Geleneksel Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Büyükşehir E-Gençlik takımı Koustech, Teknofest’ten dereceyle döndü

Büyükşehir E-Gençlik takımı Koustech, Teknofest’ten dereceyle döndü

gelenekselhaber gelenekselhaber -
5 0

Teknofest Teknoloji Yarışları kapsamında Savaşan İHA Yarışması’nda Kocaeli Büyükşehir tarafından kurulan E-Gençlik ekibi mükafata layık görüldü

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi bünyesinde ülkemizin yetişmiş nitelikli insan kaynağına katkı sunmak ve ülkemizdeki ulusal teknoloji ekosistemini geliştirmek için kurulan E-Gençlik Teknoloji Atölyelerinde yetişen öğrenciler başarılarıyla dikkat çekiyor. Bu kapsamda Bursa’da gerçekleşen Teknofest Teknoloji Yarışları çerçevesinde Savaşan İHA Müsabakasına katılan KOUSTECH kadrosu Hançer PT3 ile birlikte 4.’lük derecesi ve “En Özgün Yazılım Ödülü’’nü kazandı. KOUSTECH grubu Büyükşehir Belediyesi bünyesinde bulunan E-Gençlik Teknoloji Atölyelerinde çalışma alanı, ulaşım, 3D modül baskısı ve materyal temini alarak bu yarışlara katıldı.

 

KOUSTECH KADROSU VE EN ÖZGÜN YAZILIM ÖDÜLÜ

2017 yılında araştırma ve geliştirme çalışmalarına başlayan KOUSTECH ekibi, 2019 yılında Amerika’da düzenlenen AUVSI-SUAS yarışı ile birlikte birinci yarış deneyimini kazandı. Kazandığı bilgi ve deneyimler ile ülkesine dönen KOUSTECH ekibi, ASELSAN ile birlikte insansız hava araçları için Güç Dağıtım Kartı geliştirdi. 2020 yılında, Hançer ismi verilen insansız hava aracı için araştırma ve geliştirme çalışmalarına başlandı. 2021 yılında Hançer PT2 hava aracıyla TEKNOFEST Savaşan İnsansız Hava Aracı yarışında 6.’lık derecesi elde etti. 2022 yılında Hançer PT3’ün geliştirme evrelerine başlandı ve tıpkı yıl, Hançer PT3 ile birlikte TEKNOFEST Savaşan İnsansız Hava Aracı müsabakasında 7.’lik derecesi ile birlikte “En Özgün Yazılım Ödülü” nü kazandı.  Sadece bir platform geliştirmeyen KOUSTECH ekibi, 2023 yılında İnsansız Hava Araçları için “Anten Takip Sistemi”, “Batarya İdare Sistemi” ve “Paralel Link Haberleşme Sistemi” projeleri için TÜBİTAK 2209‐A programından ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nden takviye aldı. KOUSTECH grubu Büyükşehir’in E-Gençlik Teknoloji Atölyelerinde kendini geliştirerek, mükafatlar almaya hak kazandı.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir