Geleneksel Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Canan Atılgan, Moleküler Biyoloji’de Avrupa’nın En Prestijli Organizasyonuna Üye Oldu

Canan Atılgan, Moleküler Biyoloji’de Avrupa’nın En Prestijli Organizasyonuna Üye Oldu

gelenekselhaber gelenekselhaber -
1 0

Sabancı Üniversitesi Öğretim Üyesi’ne Avrupa’dan davet

Sabancı Üniversitesi Mühendislik ve Tabiat Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Canan Atılgan, Avrupa Moleküler Biyoloji Örgütü’nün (EMBO) asli üyeliğine seçildi.

Bilimsel araştırma ve iş birliğini hedefleyen EMBO’dan yapılan açıklamada, üyeliğe seçilen inanılmaz bilim insanlarının, hayatın moleküler sırlarının çözülmesi, sıhhat ve hastalık kavramlarındaki anlayışımızın derinleşmesi de dahil olmak üzere çok çeşitli ömür bilimi araştırmalarını kapsayan katkılarından ötürü takdir edildiği belirtildi. Bu muvaffakiyetlerin, ömür bilimleri araştırmalarının Avrupa ve dünya genelinde vatandaşların hayatlarında oynadığı kritik rolü pekiştirdiği vurgulandı. 

EMBO üyeliğine seçilmenin gururunu ve memnunluğunu yaşadığını tabir eden Prof. Dr. Atılgan, şunları söyledi: 

“Bu muvaffakiyet, araştırma laboratuvarımızda bugüne dek emek vermiş olan tüm öğrencilerimizin, başta hayat uzunluğu araştırma ortağım hocamız Ali Rana Atılgan olmak üzere, geçmiş ve devam eden iş birliği yaptığımız tüm araştırmacıların, ve yıllar içinde sorularıyla bana yeni kapılar açan tüm öğrencilerimin sayesindedir. Meraklarımın peşinden gitmeme imkan tanıyan Sabancı Üniversitesi’nin çok disiplinli eğitim ve araştırma ortamı, farklı bir eğitim art planından gelmeme rağmen moleküler biyoloji disiplinine manalı bilimsel katkı verebilmemde en değerli etken oldu.”

EMBO’nun, ortalarında Nobel Ödüllü araştırmacıların da yer aldığı, Avrupa ve dünyanın en önde gelen moleküler biyologlarından oluşan 2.000’i aşkın üyesi bulunuyor. EMBO Üyesi seçilmek, bir bilim beşerinin alanda harikulâde muvaffakiyetlerini tescillemek manası taşıyor. EMBO Üyeleri, EMBO Programlarının ve faaliyetlerinin yürütülmesine rehberlik ederek, Avrupa biliminin tarafını etkiliyor. Böylece, kuruluşun amaçları ortasında bulunan, yetenekli araştırmacıların mesleklerinin her etabında desteklenmesine, bilimsel bilgi alışverişini teşvik etmeye ve bilim insanlarının çalışmalarını gerçekleştirebilecekleri araştırma ortamlarının oluşturulmasına imkan sağlamaya yönelik çalışmalara katkı veriyorlar. 

EMBO’nun programlarını, ortalarında Türkiye’nin de bulunduğu 30 üye ülkeden oluşan hükümetler ortası bir kuruluş olan Avrupa Moleküler Biyoloji Konferansı (EMBC) dayanak veriyor. EMBO’da Türkiye’den de 5 üye yer alıyor.

Bu yıl 35’i bayan ve 34’ü erkek olmak üzere, EMBO Üyeliğine 60 asli ve 9 asosye üye seçildiği kaydedildi. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir