Geleneksel Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Borusan Mannesman Çelik Boru Sektöründe İş’te Eşit Kadın Sertifikası Almaya Hak Kazanan İlk Şirket Oldu

Borusan Mannesman Çelik Boru Sektöründe İş’te Eşit Kadın Sertifikası Almaya Hak Kazanan İlk Şirket Oldu

gelenekselhaber gelenekselhaber -
2 0

Borusan Küme şirketlerinden Borusan Mannesmann, çelik boru kesiminde bir prensip daha imza attı. Kesiminde bugüne kadar pek çok öncü çalışmayı hayata geçiren ve geçtiğimiz yıllarda dalının birinci sürdürülebilirlik raporunu yayınlayan şirket, İş’te Eşit Bayan Sertifikası’nı almaya hak kazanan birinci çelik boru şirketi oldu. 

Türkiye çelik boru pazarının başkanı Borusan Mannesmann, iş hayatında bayanlara eşit haklar ve fırsatlar sunan kurumların bağımsız bir halde denetlenmesiyle verilen İş’te Eşit Bayan Sertifikası’nı almaya hak kazandı. Sürdürülebilirlik Akademisi ve Intertek işbirliği ile gerçekleştirilen kontrol ve sertifikalandırma sürecinde;  Yönetim Sistemi, İşe Alım ve Çalıştırma, İş Sıhhati ve Güvenliği, Tedarik Zinciri ve Toplumsal Tesir olmak üzere 5 ana başlıkta bedellendirilen Borusan Mannesmann, sertifikayı almaya layık görülen çelik bölümünün birinci şirketi oldu. 

Kurumlar bağımsız kontrol sonrası sertifikalandırılıyor

İş hayatında bayanlara eşit haklar ve fırsatlar sunan kurumlar, Sürdürülebilirlik Akademisi ve Intertek işbirliği ile bağımsız bir kontrol sonrası sertifikalandırılıyor. Sertifikaya hak kazanan özel şirketlerin, sivil toplum kuruluşlarının ve mahallî idarelerin eşitlikçi yaklaşımlarının bu istikametteki dönüşümü desteklemesi hedefleniyor. Bağımsız sertifikasyon kontrollerini 100’den fazla ülkede kontrol, nezaret, test, kalite kontrolü ve sertifikasyona kadar pek çok alanda hizmet veren İngiliz kontrol şirketi Intertek gerçekleştiriyor. İş’te Eşit Bayan Sertifikası’nın kıymetlendirme metodolojisine bakıldığında cinsiyet eşitliğinin sağlanması ve ayrımcılık yapılmaması, ayrımcılığa karşı aktif bir idare sistemi oluşturulması, inançlı çalışma şartlarının sağlanması, şiddet ve tacizi tedbire sistemlerinin oluşturulması, tedarik zincirinin siyasetler doğrultusunda bilgilendirilmesi, cinsiyet eşitliği ve bayanın güçlenmesi için toplumsal tesir oluşturulması ve tüm paydaşların tahlile iştirakinin sağlanması üzere çok katmanlı ve ayrıntılı bir tahlil göze çarpıyor.

“Tüm çalışanlarımız için en uygun iş ortamını sağlıyoruz

İş’te Eşit Bayan Sertifikası ile dallarında bir prensip imza atmaktan memnunluk ve gurur duyduklarını söz eden Borusan Mannesmann İnsan, Kurumsal Gelişim, Etraf ve Sürdürülebilirlik Genel Müdür Yardımcısı Nihan Alhan, “Borusan Mannesmann olarak toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda kıymetli adımlar atan bir kurumuz. Bu alanda çalışmalarımıza istikamet veren Borusan Eşittir grubumuz liderliğinde pek çok farklı ve uzun kontrol sürecinden sonra İş’te Eşit Bayan Sertifikası’nı almaya hak kazandık. Bu sertifika ile cinsiyet farkı gözetmeksizin tüm çalışanlarımız için en uygun iş ortamlarını sağladığımızı ve böylelikle güçlü bir patron markası olduğumuzu kanıtladık. Bizim için çok değerli olan bu sertifika, toplumsal cinsiyet eşitliği odaklı çalışmalarımıza devam etmemiz için bizi motive edecek. Eşit çalışma ortamları için elimizden geleni yapmayı sürdüreceğiz“ dedi.

 Borusan Eşittir 

Borusan, Holding ve Küme şirketleri, iklim, insan, inovasyon olan sürdürülebilirlik odak noktaları içerisinde toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda kapsayıcı çalışmalara insan başlığı altında yer veriyor. Eşitlik odaklı birinci projesini 10 yıl evvel hayata geçiren ve eşitliğe adanmış 10 yılda pek çok bireye dokunan Borusan, toplumsal cinsiyet eşitliği çalışmalarını Borusan Eşittir Platformu altında yürütüyor. Borusan Eşittir yaklaşımını iş süreçlerine ve hayata geçirdiği tüm projelere entegre ediyor. 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir