Geleneksel Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. Baş dönmesi hastalık mı, belirti mi? ‘Kristallerin oynaması’ diye bir şey yok!

Baş dönmesi hastalık mı, belirti mi? ‘Kristallerin oynaması’ diye bir şey yok!

gelenekselhaber gelenekselhaber -
1 0

Hastaların çoklukla ‘Benim kristallerim oynadı’ tabirini kullandığını kaydeden uzmanlar, hastanın sabit bakışta dünyanın döndüğünü görmesi ya da istikrar bozukluğu yaşamasına baş dönmesi denildiğini söylüyor. “Baş dönmesi hastalık değil, bir belirtidir.” diyen KBB Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi K. Ali Rahimi, kulaktan gelen baş dönmeleri, beyinden gelen baş dönmeleri ve başka hastalıklardan gelen baş dönmelerinin bu belirtiye sebep olabildiğini dile getirdi.

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Hastanesi Kulak Burun Boğaz Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi K. Ali Rahimi, Dünya Vertigo Farkındalık Haftası kapsamında baş dönmesi hakkında bilgi verdi. 

Baş dönmesi hastalık değil

Hastaların ekseriyetle ‘Benim kristallerim oynadı’ tabirini kullandığını kaydeden Dr. Öğr. Üyesi K. Ali Rahimi, “Fakat bu türlü bir durum yoktur. Hasta baş dönmesini, rahatsızlığını söz etmek için kullanır. Gerçek bir baş dönmesi ya da gerçek olmayan hâlsizlik ve hafif baş dönmelerini çeşitli biçimlerde söz edilebilir. Bu durumun rastgele bir ölçütü yoktur. Bu yüzden hasta bu durumu doktora çeşitli hallerle tabir eder. Hasta, şayet sabit bakışta dünyanın döndüğünü görüyor ya da istikrar bozukluğu yaşıyorsa bu duruma baş dönmesi deniliyor. Baş dönmesi hastalık değil, bir belirtidir. Kulaktan gelen baş dönmeleri, beyinden gelen baş dönmeleri ve öteki hastalıklardan gelen baş dönmeleri bu belirtiye sebep olabilmektedir. 

İlaçlar sırf baş dönme durumunu engelliyor

Kulaktan gelen baş dönmeleri için çeşitli teoriler bulunduğunu kaydeden Dr. Öğr. Üyesi K. Ali Rahimi, şöyle devam etti:

“Birinci teori, iç kulaktaki sıvının orta kulağa akmasıdır. Bu tıp durumlarda cerrahi teknikle kulak açılır, bakılır ve bir akıntı varsa tedavi edilir. İkinci teori, vasküler teoridir. Yani oradaki mikro damarlar tıkanarak yeteri kadar iç kulağı besleyemiyordur ve bu durumdan dolayı baş dönmesi meydana geliyordur. Üçüncü teori ise oradaki kristallerin dökülmesine ya da birikmesine bağlı olarak tekrar bir baş dönmesi oluşmasıdır. Bu çeşitli teorilerin çeşitli tedavileri bulunmaktadır. Örneğin mikrovasküler bir rahatsızlık varsa ona bağlı damar genişletici ilaçlar verilir. Kimi baş dönme kesici ilaçlar da bulunmaktadır. Ancak hastalar verilen bu ilaçları baş dönmesi ilacı olarak düşünmekte ve baş dönmesi rahatsızlığı yaşadığı durumlarda tekrardan kullanırlar. Bu ilaçlar sadece baş dönme durumunu engellemektedir.”  

Baş dönmesi çok geniş bir konu

Kulak burun boğaz uzmanının birinci olarak kulak zarına baktığını ve kulak zarında bir sorun yoksa işitme testi isteyeceğini anlatan Dr. Öğr. Üyesi K. Ali Rahimi, “İşitme testlerinde yüksek ve alçak frekanslardaki işitme kaybını varlığını ölçmeye çalışılır. Kalorik testler de bulunmaktadır. Bu testler, iç kulaktaki istikrar merkezinin sağlam olup olmadığını gösterir. Bir öteki test ise Doppler testidir. Bu test ile iç kulağa giden kan ölçüsünün ölçümü yapılır. İkinci olarak, beyin rastgele bir hasar olup olmadığını denetim etmek için beyin MR’ı çekilmektedir. Bunlardan sonra kardiyoloji ön plana çıkar. Kalpte ritim bozukluğu baş dönmesi oluşturabilir. Son olarak ise dahiliyeye de gidilebilir. Dahiliye kan analizlerinizi yapar ve baş dönmesine sebebiyet verebilecek bir durumun olup olmadığını denetim eder. Baş dönmesi çok geniş bir bahistir. Baş dönmesi olan kişi rastgele bir teoriye kendisini bağlamadan doktora gidecek ve yapılan testler sonucu tedavi sürecine geçilecektir.” dedi.

Baş dönmesi olduğunda hangi doktora gidilmeli?

“Baş dönmesi bir belirti olduğundan birden çok sebebi olabilir.” diyen Dr. Öğr. Üyesi K. Ali Rahimi, kelamlarını şöyle tamamladı:

“Kulaktan gelen baş dönmelerinden ötürü en sık gidilen kısım kulak burun boğazdır. İkinci olarak sinirsel olarak baş dönmelerinden ötürü nörolojiye gidilebilir. Kalbin gerçek çalışmamasına bağlı olarak ya da tansiyon sebepli baş dönmelerinden ötürü kalp tabibine gidilebilir. Çeşitli kan hastalıklarında da baş dönmesi olabileceğinden dahiliyeye de gidilebilir. Bunların içerisinde tespiti en güç olan çocukların baş dönmesidir. Baş dönmesi bir his olduğundan çocuklar bu durumu tam tabir edememekte, her şeye baş dönmesi diyebilmektedir. Bu yüzden bu cins durumlarda çocuk nörolojisi birinci planda ortaya çıkar.”

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir