Geleneksel Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Spor
  4. »
  5. Brandefense CEO’su Hakan Uzun: Siber güvenlik tatbikatları kriz yönetimi yeteneklerini güçlendiriyor  

Brandefense CEO’su Hakan Uzun: Siber güvenlik tatbikatları kriz yönetimi yeteneklerini güçlendiriyor  

gelenekselhaber gelenekselhaber -
3 0

Brandefense CEO’su Hakan Uzun: Siber güvenlik tatbikatları kriz idaresi yeteneklerini güçlendiriyor

 

Siber güvenlik, günümüzde hem kamu kuruluşları hem de özel dal için büyük ehemmiyet arz ediyor. Dijital dünya, sunduğu avantajların yanında, birçok tehlikeyi de beraberinde getiriyor. Brandefense CEO’su Hakan Uzun, dijital ortamdaki tehlikelere karşı muhafaza sağlamak ve mümkün krizleri engellemek için siber güvenlik tatbikatlarının olmazsa olmaz olduğuna dikkat çekiyor.

 

Gittikçe dijitalleşen dünyada, dijital bilgilerin korunması ve inançta tutulması her türlü kurum ve kuruluş için hayati bir gereklilik haline gelmeye devam ediyor. Bu kapsamda dijital dataların korunması için kullanılan siber güvenlik uygulamaları; bilgisayarlar, sunucular, kritik sistemler, taşınabilir aygıtlar, elektronik sistemler ve datalar üzere dijital varlıkları müdafaa altına almayı sağlıyor. Siber güvenlik sistemleri, saklılığı ve bilgi bütünlüğünü sağlamanın yanı sıra, iş sürekliliğini ve prestiji muhafaza açısından büyük bir rol oynuyor. Siber güvenlik tatbikatlarıyla ilgili açıklamalarda bulunan Brandefense CEO’su Hakan Uzun, şunları aktardı:

 

“Siber güvenlik sistemlerinin sağlıklı bir biçimde işlemesi için nizamlı olarak gerçekleştirilen siber güvenlik tatbikatları, tertiplerin güvenlik duvarlarını test etmek ve potansiyel açıkları tespit etmek için kıymetli bir fırsat sunuyor. Ayrıyeten, siber akınlar ve güvenlik ihlalleri durumunda nasıl hareket edileceğini uygulamalı olarak görmeyi sağlıyor. Bu tatbikatlar, güvenlik açıklarını gidermek ve savunma tedbirlerini uygunlaştırmak için de kullanılabiliyor. Siber güvenlik tatbikatlarının aktüel akın cinslerini dikkate alarak hazırlanması, gerçeğe daha yakın bir tecrübe yaratmayı sağlıyor. Bu sayede kuruluşlar, gerçek bir kriz anında nasıl hareket edeceklerini pratiğe dökerek kriz idaresi yeteneklerini güçlendiriyor. 

 

“Bir siber güvenlik ihlali ortalama 4,24 milyon dolarlık ziyana sebep oluyor”

 

Siber güvenlik tatbikatlarının tüm kuruluşlarda yaşanabilecek kriz anları için bir ön hazırlık misyonu gördüğünü düşünüyorum. Bu tatbikatlar, bilgilerin korunması konusunda hayati bir rol oynuyor. İhlalleri tespit etmek büyük bir çalışma gerektiriyor. Bir ihlali tespit etmek için ortalama 212 güne gereksinim duyulurken, ihlale müdahale edilmesi 286 gün sürebiliyor. Bu ihlaller kuruluşlar için ortalama 4,24 milyon dolar ziyana sebep olabiliyor. Siber güvenlik tatbikatları sayesinde, kuruluşların varlığını tehdit eden ve büyük ziyana sebep olabilecek tehlikelere karşı tedbir alınabiliyor. Böylelikle kuruluşlar dijital dünyada güvenlik sağlama amacına bir adım daha yaklaşarak siber akınları büyük bir tehdit olarak görmekten uzaklaşıyor.”

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir