Geleneksel Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Balıkesir’e Dünyanın En Büyük Rüzgar Türbinlerinden Biri Geliyor

Balıkesir’e Dünyanın En Büyük Rüzgar Türbinlerinden Biri Geliyor

gelenekselhaber gelenekselhaber -
3 0

Türkiye’nin öncü özel kesim elektrik üretim şirketi Enerjisa Üretim, yatırım planlarında önceliklendirdiği rüzgar gücü alanında yeni bir karasal türbin modelinin prototip suramı için öncü Alman rüzgar türbin üreticilerinden biri olan ENERCON ile mutabakat imzaladı. ENERCON’un yeni geliştirdiği E-175 EP5 isimli yeni türbin modeli Türkiye’de birinci defa kurulacak.

Türkiye’nin yerli ve yenilenebilir güç maksatları açısından stratejik kıymete sahip olan rüzgar gücü yatırımlarını sürdüren Enerjisa Üretim, ENERCON ile yeni bir muahedeye imza attı. ENERCON’un geliştirdiği ve 175 metre ile dünyada en büyük rotor çaplı türbinler ortasında yer alan E-175 EP5 modeli 6 megavat ve artırılabilir kapasitesiyle güç üretimi yapacak ve Türkiye’de Enerjisa Üretim’in belirlenen alanlarında kurularak test edilecek. Böylelikle ENERCON, yeni geliştirdiği türbinler için yurtdışında yaptığı test çalışmalarını birinci kere Türkiye’de de sürdürmüş olacak.

Yeni Türbinler Balıkesir ve Bandırma’ya Kurulacak

Prototip olarak üretilecek yeni model E175 EP5 türbinler, Enerjisa Üretim’in Bandırma Güç Üssü ve Balıkesir Rüzgar Güç Santrali’nde kurulacak. Türbinler ticari olarak satışa çıkmadan evvel, Enerjisa Üretim santrallerinde test edilecek.

Enerjisa Üretim CEO’su İhsan Erbil Bayçöl, “Türkiye’nin hem ekonomik hem de çevresel amaçları açısından yenilenebilir güç yatırımlarını artırmaya gereksinimi var. Biz de Enerjisa Üretim olarak ülkemizin yenilenebilir güçteki güçlü potansiyelini kullanmak üzere rüzgar ve güneş yatırımlarımızı süratle hayata geçirmeye devam ediyoruz. Yatırımda ve üretimde kesime öncülük eden bir pozisyonda olmakla birlikte dalın gelişmesi için elimizi taşın altına koymaya ve her türlü dayanağı vermeye hazırız. Tüm ekosisteme yarar sağlayacak bu iş birliği ile bölümümüzde hem teknolojinin gelişmesine hem de insan kaynağının gelişimine sürdürülebilirlik açısından katkı sağlamayı hedefliyoruz. ENERCON ile imzaladığımız mutabakat ile dünyada en büyük rotor çaplı türbinler ortasında yer alan E175 EP5 yeni türbinleri test etmek ve gelişimine katkı sağlamak için konut sahipliği yapacağız. Yeni türbinlerin Türkiye’de Enerjisa Üretim santrallerinde test edilecek olması bizim ve ülkemiz için çok kıymetli. Yatırımlarımızı daima en yeni teknolojilerle hayata geçirdik ve şimdi piyasaya sunulmayan bu türbinleri de inşallah başarılı geliştirme süreci sonrasında yeni alanlarımızda da göreceğiz.” dedi.

ENERCON CEO’su Dr Jürgen Zeschky, “Yeni türbin tipimiz ile Enerjisa Üretim ile itimada dayalı iş birliğimizi sürdürmekten memnunluk duyuyoruz” dedi. ENERCON, önümüzdeki üç yılda Enerjisa Üretim için Türkiye’de 1.000 MW karasal güç kuracağımız YEKA RES 2 projesinin rüzgar türbinlerinin tedarikçisi pozisyonunda. Yeni E-175 EP5’in teslimatı ile iştirakimizin bir sonraki kısmını başlatıyoruz.’’ dedi.

Geçtiğimiz Ekim ayında Enerjisa Üretim ve ENERCON ortasında yapılan muahede kapsamında Enerjisa Üretim’in toplam 1,2 milyar dolar yatırımla hayata geçireceği yerli ve yenilenebilir santral yatırımları, Türkiye’nin şebekesine 1.000 megavat ek kapasite kazandırma imkanı tanımıştı. 5 yıl içerisinde Çanakkale, Aydın, Balıkesir ve Muğla’da üretime başlayacak santrallerin hem yatırımını hem de işletmesini üstlenen Enerjisa Üretim, yatırımların hayata geçmesiyle Türkiye’nin en büyük pak güç üreticisi pozisyonunu güçlendirmeye devam edecek.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir