Geleneksel Haber

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Ekonomi
 4. »
 5. Bitcoin, 43,224 dolar seviyesinde fiyatlanıyor; Ethereum 2,436 dolara ulaştı

Bitcoin, 43,224 dolar seviyesinde fiyatlanıyor; Ethereum 2,436 dolara ulaştı

gelenekselhaber gelenekselhaber -
2 0

CoinTR Araştırma Departmanı, kripto para piyasasının son 24 saatini kıymetlendirdi. Önder kripto para ünitesi Bitcoin, son 24 saatte % 1.63’lük bir gerileme ile 43,224 dolar düzeyine, Ethereum ise %4.45’lik bir artışla 2,364 dolara ulaştı. Bilhassa Ethereum’daki yükseliş dikkat çekiyor. CoinMarketCap datalarına nazaran, toplam kripto para piyasası kıymeti son 24 saatte %0.20 artarak 1.57 trilyon dolara çıktı.

CoinTR Araştırma Departmanı tarafından hazırlanan bölüm gelişmelerinin yer aldığı günlük bültende dikkat çeken mevzu başlıkları ise şöyle:

YieldMax, MicroStrategy paylarına dayanarak aylık getiri sunan bir ETF eseri başlatmak için Amerika Birleşik Devletleri Menkul Değerler ve Borsa Komitesi’ne (SEC) müracaatta bulundu. Bu eser, “MSTY” süreç simgesi altında piyasada yer alacak ve MicroStrategy’nin türev eserleri üzerinden süreç görecek. Yatırımcılara nizamlı getiri sağlamak maksadıyla tasarlanan bu ETF, şirketin stratejik yatırım çeşitliliğini artırma uğraşının bir kesimi olarak görülüyor.

Bunun yanı sıra SEC ve Varlık Yöneticileri Ortasında Bitcoin ETF görüşmelerinde ilerleme kaydedildi tarafındaki haberler gündemin bir öbür unsuru: ETF’lere yakında onay bekleniyor. ABD Menkul Değerler ve Borsa Kurulu (SEC) ile bitcoin borsa yatırım fonları (ETF) listelemeyi uman varlık yöneticileri ortasındaki görüşmeler, ilerleme kaydetti. Grayscale Investments, BlackRock, Invesco ve ARK Investments üzere 13 firma, bitcoin fiyatını takip eden ETF’ler için SEC’e müracaatta bulundu. Ağustos ayında mahkemenin, SEC’in Grayscale’in bitcoin menkul değerini ETF’ye dönüştürme başvurusunu reddetmesinin yanlış olduğuna hükmetmesinin akabinde, SEC, ETF müracaatlarının son etaplarında ekseriyetle ele alınan kıymetli ayrıntılar üzerinde müracaat sahipleriyle etkileşimde bulunuyor. Bu durum, SEC’in yakın vakitte bu eserleri onaylayabileceğinin bir işareti olarak görülüyor.

Bitcoin yatırımcılarını yakından ilgilendirecek bir haber de S3 Partner’s raporundan geldi. Bitcoin’in süratli yükselişi kısa konum taşıyıcılarına 2.6 milyar dolarlık kayıp yaşattı. Finansal data şirketi S3 Partners’ın yeni raporuna nazaran, Bitcoin’in Eylül ayından bu yana gösterdiği %75’lik dramatik artış, kısa satıcılar için üç aydan kısa bir müddette 2.6 milyar dolarlık kayba neden oldu. Bu süreçte kripto para ünitelerine dayalı paylar de benzeri bir eğilim gösterdi ve bilhassa kısa konum taşıyanları üzdü. Coinbase ve MicroStrategy üzere şirketlerin payları, genel kripto para piyasasıyla birlikte hareket ederken, Bitcoin’in yükselen performansından büyük ölçüde yararlandı. Coinbase payları son bir ayda %51 artarak 143.63 dolara, MicroStrategy payları ise Ekim ayından bu yana %82 artışla 568.88 dolara yükseldi.

VanEck’in 2024 Bitcoin ve kripto para iddialarını bugün bilhassa kripto para yatırımcılarını keyifli etti. Varlık yöneticisi VanEck, 2024’te Bitcoin’in yeni bir tüm vakitlerin en yüksek düzeyine ulaşacağını ve ABD’de bir resesyon yaşanacağını öngörüyor. VanEck, 2024 için 15 kripto para varsayımı yaparak, spot Bitcoin ETF lansmanı zamanlamaları, Bitcoin yarılanmasının tesiri ve yeni kripto platformları hakkında öngörülerde bulunuyor. VanEck, siyasi olaylar ve düzenleyici değişiklikler sonrası Bitcoin’in 2024’ün dördüncü çeyreğinde yeni bir doruğa ulaşacağını varsayım ediyor.

Online kart ve masa oyunları alanında uzmanlaşmış bir halka açık holding şirketi olan Hong Kong merkezli Boyaa Interactive International, hissedarlarının onayını alarak kripto para yatırımı için 100 milyon dolar ayırmayı planlıyor. Şirket, 45 milyon doları Bitcoin’e (BTC), 45 milyon doları Ethereum’a (ETH) ve 10 milyon doları da Tether (USDT) ve USD Coin (USDC) üzere stablecoinlere yatırmayı hedefliyor. İdare konseyi, bu yatırımın şirketin Web3 teknolojilerine olan ahengini ve internet oyun sanayisindeki kullanımını kolaylaştıracağını belirtti.

Hive Digital Technologies, geçen yıl Bitmain tarafından üretilen madencilik aygıtlarına yaptığı büyük ölçekli yatırımın şimdiden kendisini ödediğini açıkladı. Şirket, bu yatırım sayesinde, 2024 Nisan’da beklenen Bitcoin yarılanmasına hazır hale geldiğini vurguladı. Toplamda 29,000 ASIC madenci satın alan Hive Digital, FTX’in çöküşünden bu yana madencilik aygıtları satın alıyor.

 

Dikkat Çeken Altcoinler ve 24 Saatlik Artış Oranları:

 • Bonk (BONK): %30.28 artış
 • Optimism (OP): %23.85 artış
 • Solana (SOL): %12.71 artış
 • Gnosis (GNO): %12.31 artış
 • Arbitrum (ARB): %8.42 artış
 • Curve DAO Token (CRV): %7.81 artış
 • BitTorrent (New) (BTT): %23.58 artış
 • Aptos (APT): %7.51 artış
 • Cardano (ADA): %5.99 artış
 • Sui (SUI): %6.60 artış

 

CoinTR Hakkında

2022 yılında İstanbul merkezli hizmet vermeye başlayan CoinTR borsası, tanınan borsalarda deneyim elde etmiş üst kademe yöneticilerin ve eser geliştiricilerinin bir ortaya gelmesiyle oluşmuş, alanında uzman takım üyeleri ile Türkiye’nin başkan borsalarından biri olmaya hazırlanmaktadır. Yakın vakitte Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’ndan gelen yeni CEO’sunu ve resmi kurumlardan gelen öbür müracaat heyeti üyelerini duyurarak kesime inanç veren bir giriş yapmıştır. Resmi mevzuatlara uygun hareket eden ve MASAK tarafından kontrole tabi tutulan CoinTR, VakıfBank ve Ziraat Bankası üzere devlet bankalarıyla entegre çalışmasının yanı sıra küresel ölçekte yerli bir borsa olarak faaliyet göstermektedir.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir