Geleneksel Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Batur: Kentsel dönüşümü yüzde yüz uzlaşıyla yapacağız

Batur: Kentsel dönüşümü yüzde yüz uzlaşıyla yapacağız

gelenekselhaber gelenekselhaber -
3 0

Konak Belediyesi Gültepe planlarını Toros Kapalı Pazaryeri ve Toplumsal Tesisi’nde kurduğu Bilgilendirme Merkezi’nde mahalle mahalle askıya çıkarmaya başladı. Birinci etapta Mehmet Akif ve Hürmet mahallelerinin parselasyon planlarının askıya çıkarıldığı merkeze giderek vatandaşların sorularını tek tek yanıtlayan Konak Belediye Lideri Abdül Batur, “Halkımızın içi rahat olsun. Kentsel dönüşümü yüzde yüz uzlaşıyla yapacağız. Gültepe’nin makûs talihini vatandaşlarımızla birlikte, hiçbir mağduriyet yaşanmadan yeneceğiz” diye konuştu.

Konak Belediyesi, 14 mahalleyi kapsayan 300 hektarlık Gültepe planlarının uygulama planlarını askıya çıkarmaya başladı. Belediye uygulama imar planı doğrultusunda birinci parselasyon planının çalışmalarını da tamamlayarak askı sürecini başlattı. Birinci etapta Mehmet Akif ve Hürmet mahallelerinin parselasyon planları, Gültepe Toros Kapalı Pazaryeri ve Toplumsal Tesisi içinde kurulan Bilgilendirme Merkezi’nde ve www.konak.bel.tr internet adresinde 12 Haziran prestijiyle 1 ay askıya çıkarıldı. Planları hazırlayan teknik grup de vatandaşlara bilgi vermek üzere merkezde görevlendirildi.

Planlar askıda, lider denetimde

Planlar askıya çıkar çıkmaz Bilgilendirme Merkezi’ni ziyaret ederek, grupların çalışmalarını denetleyen Konak Belediye Lideri Abdül Batur, planları inceleyen vatandaşların sorularını yanıtladı. Batur, Gültepe Semti Kentsel Dönüşüm Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Latif Aydoğdu’yu da gelinen son nokta ve süreçle ilgili detaylı olarak bilgilendirdi. Başkan Batur’a Konak Belediye Meclisi üyeleri ve bölge muhtarları da eşlik etti.

“Yüzde yüz uzlaşıyla yapacağız”

Planları vatandaşların daha kolay ulaşmasını sağlamak amacıyla Gültepe Toros Kapalı Pazaryeri ve Toplumsal Tesisi içinde kurdukları Bilgilendirme Merkezi’nde askıya çıkardıklarını söyleyen Lider Batur, “Vatandaşlarımız tapularıyla, ellerindeki dokümanlarla bu merkezimize başvuracak ve hangi imar adalarında yer aldıklarını, pay oranlarının ne olacağını, parselasyondan sonraki mukavele sürecinde ellerinde ne kadarlık bir tapu ölçüsü kalacağını buradan öğrenecek. Askıya mahalle mahalle, 50 hektarlık alanlar olarak çıkıyoruz. Süreci böylelikle daha sağlıklı yürüteceğimize inandık. Sırasıyla öteki mahallelerimizin planlarını da askıya çıkaracağız. Vatandaşlarımız gelecek, planları hazırlayan tüm teknik grubumuz de burada. Vatandaşlarımızın aklındaki tüm soru işaretlerini yanıtlayacağız. Parselasyon planı askıdan indikten sonra gerekli değerlendirmeleri yapıp mukavelelere başlayacağız. Halkımızın içi rahat olsun. Kentsel dönüşümü yüzde yüz uzlaşıyla yapacağız. Uzlaşmadan, muahededen inşaata başlamak mümkün mü? Biz uzlaşarak ilerleyeceğiz. Gültepe’nin makûs talihini vatandaşlarımızla birlikte, hiçbir mağduriyet yaşanmadan yeneceğiz” diye konuştu.

“Yerlerinizi bundan sonra hiç satmayın”

Kiraya çıkıldığında belediyenin vatandaşlara kira yardımı da yapacağını belirten Lider Batur, vatandaşlara seslenerek şöyle konuştu:

“Yerlerinizi satmayın, hele bundan sonra hiç satmayın. Konutlarınızı, yerlerinizi elden çıkarmayın. Müteahhitlerle mutabakat ya da pay satma yoluna girmeyin. Burada yaşayan vatandaşlarımız yıllardır buraların cefasını çekiyor. Biz istiyoruz ki, artık sefasını da burada yaşayan vatandaşlarımız sürsün. Burada oluşacak gelirden buradaki vatandaşlarımız yararlansın istiyoruz. Mukaveleleri de vatandaşlarımızla Konak Belediyesi olarak biz yapacağız. Daha sonra da kontratlar hangi adada biterse o adadan çalışmalara başlayacağız.”

İkinci sırada Ulubatlı var

İlk olarak Mehmet Akif ve Hürmet mahallelerinin parselasyon planlarını askıya çıkaran Konak Belediyesi, süreci Ulubatlı Mahallesi’yle devam ettirecek. Etaplar halinde çalışılarak tüm mahalleler sırasıyla askıya çıkarılacak. Planları askıya çıkacak bölgeler vatandaşlara evvelden bildirilecek. Toros Kapalı Pazaryeri ve Toplumsal Tesisi içinde kurulan Bilgilendirme Merkezi’nde planları hazırlayan teknik grup mesai saatleri içinde hazır bulunarak, vatandaşların sorularını yanıtlayacak ve ayrıntılı bilgilendirme yapacak

Gültepe’de yeni hayat başlıyor

Gültepe Bölgesi 1/1000 Ölçekli Uygulama İmar Planı, Çınartepe, Atamer, Millet, Murat, Trakya, Anadolu, Hürmet, Mehmet Akif, Ulubatlı, Yirmialtı Ağustos, Yavuz Selim, Zeybek, Huzur ve Cengiz Topel olmak üzere 14 mahalleyi kapsıyor. Yaklaşık 300 hektarlık bir alanda uygulanacak planlarda en dikkat çeken ayrıntı ise toplumsal donatı ve kişi başına düşen yeşil alan ölçüsündeki artış.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir