Geleneksel Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Spor
  4. »
  5. Castrol Ford Team Türkiye, Ali Türkkan ile Türk Bayrağını WRC Podyumunda Dalgalandırmayı Hedefliyor

Castrol Ford Team Türkiye, Ali Türkkan ile Türk Bayrağını WRC Podyumunda Dalgalandırmayı Hedefliyor

gelenekselhaber gelenekselhaber -
1 0

Motorsporlarında Formula 1’den sonraki en tanınan yarışlardan biri olan Dünya Ralli Şampiyonası’nda (WRC) Türkiye’yi temsil eden Castrol Ford Team Türkiye, bu küresel arenadaki ikinci startını İtalya Sardinya Rallisi’nde alıyor.

Junior WRC’de 2024 döneminin üçüncü yarışı olan İtalya Sardinya Rallisi, 30 Mayıs-2 Haziran tarihleri ortasında koşulacak. Takımlar, Alghero kenti etrafında toplam 266,48 kilometreyi kapsayan 16 özel etapta kırıcı ve şiddetli toprak tabanda yarışacak.

Dünya şampiyonu pilotların start alacağı Sardinya Rallisi, bu yıl tıpkı vakitte rekor seviyede iştirake sahne olacak. Kırıcı toprak etaplarda koşulacak olan ralli dönemin en zorlayıcı ve gayretlerinden biri olmaya aday.

Ali Türkkan’ın gayesi podyum

Türkiye’ye birinci ve tek Avrupa Ralli Şampiyonluğunu kazandırarak ismini tarihe yazdıran Castrol Ford Team Türkiye’nin genç ve yetenekli pilotu Ali Türkkan, bu yıl tarihindeki en fazla iştirak ile en çekişmeli dönemini yaşayan Junior WRC sınıfında yarışacak. Dünya Şampiyonları’nın doğduğu sınıf olarak bilinen Junior WRC’den yolu geçen pilotlar tarafından bugüne kadar 17 Dünya Şampiyonluğu, 200’e yakın yarış birinciliği ve 500’e yakın podyum kazanıldı.

Dünyada birinci sefer Ford tarafından üretilen en son kuşak ralli arabası Ford Fiesta Rally3 EVO’nun direksiyonuna geçecek olan Türkkan, Türk bayrağını İtalya’daki podyumda dalgalandırmayı amaçlıyor.

Ali Türkkan Junior WRC’de bir evvelki yarış olan Hırvatistan Rallisi’nin birinci etabını büyük bir farkla kazanmış lakin önder olarak götürdüğü yarışın üçüncü etabında yol dışına çıkarak yarışa erken veda etmişti.

Geçen dönem İtalya Sardinya Rallisi’ni üçüncü sırada tamamlayarak mesleğindeki birinci WRC yarışında podyuma çıkmayı başaran Ali Türkkan, bu yıl milletlerarası arenada Türk bayrağını daha da üst çıkarmayı hedefliyor. Yurt içinde de başarılı bir dönem yaşayan yıldız pilot, Türkiye Ralli Şampiyonası’nda liderliğini koruyor.

Castrol Ford Team Türkiye’nin Dünya Ralli Şampiyonası Takvimi:

  • 1-4 Ağustos Finlandiya Rallisi
  • 5-8 Eylül Yunanistan Acropolis Rallisi

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir