Geleneksel Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Check-Up ile Erken Teşhis Mümkün!

Check-Up ile Erken Teşhis Mümkün!

gelenekselhaber gelenekselhaber -
2 0

Son yıllarda giderek büyüyen etraf kirliliği, hazır besin tüketimi, sigara ve alkol tüketimindeki artış beraberinde kanser, kalp krizi, diabet vb. birçok kronik hastalığın da artmasına, giderek daha küçük yaşlarda görülmesine yol açmaktadır. Bu cins kronik rahatsızlıkların çok sinsice ilerlemesi ve makul bir basamaktan sonra kendini göstermesi hepimiz için en büyük tehlike.

Her ne kadar tıp gelişse, sıhhat sistemimiz iyileşse de muhakkak bir evreden sonra ilaç kullanarak kaçınılmaz sonu uzatmaktan öbür bir şey kalmıyor elimizde. Bu yüzden önleyici önlemler almak ve erken teşhis bu çeşit hastalıklar için çok kıymetli.

Özellikle; nizamlı Check-Up yaptırmak önleyici ve erken teşhis imkânı sağlaması açısından hayat kurtaran bir yol.

Peki, lakin neye nazaran ve nasıl Check-Up yaptırmamız lazım? Bahsin uzmanından sizler için ayrıntılı bilgiler aldık.

Galen Laboratuvar ve Görüntüleme Merkezi’nden Biyokimya Uzmanı Prof. Dr. Ayşegül AKBAY, Check-Up bu kıymetli bahis ile ilgili sorularımızı yanıtladı ve kıymetli açıklamalarda bulundu.

Check-Up nedir, nasıl yapılır ve neden değerlidir? İşte ayrıntılar…

 

Check-Up Nedir?

Check-Up, halk ortasında sıhhat taraması olarak bilinen, rastgele bir hastalık belirtisi olmayan şahıslarda sıhhat sorunu yaşayıp yaşamadığını öğrenmek için yapılan süreçlerdir. Bu tarama sayesinde pek çok hastalığın erken tanısı konulabilir. Bireye özel olarak yapılan bu tarama için muayene, test ve tetkikler yapılır.

 

Neden Check-Up Yaptırmalısınız?

Zaman vakit insan bedeninde makul hastalıklar meydana gelse de belirti göstermeden beden içinde gizlice büyümeye ve ilerlemeye devam edebilir. Bu nedenle nizamlı olarak Check-Up yaptırmak değerlidir. Yılda bir ya da iki sefer hiçbir hastalık belirtisi olmasa bile yapılan ayrıntılı sıhhat testleri, muhtemel hastalıkların erken teşhisine imkan sağlar.

 

Check-Up Nasıl Yapılır?

Günümüzde sıklıkla yapılan Check-Up süreci sadece analiz ve tetkik içeren süreçlerdir. Kişinin cinsiyetine, yaşına, taşıdığı risk faktörlerine, hastalığı varsa hastalığın belirtilerine nazaran en uygun
testler uygulanır. Laboratuvar testlerinin yanı sıra radyolojik görüntülemeler ile birlikte tarama süreci desteklenir.

 

Check-Up Ne Kadar Sürer?

Birçok testten meydana gelen Check-Up, bireylerin hastalık belirtisi olmasa bile sıhhat taraması için yaptırdıkları testlerdir. Kan testleri, idrar testleri, tomografi, MR, ultrasonografi üzere farklı testler yapılır. Bedenin her sistemi için başka farklı yapılan bu testler ile bedene sıhhat taraması yapılmış olur.

 

Check-Up Ne Vakit Yaptırmalısınız?

Hiçbir hastalık belirtisi ve şikâyeti olmadan yapılması gereken Check-Up, genel olarak her yetişkin bireyin yılda 1 defa tertipli ve ayrıntılı olarak yaptırması önerilmektedir. Lakin şahsî risk faktörleri, sıhhat hikayesi ve genetik yapısı üzere faktörler nedeniyle uzman doktor gerek görürse Check-Up testlerinin 1 yıldan daha kısa müddette nizamlı olarak yapılmasını tavsiye edebilir.

 

Check up Öncesi Yapılması Gerekenler

Eğer rastgele bir sıhhat sorunu yoksa da bu rapor sayesinde kişi sıhhat durumu hakkında bilgi sahibi olur. Bu sayede mümkün bir hastalığın önüne geçmek için gerekli tedbirleri alabilir.

Check-Up taraması sonucunda çıkan raporun yanı sıra doktor da gerekli değerlendirmeyi yapar. Şayet rastgele bir sıhhat sorunu varsa tedavi süreci planlanır. Tıpkı vakitte doktor, kişiye sağlıklı yaşam teklifleri de sunabilir.

Sonuç olarak, Check-Up taraması yaptırmak her birey için kıymetlidir. Sağlıklı bireylerin de sistemli olarak Check-Up yaptırması, mümkün hastalıkların erken teşhis edilmesine ve tedavi sürecinin başlamasına yardımcı olur. Bu sayede sağlıklı bir ömür sürmek ve hastalıkların önüne geçmek mümkün olur. Unutmayın, sıhhat her şeyden kıymetlidir.

 

Check-Up Fiyatları

Check-Up hizmetleri ekseriyetle devlet hastanelerinde ve özel sıhhat kuruluşlarında sunulmaktadır. Her sıhhat merkezinde farklı özelliklerde çeşitli Check-Up paketleri oluşturulur ve bu paketler kampanyalar dâhilinde hastalara sunulur. Fiyatlar, paket özelliklerine ve yapılan testlere nazaran değişiklik gösterebilir. 2024 yılı prestijiyle Check-Up fiyatları 3000 ile 4000 TL ortasında değişmektedir.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir