Geleneksel Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Spor
  4. »
  5. Burhaniye’de zeytin hasat Festivali ve deve güreşleri başlıyor

Burhaniye’de zeytin hasat Festivali ve deve güreşleri başlıyor

gelenekselhaber gelenekselhaber -
4 0

Bu yıl 19.su düzenlenecek olan ve klâsik hale gelen “Zeytin ve Zeytinyağı Hasat Festivali” 27-28 Ocak tarihlerinde gerçekleşecek.

27 Ocak Cumartesi günü saat:12.30’da Belediye Hizmet Binası önünden Cumhuriyet Meydanı’na bando eşliğinde kortej yürüyüşü ile başlayacak olan Burhaniye Belediyesi’nin her kış klasik olarak düzenlediği “Zeytin ve Zeytinyağı Hasat Festivali” iki gün sürecek.

Festivalin açılış merasiminin akabinde, Hüsnü Pazarbaşı Kültür Merkezi’nde, ödüllü yöresel yemek yarışı ile bölgenin yemek kültürü bir sefer daha yaşatılırken, fotoğraf severler için de “Körfezin İncisi Burhaniye Fotoğraf Yarışmasının” ödüllü fotoğrafları sergilenecek.

Geleneksel Hasat Festivali’nin 1. gününün akşamında çocuklar da unutulmadı. Burhaniye Belediyesi Kent Tiyatrosu, “Kahraman Ağustos Böceği” çocuk oyunu ile minik tiyatroseverleri ve ailelerini Reha Yurdakul Salonu’nda ağırlayacak.

Festival kapsamında,28 Ocak Pazar günü gerçekleştirilecek olan Klâsik Folklorik Deve Güreşi ile binlerce güreşsever Burhaniye Güreş Arenası’nda bir ortaya gelecek. 19. Zeytin ve Zeytinyağı Hasat Şenliği, Pazar akşamı Burhaniye Kültür ve Sanat Derneği Yarenler Halk Müziği Korosu’nun Türk Halk Müziği konseri ile sona erecek.

Herkesi şenliğe davet eden Lider Deveciler, “Bu toprakların en değerli bedeli zeytin ve zeytinyağını, bu yıl 19.sunu düzenleyeceğimiz şenliğimiz ile bir kere daha vurgulayacağız. Zeytinyağlı yöresel yemeklerimizin yarışacağı yarışta mutfak kültürümüzü tazelerken, memleketimizin hoşluklarının ölümsüzleştirildiği fotoğraf yarışının kazananları mükafatlarını alacak ve fotoğraf standımız halkımızın beğenisine sunulacak. Asırlık kültürü olan ve yüzlerce insanın büyük bir heyecanla beklediği güreşler için de ülkemizin dört bir yanından pek çok deve ve sahipleri ile güreşseverler Burhaniye’de buluşacak. Tiyatro ve konser ile her yaş kümesine hitap eden şenliğimize tüm halkımızı davet ediyoruz” dedi.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir