Geleneksel Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Başkan Altay: “Apa Barajı Sulaması Kanal Rehabilitasyonu ile 70 Milyon Metreküp Suyu Geri Kazacağız”

Başkan Altay: “Apa Barajı Sulaması Kanal Rehabilitasyonu ile 70 Milyon Metreküp Suyu Geri Kazacağız”

gelenekselhaber gelenekselhaber -
4 0

Konya Büyükşehir Belediyesi, Karatay Belediyesi, DSİ 4. Bölge Müdürlüğü ve KOP Bölge Kalkınma Yönetimi Başkanlığı ortasında Konya’da su kayıplarının önlenmesi hedefiyle Apa Barajı Sulaması 2. Kısım Kanal Rehabilitasyonu Projesi iş birliği protokolü imzalandı.

Konya Büyükşehir Belediye Lideri Uğur İbrahim Altay, “Geçen yıl yapmış olduğumuz protokolle 4,5 kilometrelik etap tamamlanarak vatandaşlarımızın hizmetine sunuldu. Bugün 23 kilometrelik ikinci etaba başlangıç yapıyoruz. İnşallah bu vesileyle kanallarımızın tamamının toprak kanaldan kaplama beton kanala dönmesini sağlamış olacağız. Böylelikle 70 milyon metreküplük suyun kaybolmasını önleyeceğiz.

Bundan sonra hem su kayıp-kaçaklarımız azalacak hem de vatandaşımızın suya daha uzun müddet ulaşımını sağlamış olacağız” diye konuştu. Karatay Belediye Lideri Hasan Kılca, “Bu yatırımın köylülerimize, çiftçilerimize, alın teri döken, emek veren değerli hemşerilerime iyi olmasını temenni ediyorum” dedi. DSİ 4. Bölge Müdürü Mehmet Ekinci, Konya Ovası için suyun petrolden daha pahalı olduğunu belirtirken; KOP Bölge Kalkınma Yönetimi Lideri Murat Karakoyunlu, “Birlikte yapmış olduğumuz bu iş birliği sonucunda inşallah bölgemize katkı sağlayacak bir yatırıma daha başlamış olacağız” dedi.

Konya Büyükşehir Belediyesi, Karatay Belediyesi, Devlet Su İşleri (DSİ) 4. Bölge Müdürlüğü ve Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma Yönetimi Başkanlığı iş birliğiyle Apa Barajı Sulaması Kanal Rehabilitasyon Projesinin ikinci kısmı hayata geçiriliyor.

Apa Barajı Sulaması 2. Kısım Kanal Rehabilitasyon Projesi protokolünün imza merasiminde konuşan KOP Kalkınma Yönetimi Lideri Murat Karakoyunlu, kurumlar ortası iş birliğini sağlayan projelerle birlikte bölgeye hizmet etmeye çalıştıklarını söyledi. Karakoyunlu, “İlk protokolde gerçekleştirmiş olduğumuz yatırımın devamının bölgemiz için daha büyük katkılar sağlamasına yönelik faaliyetlerin adımlarını atıyoruz. Birlikte yapmış olduğumuz bu iş birliği sonucunda inşallah bölgemize katkı sağlayacak bir yatırıma daha başlamış olacağız” dedi.

70 MİLYON METREKÜP SU GERİ KAZANILACAK

DSİ 4. Bölge Müdürü Mehmet Ekinci, Konya Ovası için suyun ehemmiyetine değinerek, “Biz her konuşmamızda bu bölge için su petrolden daha pahalıdır diyoruz. Bizim kanallara iletmiş olduğumuz suyu, bitki muhtaçlığı olan kök noktasına kadar sağlıklı bir halde ulaştırmamız lazım. Bu problemlerin giderilmesi noktasında kapalı beton kanal yapmayla ilgili bir irade oluşturmuştuk. Bu iradede finansörlerimiz Büyükşehir Belediye Başkanlığımız, Karatay Belediye Başkanlığımız ve KOP Yönetimi Başkanlığımız. Yıllık ortalama 350 milyon metreküp civarında suyu Beyşehir, Suğla ve Apa Barajı vasıtasıyla ovaya indiriyorduk. 70 milyon metreküp civarındaki suyu biz bu obruklanmadan kaynaklı olarak kaybediyorduk. Yapılan bu hizmetle birlikte inşallah bu 70 milyon metreküp suyu kaybetmemiş olacağız. Bunun Konya bütçesine yıllık yararı 300 milyon civarında bir sayıya tekabül ediyor. Süper bir sayı. Katkı sunan bütün kurumlara çok teşekkür ediyorum” sözlerini kullandı.

“KÖYLÜLERİMİZE, ÇİFTÇİLERİMİZE İYİ OLMASINI DİLİYORUM”

Karatay Belediye Lideri Hasan Kılca, “Konya’mız bir tarım kenti. Yeni Büyükşehir Yasası’ndan sonra Konya Büyükşehir Belediye’mizin ve ilçe belediyelerimizin tarıma çok önemli dayanakları oldu. Bizim Karatay bölgesinde, ova köylerimizde, kırsal mahallelerimizde çok önemli üretim yapılıyor. Sulama kanallarımız var. Sultan Abdülhamid Han devrinde bilhassa Beyşehir Gölü’nden ve Apa Barajı’ndan ovaya aktarılan, iletilen kanalların hala toprak kısımları vardı. Burada 70 milyon metreküpe yakın bir su kaybı oluyordu. Birinci etapta geçen yıl 4,5 kilometrelik Tavşanköprü ve Kısıkyayla ortasındaki kısmı betonlamış ve tamamlamış olduk. Toplam su kaybının neredeyse yüzde 70’e yakını bu bölgede kayboluyordu. Bunu gidermiş olduk. Şu anda geri kalan 23 kilometrelik kısma ise hem Büyükşehir Belediyemiz, hem biz hem de KOP Yönetimimiz ve bakanlığımız eş finansman sağlayarak imaline başlayacağız. Bismillah deyip buranın rehabilitesine başlamış olacağız. Bu yatırımın köylülerimize, çiftçilerimize, alın teri döken, emek veren değerli hemşerilerime güzel olmasını temenni ediyorum. Büyükşehir Belediye Liderimiz başta olmak üzere, Bölge Müdürümüze, KOP Liderimize takviyelerinden ötürü teşekkür ediyorum” dedi.

“SU KAYIP-KAÇAKLARIMIZ AZALACAK”

Konya Büyükşehir Belediye Lideri Uğur İbrahim Altay ise, iyi bir işin başlangıcını yaptıklarını, lokal idare ve merkezi yönetimle vatandaşların problemlerini çözmek için bir ortada olduklarını belirtti.

Konya için en değerli gereksinimlerden birisinin su olduğuna vurgu yapan Lider Altay, “KOP kapsamında ve sulama projeleri kapsamında Derebucak’tan başlayan bir seyahatle suyu Konya Ovası’na ulaştırıyoruz. Bu kadar emek çekerek, kilometrelerce getirdiğimiz su maalesef toprak kanallarda kayboluyordu. Geçen yıl yapmış olduğumuz protokolle bununla ilgili değerli bir başlangıç yaptık ve su kayıp-kaçaklarının azaltılmasıyla ilgili faaliyetler kapsamında 4,5 kilometrelik etap tamamlanarak vatandaşlarımızın hizmetine sunuldu. Bugün 23 kilometrelik ikinci etaba başlangıç yapıyoruz. İnşallah bu vesileyle kanallarımızın tamamının toprak kanaldan kaplama beton kanala dönmesini sağlamış olacağız. 70 milyon metreküplük suyun kaybolmasını önlemiş olacağız. Hem su kayıp-kaçaklarımız azalacak hem de vatandaşımızın suya daha uzun mühlet ulaşımını sağlamış olacağız” diye konuştu.

“KONYA’NIN ÜRETMEYE DEVAM ETMESİ GEREKİYOR”

“Tarımsal üretim ülkeler için en az sonları korumak kadar önemli” diye konuşmasını sürdüren Lider Altay, “Çünkü insanın en temel gereksinimi besin. Rusya-Ukrayna savaşında da gördük ki tüm dünyayı etkileyen bir süreç yaşandı. Hasebiyle Konya’nın üretmeye devam etmesi gerekiyor. Pandemi periyodu başta olmak üzere Konyalılar yalnızca kendileri için üreten değil, tüm Türkiye için besin güvenliğinin garantisi için üretim gerçekleştiriyor. Biz de Konya Büyükşehir olarak ziraî ve hayvansal üretim yapan çiftçilerimizin, işçilerimizin her vakit yanında olduk, onlara dayanak verdik. Bu vesileyle kıymetli bir sorunu çözmüş olacağız. Emeği geçen herkese teşekkür ediyor, tüm çiftçilerimize güzel olmasını diliyorum” cümlelerini kullandı.

Konuşmaların akabinde taraflar ortasında Apa Barajı Sulaması 2. Kısım Kanal Rehabilitasyonu Projesi protokolü imzalandı.

23 KİLOMETRELİK ÇALIŞMA YAPILACAK

700 kilometreyi aşkın kanalın bulunduğu sulama sisteminde kaybın en fazla yaşandığı kısımlar olan Kısıkyayla Regülatörü ile Tarihi Tavşan Köprüsü ortasındaki 4,7 kilometre uzunluğundaki kısımda çalışma yapıldı. İkinci etapta ise Sağ Çarşamba Ana Kanalı üzerindeki Alemdar Regülatörü ile Konya-Adana Karayolu ortasındaki 23 kilometrelik kısımda çalışma yapılacak. Mevcut durumda, bu iki kısımda sulamaya verilen suyun 70 milyon metreküplük kısmı kaybolurken; bu oran toplam suyun yaklaşık yüzde 20’sini oluşturuyor.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir