Geleneksel Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. Çiçeği burnunda annelere özel emzirme tüyoları

Çiçeği burnunda annelere özel emzirme tüyoları

gelenekselhaber gelenekselhaber -
2 0

Tek başına mucizevi bir besin olan anne sütü, bebeğinizin bilhassa de birinci altı aylık gelişiminde D vitamini haricinde muhtaçlık duyduğu tüm vitamin ve mineralleri tek başına karşılayabilirken, emzirmek de anne sıhhati açısından sayısız yarar sağlıyor. Lakin bazen anneler gereğince emziremediklerini, bu yüzden bebeklerinin kâfi gelişimi gösteremeyeceğini düşünerek kendilerini başarısız hissediyorlar. Meğer emzirme istek ve bilgiye sahip her bayanın rahatlıkla başarabileceği bir süreç. Kendilerini başarısız hisseden annelere verilecek takviyeyle bu durumun çok kolay aşılabileceğini belirten Acıbadem Maslak Hastanesi, Çocuk Sıhhati ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Çiğdem Yavrucu, çiçeği burnunda annelere başarılı emzirmenin 7 tesirli yolunu anlattı, kıymetli ikazlar ve tekliflerde bulundu. 

 

Doğumdan kısa müddet sonra emzirmeye başlayın

Emzirme fikrine hamilelik sürecinde hazırlanın. Bebek Dostu Hastanelerde bebek doğumdan çok kısa mühlet sonra anne ile buluşturulur. Çünkü, bebeğin emmeye en çok istekli olduğu saat, doğumundan sonraki bir saattir. Bebeğiniz çok az emse de yenidoğanın midesinin bir çay kaşığı süt ile dolacağını sakın aklınızdan çıkarmayın. Ayrıyeten birinci sütünüz yani kolostrum çok bedelli bir süttür. Bağışıklık sistemini güçlendirecek, büyüme ve gelişmeyi sağlayacak özel bir içeriğe sahip. Mucizevi bir kıymete sahip, adeta ‘aşı’ denilebilecek bu sütten bebeğinizin yararlanmasını sağlayın.  

 

Bol su için

Emziren annenin kesinlikle günde üç litre su içmesi gerektiğini, suyun anne sütünü artıran temel besin hususu olduğunu vurgulayan Çocuk Sıhhati ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Çiğdem Yavrucu, günlük sıvı alımının üç litre olmasına, bu sıvının çoğunlukla su içilerek karşılanması gerektiğini belirterek “Suyun yanı sıra ayran, kefir, taze sıkılmış meyve suyu ve çorba da içilebilir. Fakat kahve, çay, gazlı içeceklerle kimi bitki çaylarından uzak durulmalıdır. Anne sütünün içerisinde bebeğin gereksinimi olan su da çokça bulunduğundan bebeğinize bilhassa birinci altı ayda su vermeyin. Tıbbi bir gereklilik olmadığı takdirde mamadan, emzirme periyodunda ‘süt artırıcı’ olduğu sav edilen bitkisel destek ismi altındaki eserlerin kullanımından mutlaka kaçınılmalıdır” diyor.

 

“Sütüm gelmiyor” diye emzirmeyi bırakmayın!

Çiçeği burnunda birçok annenin anne sütü yerine mamayı tercih etmesinin esas etkenlerinden biri sütünün gelmediği ya da az geldiği için bebeğinin aç kalabileceği tasası oluyor. Bu kaygının yersiz olduğunu vurgulayan Dr. Çiğdem Yavrucu şöyle konuşuyor: “Annenin tıbbi bir rahatsızlığı yoksa sağlıklı ve istikrarlı besleniyor, bol bol su içiyor, olumlu ve hoş niyetlerle kendini rahatlatıp emzirme tekniklerini yanlışsız uyguluyorsa sütü bebeğine kesinlikle kâfi gelecektir. Bebek memeyi emdikçe annenin beynine ‘bebek aç ve süte muhtaçlığı var’ bildirisi gidecek ve emzirme yolları açılarak gereğince süt üretilecektir. O denli ki, ikiz bebekleri olan anneler bile, her iki bebeğe yetecek kadar süt üretebilirler”

 

