Çiftçilere toprak, bitki ve su analizleri anlatıldı

Nilüfer Belediyesi, Çaylı Mahallesi’nde çiftçilere ‘Toprak, bitki ve su analizleri’ başlıklı eğitim düzenledi.  Eğitimi gerçekleştiren Prof. Dr. Murat Ali Turan, tahlil yaptırmanın çiftçilerin parasını cebinde bırakacağını söyleyerek, “Mutlaka tahlil yaptırın” dedi.

Nilüfer Belediyesi’nin, ziraî üretimin artması ve  çiftçinin girdi maliyetlerinin düşürülmesi hedefiyle yaptığı çalışmalardan biri olan çiftçi eğitimlerine devam ediyor.

Nilüfer Belediyesi İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Müdürlüğü tarafından Çaylı Mahallesi’nde düzenlenen eğitimle çiftçiler, gübrelemede toprak, bitki ve su tahlillerinin kıymeti hakkında bilinçlendi.
Bursa Uludağ Üniversitesi Ziraat Fakültesi Toprak ve Bitki Besleme Kısmı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Ali Turan, yanlışsız tarım uygulamaları ve tahlillerin, maliyeti düşüreceğini ve kaliteli üretim sağlayacağını tabir etti. Çiftçilere Nilüfer Belediyesi’nin “Tarımsal Tahlil Laboratuvarı”ndaki çalışmalar hakkında bilgiler veren Turan, tahlil için örneklerin nasıl alınacağını da anlattı. 

Toprak tahlillerine dayalı gübreleme programlarının uygulanmasının kaliteli ve bol eser almayı sağladığına dikkat çeken Prof. Dr. Murat Ali Turan, “Toprak 17 tane besi elementi almak zorunda. İstikrarlı beslenen bitkinin hastalık ve zararlılara karşı daha sağlam olmasını sağlar. Gerekli ölçüde gübre uygulaması ile de ekonomik açıdan yarar sağlayacaktır. Tahlil yaptırmak sizlere maliyet getirmez tam zıddı paranızın cebinde kalmasını sağlar. Bilinçsiz tarım gelişi hoş ilaç ve gübreleme maliyeti getirir” dedi.

Toprak, bitki ve su tahlilinin her yıl yapılmasının değerli olduğunu söyleyen Turan, gübrelemenin de elde edilen bilgiler çerçevesinde yapılmasıyla çiftçinin maliyetlerinin düşeceğine dikkat çekti.

Prof. Dr. Murat Ali Turan, sulama sularının kalite özelliklerinin ve içinde bulunan unsurların bilinmesinin, toprak verimliliği ve devamlılığı tarafından ehemmiyet arz ettiğini kaydetti.

Turan, Nilüfer Belediyesi’nin hayata geçirdiği “Tarımsal Tahlil Laboratuvarı”nın çok değerli bir hizmet verdiğini söz ederek çiftçileri tahlil yaptırmaya davet etti. 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*