Brisa, 3 ayrı kategoride adını Karbon Saydamlık Projesi (CDP) liderleri arasına yazdırdı

Sürdürülebilirlik faaliyetlerini ve sonuçlarını milletlerarası itibarlı kurumlardan aldığı değerlendirmelerle ölçümleyen Brisa, milletlerarası çevresel raporlama platformu Karbon Saydamlık Projesi (CDP) “İklim Değişikliği” kategorisinde 6 defa Türkiye liderliğinin akabinde 2022’de Küresel Başkanlar ortasında girdiğini duyurmuştu. CDP muvaffakiyetleri devam eden Brisa, artık ise “Tedarikçi Bağları Derecelendirmesi”nde 4. Kere Küresel başkanlar ortasına girerken, “Su Güvenliği” kategorisinde 4. kere Türkiye önderleri ortasında yer almayı başardı. 

Sabancı Holding ve Bridgestone Corporation iştiraki Brisa, “Brimiz Hepimiz İçin” yaklaşımıyla sürdürülebilirlik alanında oluşturduğu yol haritasında emin adımlarla ilerliyor.  

 

Dünyanın kar gayesi gütmeyen en büyük etraf teşebbüsü olan Karbon Saydamlık Projesi (CDP)’nde liderliğini sürdüren Brisa, 2022 yılında, “İklim Değişikliği” kategorisinde küresel liderliğinin akabinde; “Tedarikçi İlgileri Derecelendirmesi”nde 4. defa A düzeyinde değerlendirildi. Brisa, yönetişim, amaçlar, paha zinciri emisyonları, tedarikçi iştirak stratejileri üzere alanlarda yüksek performans göstererek bu yıl da küresel önderler ortasında yer aldı.

Sürdürülebilirliği işinin merkezine alan Brisa, tüm dünyada yaşanan su krizi ile çaba kapsamında gerçekleştirdiği su tüketimini denetim altına alma projeleri ile ise CDP “Su Güvenliği” kategorisinde Türkiye’de 4. defa önderler ortasında yer almayı başardı. 

Sürdürülebilirlikte somut maksatlara dayanan aksiyon planlarını hayata geçirmeye devam eden Brisa, 2008 yılından bu yana gerçekleştirdiği çalışmalarla İzmit üretim tesisinde kuyu suyu tüketimini yüzde 67 azalttı. Amacı ise 2025 yılında İzmit tesislerinde yüzde 75 azaltım sağlamak. Brisa, kuyu suyu tüketimini Aksaray fabrikasında ise 2030 yılında yüzde 70 azaltmayı hedefliyor. 

“2050’de Net Sıfır’ı Hedefliyoruz”

Brisa’nın sürdürülebilirlik alanında elde ettiği muvaffakiyetleri kıymetlendiren Brisa CEO’su Haluk Kürkçü,“Sürdürüleblirlik yol haritamızı, şirketimizin ortakları Bridgestone Corporation ve Sabancı Holding’in vizyonuyla, yönetişim sistemleri temeli üzerinde, çevresel ve toplumsal boyutlarda 2005 yılından bu yana kesintisiz sürdürüyoruz. Bu kapsamda; emisyon azaltım amaçlarımızı 1,5 derece senaryosuna nazaran hesapladık. CDP inisiyatiflerinden Bilim Temelli Gayeler Girişimi’ne onaylattık. Güç ve emisyon idaresi, doğal kaynakların kullanımı, döngüsel iktisat, çevreci eser ve hizmetler, sürdürülebilir satınalma alanlarında karbon emisyonumuzu azaltan kapsamlı çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Yalnızca kendi bünyemizde değil tüm kıymet zincirimizde sürdürülebilir uygulamalara geçişe takviye sağlıyoruz. Hem tedarikçilerimizin hem bayilerimizin sürdürülebilir iş yapış formlarını benimsemeleri için çalışmalar yapıyoruz. Maksadımız; 2030 yılına kadar direkt emisyonlarımızı %56 azaltmak ve 2050’de net sıfıra ulaşmak. Bu gayemize giderken, milletlerarası bağımsız kurumlar tarafından yapılan değerlendirmeler hem yol haritamızı güçlendiriyor hem de bizleri en güzelini yapmak için cesaretlendiriyor. Aldığımız sonuçlar küresel iş dünyasında ve lastik sanayisinde Brisa’yı başkanlar arenasına taşıdı. Bu başarılı sonuçlarda ve sürdürülebilirlik yolcuğumuzda emeği geçen Brisalıları tebrik ediyorum. Örnek ve öncü şirket pozisyonumuzu devam ettirmek için taahhütlerimizin işaret ettiği yoldan devam edeceğiz” diye konuştu.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*