Bornova’da kesintisiz sağlık hizmeti

Bornova Belediyesi, sıhhat hizmetlerine erişmekte zahmet çeken Bornovalılara fiyatsız sıhhat hizmeti götürmeye devam ediyor. Başta yaşlılar olmak üzere, pek çok kesite yönelik hem bakım hizmetlerini hem de tarayıcı sıhhat hizmetlerini sürdüren Bornova Belediyesi, 2023 yılında toplam 12 bin 353 şahsa hizmet verdi.

Evde Hasta Ve Yaşlı Bakım Hizmeti

Bornova Belediyesi sonları içerisinde yaşlılara gereksinim duydukları sıhhat hizmetleri ve toplumsal hizmetler konut ortamında profesyonel sıhhat grupları tarafından veriliyor. Yedi hemşire, bir diş doktoru ,bir fizyoterapi teknikeri , bir diyetisyen, bir berber, yedi hasta bakım elemanı ile 2023 yılında 45 mahallede 8 bin 114 bireye meskende bakım hizmeti verildi.

Üreme ve çocuk sıhhatine yönelik hizmetler 

Bornova Belediyesi, konutlarda hamile, bebek-çocuk ve lohusa için sıhhat hizmeti ve eğitimi vermeye de devam ediyor. Birinci basamakta dokuz mahalle temel alınarak başlatılan ve genişletilen hizmet kapsamında, Bornova hudutları içerisinde talep eden vatandaşlara toplam beş ebe ile hizmet veriliyor. Bu hizmet kapsamında aile planlaması konusunda bilgilendirme, lohusa ziyareti, bebek-çocuk ziyareti, hamile ziyareti yapılıyor. 2023 yılında toplam 2 bin şahsa üreme ve çocuk sıhhati hizmeti verildi.

Hasta nakil hizmeti

Belediyemize ilişkin iki adet hasta nakil ambulansı ile hizmet verilmeye devam ediliyor. Randevu sistemi ile çalışan hasta nakil ambulanslarından yararlanmak için vatandaşların telefonla araması ya da Sıhhat İşleri Müdürlüğü’ne başvurması gerekiyor. Konuttan hastaneye, hastaneden meskene nakil süreci refakatçi eşliğinde gerçekleşmektedir. Bornova hudutları içerisinde 2023 yılında toplam 1825 nakil süreci gerçekleştirildi.

Beslenme ve diyetisyen hizmeti

Bornova Belediyesi Özgül Gündüz Halk Sıhhati Merkezi’nde diyetisyen hizmetleri de sürdürülüyor. Başvuranların diyetisyenle görüşmesi sağlanarak vücut kitle indeksinin olağan hudutlarda olup olmadığı tespit ediliyor. Beden yağ oranı kıymetlendirilerek aktivite teklifleri ve bireye uygun diyet programı ile şahısların hakikat beslenme ve sağlıklı zayıflamalarına yardımcı olunuyor. 2023 yılında toplam 885 bireye diyetisyen hizmeti verildi.

Diş tabibi hizmeti

Bornova Belediyesi Özgül Gündüz Halk Sıhhati Merkezi’nde ağız ve diş sıhhati hizmeti veriliyor. Bu kapsamda vatandaşlara hem tarama hem de tedavi imkanları sunuluyor. Bu hizmet hamile ve lohusalar için meskende veriliyor. 2023 yılında toplam 567 şahsa hizmet verildi.

Bornova Belediye Lideri Dr. Mustafa İduğ, Bornova sonları içinde muhtaçlık duyan herkese tarama, bakım ve tedavi hizmetlerini ulaştırma çabası içinde olduklarını belirterek, “Daha evvelki yıllarda olduğu üzere 2023 yılında da pek çok insanımıza takviye olduk. Sıhhat hizmeti verdiğimiz insanların 12 bini geçmesi en büyük gurur kaynağımız. Vatandaşlarımızın memnuniyetini gördükçe ne kadar yanlışsız bir yolda olduğumuzu görüyoruz. Bornovalılara verdiğimiz hizmette emeği olan herkese teşekkür ediyorum. Bu hizmetlerimizin yanı sıra sıhhat eğitimleriyle de vatandaşlarımızın yanında olmaya devam edeceğiz” dedi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*