Bebeğinizi sık aralıklarla ve emmek istedikçe emzirin

Bebeğinizi emzirmek için bilhassa birinci haftalarda vakit aralıkları yapmayın, sık sık ve emmek istedikçe kesinlikle emzirin. Çocuk Sıhhati ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Çiğdem Yavrucu, emzirdikçe sütünüzün geleceğini lakin göğüslerin gereğince boşaltılamaması durumunda süt imalinin azalacağını belirterek “Bu nedenle göğüsleriniz yeterlice boşalana kadar emzirmeye devam edin. Göğüsten süt gelmesi için en kıymetli uyaran bebeğinizin memenizle buluşması ve sonuna kadar emmesidir. Bu nedenle emzirmeye başlamadan evvel göğsünüzün ucundan birkaç damla sütü bebeğinize damlatarak motive edin. Toplumda yanlış inanışlardan biri; uyuyan bebeğin emzirme için uyandırılmaması gerektiği fikri. Fakat bebeği bilhassa birinci aylarda günde 10-12 sefer emzirmek gerektiği için, uyuyor olsa da iki saati geçmişse uyandırarak emzirin” diyor. 

 

Emzirmeden evvel kesinlikle ellerinizi yıkayın

Gün içerisinde en fazla kirlenen organımız ellerimiz. Eller etraftaki bakteri ve virüslerin de bulaşmasında çok kıymetli bir etken olduğundan ellerinizi sık sık yıkayın. Bilhassa de bebeğinizi her emzirmeden evvel kesinlikle yıkamaya itina gösterin. Göğüs başınızın ve etrafının pak olduğundan emin olun. Göğüs uçlarını tahriş etmemesi için suyla temizleyin, emzirmeden sonra da göğsünüzdeki bir iki damla sütle etrafını yumuşakça silmeniz kâfi. Göğüs başlarınızı sabun, ıslak mendil ve alkol içeren eserlerle temizlemekten kaçının. Bebeğiniz için anne kokusu büyük ehemmiyet taşıdığından emzirme müddetiniz boyunca parfüm sıkmayın.” 

 

Meme başında çatlak ve yaraya karşı bu tedbirleri alın

Birçok annenin mustarip olduğu ve bebeğini emzirmekten alıkoyan etkenlerden biri de; göğüs başındaki çatlaklar ve yara oluyor. Çocuk Sıhhati ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Çiğdem Yavrucu“Meme başındaki çatlak ve yaranın önüne geçmek için, bebeğinizin yalnızca göğsün uç kısmını değil etrafındaki kahverengi kısmı da ağzına vermeye dikkat edin. Bebeğiniz yalnızca göğsünüzün uç kısmını emerse çatlak ve yara oluşumuna neden olabilir ve canınız yanacağı için emzirmeye orta vermenize ya da son vermenize neden olabilir. Lakin bu kolay tedbirlerle bu sorunun üstesinde çarçabuk gelebilirsiniz” diyor. 

 

Kendi diyetinize çok dikkat edin!

Lohusalık devri, özel bir süreçtir. Yanlışsız beslenmeniz emzirme sürecinizi etkileyebilir. Bu süreçte sağlıklı besinler yemeyi tercih edin. Akdeniz diyeti ve bol su, sizin için ülkü olanı. Yediğiniz her besin, sütünüzün içeriğini tesirler. Bebeğinizin de yediğiniz sağlıklı besinlerden oluşan bir süt menüsünden beslendiğini hayal edin. Her bebeğin gelişimi kendine mahsus olsa da genel olarak birinci 6 ayda bebekler ortalama ayda 800 gr alırlar. Uzunlukları da 1.5-2 cm kadar uzar. 6 aydan sonra kilo alımı ayda 200-500 gr ortasına düşer, uzunluğu da 1 cm kadar uzayabilir. Uzunluk ve kilosu olağan gelişiyorsa, siz bu işi başardınız demektir!

 

Size yeterli gelen şeylere odaklanın

Psikoloji, fizikî sıhhat kadar değerli diyen Çocuk Sıhhati ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Çiğdem Yavrucu, “Annelerin ruhsal olarak kendilerini uygun hissetmeleri emzirmenin devam etmesi için çok kıymetli. Emzirme sürecinde keder yaşanması, birçok annenin sütünün azalmasına yol açar. O nedenle, anne de şuurlu davranarak, bebeğini düşünerek, etraftan gelen olumsuz tesirlerden uzak durmaya çalışmalıdır. Annenin etrafındakiler bilhassa babalar bu özel süreci düşünerek, anneye moral olarak takviye vermelidir. Kendini âlâ hisseden anneler, emzirmeye daha yeterli odaklanabilirler” dedi. 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir