Geleneksel Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Büyükşehir’den arıcılara 55 ton arı yemi

Büyükşehir’den arıcılara 55 ton arı yemi

gelenekselhaber gelenekselhaber -
3 0

Büyükşehir Belediyesince, bahar aylarında arıların beslenmesinde kullanmaları emeliyle 400 arıcıya yüzde 50 hibeli fondan şeker (arı yemi) dayanağı verildi

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, kent genelinde yaygın olan arıcılığın geliştirilmesi ve bal rekoltenin artırılması maksadıyla “Arıcılığı Destekleme Projesi” kapsamında, üreticilere yüzde 50 fondan şeker (arı yemi) dayanağında bulundu. Büyükşehir Belediye Lideri Tahir Büyükakın, kırsal kalkınmanın desteklenmesi ve ziraî üretimin kesintisiz devam etmesi için hayata geçirdiği çok sayıda takviye projelerle çiftçilerin yüzünü güldürmeye devam ediyor. Üreticilere tamamı hibe mazot, yüzde 50 hibe yem bitkisi tohumu, gübre, meyve fidanı, çağdaş sera ve ziraî ekipman başta olmak üzere çok sayıda katkı sağlayan Büyükşehir, üreticilerin her vakit yanında oluyor. Daha evvel arıcılığın desteklemesi çerçevesinde arıcılara yüzde 50 hibeli 3 bin kovan altlığı, 1200 ruşet kovan, bal ısıtma ve dinlendirme kazanı takviyesi veren Büyükşehir, bu sene de arıcıların yanında olmaya devam ediyor.

VERİMLİLİK ARTACAK

Bu doğrultuda, kırsal mahallelerdeki arı yetiştiricilerinin gereksinimlerini karşılayan Büyükşehir, arıların ilkbaharda nektar akımı devrine güçlü kolonilerle girmesini sağlayarak, koloni kayıplarını azaltmak, arıcılıkta karlılığı ve verimliliği artırmak gayesiyle üreticilere yüzde 50 hibeli arı yemi dayanağı veriyor.

DAĞITIMLAR SÜRÜYOR

Proje kapsamında 55 ton şekerin dağıtımı, Kocaeli’de Arıcılık Kayıt Sistemi’ne (AKS) kayıtlı 400 etkin üreticiye teslim edilmeye başlandı. Talep üzerine, kovan sayısına nazaran tespit edilen arı yemleri, üreticiler tarafından, eski itfaiye binasının ardında bulunan A Takımı’na ilişkin hizmet binasından 28 Nisan Cuma günü mesai bitimine kadar teslim alınabilecek.

KOCAELİ, ARICILIKTA KIYMETLİ POTANSİYELE SAHİP

Doğal florası, ekilen yem bitkileri ve öbür tarım alanları ile arıcılıkta kıymetli bir potansiyeline sahip olan Kocaeli, Arıcılık Kayıt Sistemi’ne (AKS) kayıtlı 900 arı yetiştiricisinin, 72000 kovanla ürettiği ballar ve arı eserleri, üreticiler için önemli gelir kaynağı haline geldi.

YEMİN KALİTESİ YÜKSEK

Yapay tatlandırıcı ve esirgeyici unsur içermeyen, yüzde yüz şeker pancarından üretilen, arıların gereksinimi olan tüm besinlere sahip olan, sindirimi kolay, doyurma ve kuvvetlendirme özelliği bulunan fondan şeker, kalitesi ve randımanı ile üreticiler tarafından sık tercih ediliyor.

ÜRETİCİLER MEMNUN

Arı yemlerini teslim alan üreticiler, verilen dayanaktan ötürü memnuniyetlerini söz ederek, üreticinin her vakit yanında olan Kocaeli Büyükşehir Belediye Lideri Tahir Büyükakın’a teşekkür etti.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir