Geleneksel Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. Baharda astım ataklarına dikkat!

Baharda astım ataklarına dikkat!

gelenekselhaber gelenekselhaber -
2 0

Astım krizlerini en sık nezle ve grip dâhil olmak üzere teneffüs yolları enfeksiyonları ile kirli hava şartları ve sigara dumanına maruziyetin tetiklediğini belirten Prof. Dr. Mustafa Çörtük, doktor kontrolü olmaksızın astım ilacını bırakmanın astım krizine neden olduğunu söyledi.

 

Tüm dünyada olduğu üzere ülkemizde de her yıl mayıs ayının birinci Salı günü, Dünya Astım Günü olarak anılıyor. Bu özel günde toplum ve sıhhat çalışanlarında astımla ilgili farkındalık oluşturulması hedefleniyor.

İstanbul Atlas Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Kısmı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Çörtük, 7 Mayıs Dünya Astım Günü hasebiyle yaptığı açıklamada astım hastalarının dikkat etmesi gerekenlere ait değerlendirmede bulundu.

Tekrarlayan nefes darlığı, hırıltı, öksürük astım belirtisi

Astımın, tekrarlayan nefes darlığı, hırıltı, göğüste baskı hissi ve öksürük üzere belirtilerle kendini gösterdiğini kaydeden Prof. Dr. Mustafa Çörtük, “Astım, dünyada en sık görülen ve bulaşıcı olmayan kronik teneffüs hastalıklarından biridir. Astım, tekrarlayan nefes darlığı, hırıltı, göğüste baskı hissi ve öksürük üzere belirtilerle kendini gösterir. Belirti ve şikayetlerin sıklığı ve şiddeti bireyden bireye yahut tıpkı şahısta vakit içinde değişkenlik gösterebilir” diye konuştu.

Sigara dumanı en kıymetli risk faktörleri arasında

Astımda en kıymetli risk faktörünün genetik yatkınlık ve sigara dumanına faal yahut pasif maruziyet olduğunu söyleyen Prof. Dr. Mustafa Çörtük, “Bunlara ek olarak çocuklukta anne sütü dışında beslenme, ömrün birinci yılında gereksiz ve ağır antibiyotik kullanımı, çocukluk çağında geçirilen kimi hastalıklar ve kimyasal toz ve dumana maruz kalınan birtakım mesleklerde çalışmak astım gelişimi için risk oluşturmaktadır” ikazında bulundu.

Astım ilacını bırakmak krize yol açabilir

Astım krizlerini tetikleyen etkenlere de işaret eden Prof. Dr. Mustafa Çörtük, “Astım krizlerini en sık olarak nezle ve grip dâhil olmak üzere teneffüs yolları enfeksiyonları, sigara dumanına maruziyet, kirli hava şartları tetikler. Ayrıyeten doktor kontrolü olmaksızın astım ilacını bırakmak da astım krizine neden olabilir” diye konuştu.

Polen mevsiminde dikkatli olunmalı!

Bahar aylarında krizlerin tetiklenmesi riskine dikkat çeken Prof. Dr. Mustafa Çörtük, bu aylarda polen yoğunluğunun artması nedeniyle astım ataklarının ortaya çıkabileceği ihtarında bulunarak “Astım hastaları bilhassa içerisinde bulunduğumuz bahar aylarında varsa ilaçlarını tertipli kullanması, kullanmıyorsa uygun tedavi başlanması için tabibe başvurması, piknik alanları ve parklar üzere polen ağır ortamlarda mümkünse bulunmamaları önerilir” dedi.

Tedavi sürecinde iş birliği gerekiyor

Astımın tedavi edilebilir bir hastalık olduğunu kaydeden Prof. Dr. Mustafa Çörtük, “Ancak tabip ve hasta arasında yakın iş birliği gerekir. Tabip teklifine nazaran sistemli denetime gelen hastalarda vakitle ilacın azaltılması ve hatta bırakılabilmesi mümkündür. Lakin bu ilaç düzenlemelerinin tabip önerisi ile yapılması kıymetlidir. Uygun olmayan vakitte yapılan ilaç değişiklikleri tedavi sürecini aksatabilir ve uzatabilir” ikazında bulundu.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir