Bu proje ile kadınlar afetlerde daha etkin rol üstlenecekler

Ege Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi  Ruh Sıhhati ve Hastalıkları Hemşireliği Anabilim Kolu Öğretim Üyesi Doç. Dr. Şeyda Dülgerler’in yürütücülüğünü yaptığı Hemşirelik Fakültesi Dekanı Prof. Dr.  Ayşegül Dönmez ve Arş. Gör. Melike Kara’nın araştırmacı olarak misyon aldığı “Kadınların Afet Riskine Ruhsal Hazırlığı”  başlıklı özgün araştırma projesi TÜBİTAK tarafından desteklenmeye uygun görüldü. Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, TÜBİTAK tarafından desteklenen projeyi gerçekleştiren takımı tebrik ederek muvaffakiyetler diledi.

Projenin ayrıntıları ile ilgili bilgi veren Doç. Dr. Şeyda Dülgerler,  “İnsanlar son yıllarda sayısı ve şiddeti artan afetlere hazırlıksız yakalanmakta ve afetlerin tesirleri nedeniyle hem fizyolojik hem de ruhsal zorlanmalar yaşayabilmektedirler. Bu bağlamda ne yazık ki 2023 yılının Şubat ayında ülkemizde büyük bir felaket yaşanmış, Kahramanmaraş merkezli meydana gelen sarsıntıda son bilgilere nazaran 17 vilayet afet bölgesi ilan edilmiş, 50 binin üzerinde vatandaşımız hayatını kaybetmiş ve 100 binin üzerinde vatandaşımız yaralanmıştır. Afetler sonucunda meydana gelen sıkıntıların olumsuz tesirlerinden korunabilmek için afetlere ruhsal hazırlıklı olmak çok değerli olup, ruhsal hazırlık, fizikî hazırlığın temelini oluşturmasından ötürü pahalıdır. İçinde yaşanılan toplumda bulunan riskli kümeler afetlerden daha fazla etkilenmektedir. Dolayısı ile bu kümelere yönelik özel teşebbüslerin müdahale planlarında yer alması gerekmektedir ve bu riskli kümelerden biri de bayanlardır. Tıpkı vakitte bayanlar tabiatları gereği ve üstlendikleri toplumsal roller nedeniyle afet öncesi risk azaltma ve hazırlık periyodunda, afet sırasında ve afet sonrasında rehabilitasyon devrinde yanlışsız yaklaşım göstererek afet idaresinde değerli roller üstlenebilirler” diye konuştu.

Doç. Dr. Şeyda Dülgerler,  “Projede bayanların afet riskine karşı ruhsal olarak hazırlanmasına yönelik uygulanacak psikoeğitim programı ile bayanların ve dolaylı olarak toplumun afetlere hazırlanarak afete direnç geliştirmeleri hedeflenmiştir. Uygulanan psikoeğitim sayesinde bayanlar, toplumsal etraflarının afetlerde ziyan azaltma ve hazırlık evrelerine faal katılmalarını sağlayarak, afet durumlarında edindikleri baş etme maharetleri sayesinde hayatta kalma çabalarında ve güzelleşme süreçlerinde daha çabuk organize olarak, hem kendilerine hem de etraflarına dayanak olabileceklerdir. Bunun sonucunda çaresiz, savunmasız, kurban rolünden çıkıp maharetleri ve güçlü tarafları ile afetlerle başa çıkma kapasitesi olan, afet idaresinde faal rol alan bireyler haline geleceklerdir. Bu tıp eğitim modüllerinin geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması afete ait bayanların güçlenmesini destekleyeceği üzere bayanların bakımındaki çocuk, engelli ve yaşlı üzere kırılgan kümelerin da dolaylı olarak güçlendirilmesi manasına gelmektedir. Bayanların afet risk azaltma ve hazırlıklı olma hususlarında toplumsal rolleri ve maharetleri nedeni ile kıymetli bir küme olduğunun vurgulanması ve bayanlarda hazırlıklı olmayı artırmayı hedeflemesine yönelik oluşturulan projemizin afet durumlarına yönelik toplumsal refleksimizi güçlendireceği düşünülmektedir” dedi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*