Geleneksel Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Çevreci hizmet araçlarıyla 135 ton karbondioksit emisyonu engellendi

Çevreci hizmet araçlarıyla 135 ton karbondioksit emisyonu engellendi

gelenekselhaber gelenekselhaber -
1 0

İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer’in iklim kriziyle uğraş vizyonu ve 2030’da sıfır karbon maksadıyla çalışmalarını sürdüren Büyükşehir Belediyesi, iki yılda 75 çevreci hizmet aracıyla yaklaşık 135 ton karbondioksit emisyonunun atmosfere bırakılmasını engelledi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, iklim kriziyle gayrete katkı sunmak için kiraladığı 75 araçlık çevreci araç filosuyla, karbondioksit gazı ölçüsünü iki yılda yaklaşık 135 ton önledi. Elektrikli araçların kullanımıyla daha fazla motorlu taşıtın trafiğe çıkmasını önleyen İzmir Büyükşehir Belediyesi, iklim krizine yol açan karbondioksit emisyonunun yanı sıra hava ve gürültü kirliliğinin azalmasını da sağladı. Büyükşehir Belediyesi ayrıyeten iki senede yaklaşık 1.5 milyon liralık yakıt tasarrufu elde etti.

İki yılda 1.5 milyon lira yakıt tasarrufu sağladık
Dünya ulaşım dalının son yıllarda süratli bir gelişim ve dönüşüm geçirdiğine dikkat çeken İzmir Büyükşehir Belediyesi Makine İkmal Bakım ve Tamirat Daire Lideri Murat Koçak, “Tüm dünyada çevreyi korumak için doğalgazlı ve elektrikli araç kullanımı yaygınlaşıyor. Biz de İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak elektrikli araç kullanımına kıymet veriyoruz. Elektrikli araçlar daha fazla motorlu taşıtın trafiğe çıkmasını önlüyor, iklim krizine yol açan karbondioksit emisyonunun yanı sıra hava ve gürültü kirliliğinin azalmasını sağlıyor. Karbon emisyonunu azaltmaya yönelik ekonomik ve çevreci araçların kullanılmasıyla tabiatımızı koruduğumuz üzere iki yılda yaklaşık 1.5 milyon liralık yakıt tasarrufu da sağladık” dedi.

Sağlıklı ve pak bir etraf için neler yapıldı?
Sağlıklı ve pak bir etraf için 2019 yılından itibaren kıymetli proje ve yatırımlar hayata geçirildi. Belediye bünyesinde İklim Değişikliği ve Etraf Müdafaa Denetim Dairesi Başkanlığı’nın kurulmasının yanı sıra “İzmir Yeşil Kent Aksiyon Planı” ve “Sürdürülebilir Güç ve İklim Hareket Planı” uygulamaya konuldu. Memleketler arası standartlara uygun bir Yeşil Kent Hareket Planı Türkiye’de birinci kere İzmir için hazırlandı. Bu iki planın özeti mahiyetinde olan Tabiatla Uyumlu Ömür Stratejisi yayımlanarak uygulanmaya başlandı.  Global iklim krizinin tesirlerini azaltmak ve dirençli bir kent inşa etmek için ulaşımdan, katı atık tesislerine, arıtma tesislerinden ekoparklara kadar pek çok çevreci yatırım hayata geçirildi. Yeşil altyapının artırılması için Türkiye’ye örnek birçok projenin temelleri atıldı.
İklim krizine karşı 2030’da sıfır karbon gayesiyle projelerini hayata geçiren İzmir Büyükşehir Belediyesi, WWF tarafından düzenlenen milletlerarası Tek Dünya Kentleri Yarışması’nda (One Planet City Challenge – OPCC) Türkiye şampiyonu oldu. Ayrıyeten İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer’in iklim kriziyle çaba vizyonu doğrultusunda İzmir,  Avrupa Birliği İklim Nötr ve Akıllı Kentler Misyonu’na seçildi, 2050 sıfır karbon amacını 2030’a çekti.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir