Geleneksel Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Borsa İstanbul’da gong, Koton için çaldı

Borsa İstanbul’da gong, Koton için çaldı

gelenekselhaber gelenekselhaber -
3 0

Hisselerinin yüzde 16,5’i borsaya açılan Koton’un halka arz büyüklüğü 4,17 milyar TL oldu. Koton payları, Borsa İstanbul’da “KOTON” koduyla süreç görüyor. 

Pay fiyatının 30,50  TL olarak belirlendiği halka arza ait talep toplama sürecinde yurt içi ferdi yatırımcılar ve şirket çalışanlarından 1,4 kat, yurt içi kurumsal yatırımcılardan ise 4,8 kat talep toplandı. Halka arzın büyüklüğü ise 4 milyar 166 milyon 300 bin TL olarak gerçekleşti. Konsolide cirosunu 2023 yılsonu prestijiyle 17,2 milyar TL düzeyine taşıyan, yurt içi ve dışındaki 437 mağazası ve e-ticaret operasyonlarıyla 70 ülkede faaliyet gösteren Türkiye’nin en büyük moda markalarında Koton’un halka arzı, İş Yatırım konsorsiyum liderliği ve Ak Yatırım konsorsiyum eş liderliğinde oluşturulan konsorsiyum aracılığı ile yapıldı. Koton, halka arzdan elde edeceği gelirin %30-40’ını yurt içi ve yurt dışı mağaza açılışları ve yenilemeleri, depo otomasyon yatırımları ile bilgi teknolojileri yatırımları, %60-70’ini ise büyüme maksatlı eser alımlarına yönelik işletme sermayesi finansmanı için kıymetlendirecek. 

Koton, 10 Mayıs 2024 prestijiyle Borsa İstanbul Yıldız Pazar’da, “KOTON” koduyla süreç görmeye başladı. Borsa İstanbul’da düzenlenen Koton Halka Arz Gong Töreni’ne; Borsa İstanbul Genel Müdürü Korkmaz Ergun, Koton Yönetim Kurulu Lideri Yılmaz Yılmaz, Koton Yönetim Kurulu Üyesi Gülden Yılmaz, Koton CEO’su Dr. A. Bülent Sabuncu, İş Yatırım Menkul Değerler Genel Müdürü Kenan Ayvacı, Konsorsiyum Eş Başkanı Ak Yatırım Menkul Değerler Genel Müdürü Mert Erdoğmuş, şirket yetkilileri ve davetliler katıldı. Gong merasimine iştirak epey ağır oldu.

Gong merasiminde konuşan Borsa İstanbul A.Ş. Genel Müdürü Korkmaz Ergun, “Koton Mağazacılık, çok özetle söylemek gerekirse, bir marka inşasının ve girişimciliğin hoş örneklerindendir. Markasıyla, iştirak yapısıyla, tedarikçisiyle, müşterisiyle, kurumsal yapısıyla, sürdürülebilirlik unsurlarıyla, toplumsal sorumluluğuyla ve daha birçok tarafıyla, çok başarılı bir iş modelidir. Bugün Borsamızda süreç görmeye başlayarak, yalnızca, maksatlarını gerçekleştirebilmek için muhtaçlık duyduğu uzun vadeli finansmana erişmekle kalmamış, tıpkı vakitte bu başarılı iş modelinin ve markasının büyümesine ve gelişmesine katkı sağlayacak çok kıymetli bir adım atmıştır. Koton’un kıymetli yöneticilerini bu stratejik kararından ötürü tebrik ediyorum. Koton’un bu başarılı halka arzında emek harcayan herkese, tüm şirket çalışanlarına, aracı kurumlarımıza teşekkür ediyorum. Koton’a Borsamız ailesine güzel geldiniz diyor, sermaye piyasalarımıza iyi olmasını diliyorum”dedi.

Koton Yönetim Kurulu Lideri Yılmaz Yılmaz ise halka arz süreciyle ilgili şu değerlendirmeyi yaptı: “Bugün Koton için çok değerli, tarihi bir gün. Bundan 36 yıl evvel, Kuzguncuk’ta 25 metrekarede küçük bir dükkân açtık. O küçük dükkân, her şeyin, tüm hayallerimizin başlangıç noktasıydı. Eşim Gülden’le birlikte 2 kişi yola çıktık bugün 7900 kişilik bir aile olduk. Artık bu büyük aileye, yatırımcılarımız da eklendi. Koton’un geleceğine güvenen 3 milyon 473 bin 380 yeni ortağımıza sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Koton’un paylarının Borsa İstanbul’da süreç görmeye başlamasıyla, bizler için yepisyeni bir devir başlıyor. Amaçlarımız büyük, hayallerimiz büyük, sorumluluğumuz büyük. Şu anda 70 ülkede varız. Amacımız, daha fazla ülkede daha fazla tüketiciyle buluşmak. Türkiye’nin moda markası olan Koton’un dünyanın moda markası olması için çalışacağız ve birlikte başaracağız. Bize dayanak veren tüm yatırımcılarımıza teşekkür ediyorum. Halka arzın Koton için ve sermaye piyasalarımız için güzel, uğurlu ve bereketli olmasını diliyorum.”

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir