapacağız” dedi.

 TÜBİTAK Gebze yerleşkesinde düzenlenen merasime, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcıları Mehmet Fatih Kacır, Hasan Büyükdede, Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Lideri Ahmet Burak Dağlıoğlu, TÜBİTAK Lideri Prof. Dr. Hasan Mandal, Hamid Bin Khalife Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Ahmad M. Hasnah, Kocaeli Valisi Seddar Yavuz, Kocaeli Büyükşehir Belediye Lideri Tahir Büyükakın, Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nuh Zafer Cantürk, Gebze Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hacı Ali Mantar katıldı.

“Türkiye yüzyılı”nın nişanelerinden biri olacak

Törende konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, ülkemizin geleceğine yönelik teknoloji ve altyapı yatırımlarının tüm süratiyle devam ettiğini belirterek, “Bugün de birbirinden kıymetli iki stratejik adım atıyoruz. Birincisi son vakitlerde dünyada tüm tedarik zinciri süreçlerini sekteye uğratan çip üretimi ile alakalı. Türkiye yüzyılının nişanelerinden biri olacak TÜBİTAK’ın yeni Çip Üretim Tesisi’nin tanıtımını gerçekleştiriyoruz” dedi. 

Çip sanayisinin küresel pazar büyülüğünün 600 milyar dolara ulaştığına dikkat çeken Bakan Varank, “Bugün çabucak hemen evimizde yer alan her aygıtta bir çip yer alıyor. Ortalama bir arabada 1000’den fazla çip var. Hatta artık giyilebilir çiplerle dolaşıyoruz. Ve bunların sayısı her geçen gün artıyor. 2030 yılına kadar çip pazarı büyüklüğü 1,5 trilyon dolara yaklaşacak” diye konuştu.

Çip endüstiri ulusal güvenlikte kritik ehemmiyete sahip

 Çip sanayisinin ulusal güvenlik açısından da kritik değere sahip olduğunun altını çizen Bakan Varank,şunları söyledi:

 “Dolayısıyla bilhassa gelişmiş ülkeler çip sanayisine yönelik yeni yol haritalarını birer birer açıklıyor. Avrupa Kurulu geçen yıl ‘’Avrupa Çip Yasası’’nı onayladı.  Çip sanayisinde global pazar hissesini artırmak gayesiyle 47 milyar dolarlık kamu ve özel kesim yatırımını harekete geçirdi. Yeniden birebir halde ABD, çip sanayisinde arz güvenliğini sağlamak ve uzak doğuya bağımlılığı azaltmak hedefiyle çip yasasını onayladı. 52 milyar dolarlık teşviği devreye aldı. Biz de Türkiye olarak Ulusal Teknoloji Atılımı rehberliğinde artık tam vaktinde yanlışsız teknolojilere yatırım yapıyoruz. Savunma sanayi şirketlerimizin muhtaçlık duyduğu stratejik çiplerin hem dizaynını hem de üretimini TÜBİTAK’ta yapabiliyoruz. Savunma endüstrinin muhtaçlığı olan bu fotodedektör çiplerinin kilogram başına kıymeti ihracat bedeli 388 bin dolar. Burada büyük bir katma kıymet var. Ülkemiz için bir fırsat var.”

12 ay içinde çip üretimi başlayacak

Çip üretim çizgisinin kurulabilmesi için gerekli olan pahası 30 milyon doları bulan makinelerin, Hamad Bin Halife Üniversitesi tarafından temin edileceğini anlatan Bakan Varank, “TÜBİTAK BİLGEM ise pak odaların inşa edilmesinden, makinelerin Katar’dan getirilerek kurulmasından ve tesisin işletilmesinden sorumlu olacak. Makine ekipmanların Gebze yerleşkesine getirilmesinden sonra inşallah 12 ay içerisinde Türkiye’de birinci defa 65 nm çip üretimine başlayacağız. Burası, iki ülkenin muhtaçlık duyduğu kritik komponentlerin üretildiği ve pazara sunulduğu bir tesis olacak. Geliştirdiği teknolojik tahlillerle, ulusal hasılamıza, cari açığın azaltılmasına ve istihdama katkı sağlayacak” dedi.

600 milyon lira çip tasarım desteği

Bakan Varank, çiplerin üretimi kadar yerli ve ulusal imkanlarla dizaynının da epey değerli olduğunu söz ederek, bu mevzuyla ilgili İstanbul Kalkınma Ajansı’nın yürüteceği bir takviye davetine çıkılacağını açıkladı.3 yıllık bu programla 5 bireyden az dizayncı çalıştıran çip tasarım firmalarına 600 milyon lira takviye sağlanacağını belirten Bakan Varank, bu alanda nitelikle Ar-Ge faaliyeti yürüten ve insan kaynağı yetiştiren üniversitelere de 100 milyon lira dayanak sağlanacağını söyledi.

Bakan Varank, dalın derinleşmesini sağlamak emeliyle 270 milyon lira bütçeli “Rekabet Öncesi İşbirliği Projeleri Çağrısı”nın açılacağını, bu davetle çip muhtaçlığı olan büyük firmalar ile çip tasarım firmalarını bir ortaya getirileceğini söyledi.

Bakanlık olarak maksatlarının, ülkeyi katma pahalı ve yüksek teknolojili üretimde küresel bir üs haline getirmek olduğunu vurgulayan Varank, “Yatırım yapan, üreten, istihdam sağlayan girişimcilerimizin en büyük destekçisi olmaya devam edeceğiz. Türkiye’yi kritik teknolojilerin pazarı değil, üreticisi yapacağız. Emin olun önümüzdeki yıllarda da bugün açılışını yaptığımız tesislerde geliştirilen yeni teknolojileri konuşuyor olacağız. Türkiye’yi global rekabette bir üst lige taşıyacak bu yatırımların, şimdiden ülkemize ve milletimize iyi olmasını diliyorum.” halinde konuştu.

“Hem yetkinliğimiz hem de altyapımız var”

TÜBİTAK Lideri Prof. Dr. Hasan Mandal, çip konusunun dünyanın gündeminde olan kritik bir problem olduğuna vurgu yaparak, “Çip konusunda Türkiye’nin alt yapısı aslında var. 1983 yılından itibaren YİTAK yani yarı iletken teknolojileri araştırma laboratuvarımız vasıtasıyla Türkiye’de bu yetkinlik var ve birebir vakitte ülkemizin tahminen hudutlu da olsa savunma sanayi muhtaçlıkları için biz bunu 2010’lu yılların başından itibaren karşılayabilecek bir yetkinliğe ve altyapıya sahibiz. Bunu bilhassa söz etmek istiyorum. Zira Yetkinlik boyutu değerli. Zira yetkinlik olmadan altyapıya sahip olmanın çok da bir değeri yok. O yüzden burada yetkinliğin ve altyapımızın bulunduğu YİTAL laboratuvarımız var.” sözlerini kullandı. 

Katar Hamad Bin Halife Üniversitesi (HBKU) Rektörü Prof. Dr. Ahmad M. Hasnah da bu iş birliğinden duyduğu memnuniyeti tabir ederek tesisin kıymetine işaret etti. 

Konuşmaların akabinde TÜBİTAK Lideri Prof. Dr. Hasan Mandal ve Hamid Bin Khalife Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Ahmad M. Hasnah tarafından çip üretim tesisi işbirliği protokolü imzalandı. 

Ardından girişimcilere son derece çağdaş bir çalışma ortamı sunan Marmara Teknokent IDEA Kuluçka Merkezi’nin açılışı gerçekleştirildi.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir