Geleneksel Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Aşırı İklim Olaylarına Karşı Çiftçiler Tarım Sigortası ile Korunabilir

Aşırı İklim Olaylarına Karşı Çiftçiler Tarım Sigortası ile Korunabilir

gelenekselhaber gelenekselhaber -
2 0

Tarım sigortalarının iklim değişikliğinde ehemmiyeti daha da artıyor. Genel stratejileri çerçevesinde tüm sigorta branşlarında var olma amacı olan Magdeburger Sigorta, tarıma da büyük kıymet veriyor. 2024 yılı mart ayında TARSİM ruhsatını alarak toplam 27 firmalık TARSİM havuzuna katılan şirket, bu alanda aktifliğini daha da artırmayı hedefliyor.

Türkiye’de tarım sigortaları pazar hissesini artırmayı amaçlayan firmanın Tarım Sigortaları Müdürü Mehmet Koç, tarım sigortalarının hasar/prim oranının öbür sigorta branşlarına nazaran daha kârlı olmasına karşın katastrofik hasar riskinin yüksek olduğunu belirtti.

 

Arabalar korunabiliyor fakat tarlalar korunamıyor

Koç, “Günümüzde ziraî riskler küresel bir fenomen halini aldı. Bilhassa iklim değişikliğinin tesiriyle ülkemizde de görülen çok sıcak ve çok soğuk havalar, ceviz büyüklüğünde dolu yağışları, kuraklık vb. iklim olayları hasar ölçüsünü artıran değerli faktörlerdir. Dolu yağdığı vakit araçlarımızı kapalı yerlere çekebiliyoruz lakin tarladaki eser için bunu yapabilme bahtımız yok. Ülkemizde uzun yıllar görülmeyen hortum olaylarına son 15 yıldır sıkça rastlanır oldu. 100 yılda eriyen buzul ölçüsü son 5 senede eridi. Türkiye, ziraî hasılada Avrupa’da birinci, dünyada ise altıncı-yedinci sıradadır. Hasebiyle burada yaşanan olumsuz gelişmeler dünyayı da etkilemektedir. Avrupa’daki çiftçi bir yıllık üretimini kaybederse ayakta kalabilir fakat Türkiye’deki çiftçinin bu türlü bir lüksü yok” diye konuştu.

Mehmet Koç, kelamlarını “Tarımla uğraşmak büyük masraflar ve emek gerektirir hasebiyle tarım üretimi hava kurallarına bağlı risklere karşı korunmalıdır. Emekler fakat tarım sigortası ile korunabilir. Burada risk olmasa aslında bugün sigorta konuşuyor olmazdık. Biz firma olarak hem çiftçilerimizin inançta hissetmesi ve gelirlerini muhafazası noktasında aksiyon alıyor hem de risklerimizi denetim altına almak ismine gerekli adımları atıyoruz.” biçiminde noktaladı.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir