Anne baba ile yatmak çocukta özgüvenini düşürüyor

Anne babanın yanında uyumasına müsaade vermek çocuğa sevgi vermek değil

Yeni doğan bir bebek 6. ayından itibaren kendi odasında uyumaya alıştırılmalı

Çocukların kendi yataklarında uyumak yerine ebeveynlerinin yanında uyumak için ısrarcı davranmalarının birçok konutta rastlanan zorlayıcı bir durum olduğunu lisana getiren uzmanlar, çocukların kendi yataklarına yatıp tek başlarına uykuya dalmalarının çocuklar için cüret gerektiren bir mevzu olduğunu söylüyor.

 Yeni doğan bir bebeğin 6. ayından itibaren kendi odasında kendi yatağına alıştırılması gerektiğini kaydeden Uzman Klinik Psikolog Nuran Katı, anne baba ile yatmanın çocuğun bağımlı bir birey olmasına neden olacağını ve çocuğun özgüvenini düşüreceğini vurguladı.

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Hastanesi Feneryolu Tıp Merkezi Uzman Klinik Psikolog Nuran Katı, çocuklara bağımsız uyku alışkanlığı kazandırma konusunu kıymetlendirdi.

Çocukların kendi yataklarında uyumak yerine ebeveynlerinin yanında uyumak için ısrarcı davranmaları birçok meskende rastlanan zorlayıcı bir durum olduğunu belirten Uzman Klinik Psikolog Nuran Katı, “Çocukların kendi yataklarına yatıp tek başlarına uykuya dalmaları çocuklar için cüret gerektiren bir husustur, çocuğun anne ve babadan ayrılması, özerkleşmesini sağlayan bir durumdur. Yeni doğan bir bebek 6. ayından itibaren kendi odasında kendi yatağına alıştırılmalıdır. Ama bebekten ayrılmak, sıklıkla yataktan kalkıp bebekle ilgilenmekten oluşan yorgunluk hissi ve bebeğe bir şey olacağı kaygısı ile ebeveynler ekseriyetle bebekle birlikte uyumayı tercih edebilirler.” dedi.

Çocuk anne ve babasıyla birlikte yatarak kendisini inançta hissetmek istiyor

Okul öncesi periyottaki çocuklarda sıklıkla karşılaşılan meselelerden birinin çocukların ebeveynleri ile birlikte uyumak istemeleri olduğunu lisana getiren Uzman Klinik Psikolog Nuran Katı, şöyle devam etti:

“Bunun en büyük sebeplerinden biri çocukların yaşadıkları dehşet ve dertleridir. 2-3 yaş itibariyle çocuklar endişeli hayaller görmeye başlar. Çocuk anne ve babasıyla birlikte yatarak kendisini inançta hissetmek ister. Anne ve babalar ise çocuğun korktuğunu söylemesi üzerine yahut çalışan anne ve baba ise çocuklarıyla çok fazla vakit harcamadıklarını düşündükleri için yaşadıkları hasret duygusu yahut vicdan azabı sebebiyle çocuklarının bu isteklerini kabul edebilirler.

Fakat anne ve babaların bu tıp kabul edici davranışları durumu çözmez, bilakis çocuğun korkusunu besler, bağımlı bir birey olmasına neden olur ve özgüvenini düşürür.”

Anne babanın rolü çok büyük

Çocuğun davranışlarını değiştirme konusunda anne ve babanın rolünün büyük olduğunu da lisana getiren Uzman Klinik Psikolog Nuran Katı, “Anne ve babaların çocuğun kendi yatağında yatma konusunda kararlı ve dengeli davranmaları çocuğun tek başına ahenge alışkanlığının gelişmesini sağlar. Anne ve babaların çocuğa bir gece müsaade verip öteki gün kendi yatağında yatması için ısrarcı olmaları tutarsız bir davranıştır, yanlıştır. Çocuğun kendisini reddedilmiş ve makûs hissetmemesi için anne ve babaların kararlı davranmaları kıymetli bir mevzudur.” dedi.

Çocuklara dayanak sağlanmalı

Çocuklara kendi yatağında uyumaları için dayanak sağlamak gerektiğini söz eden Uzman Klinik Psikolog Nuran Katı, “Çocuk makus ve sıkıntı bir günün akabinde anne babayla uyumak isteyebilir. Bu üzere durumlarda çocuğun zorlayıcı hislerini anlatmasına müsaade vermek duygusal rahatlaması ve sakinleşmesini sağlar. Sakinlemesiyle birlikte çocuğun rahat bir biçimde uykuya geçiş yapmasını kolaylaştırır. Çocuk uykuya dalana kadar yanında olmak yahut kıssa okuyarak uykuya geçiş yapmasını sağlamak duygusal gerilimini yatışmasını sağlar.” diye konuştu.

Çocuk karanlıktan korkuyorsa, odasında gece lambasının yakılmalı

Çocuğa kendi yatağında yatması için baskı yapmama, problemle ilgili anlayışla davranmak ve sorun üzerine konuşmalar yapmanın sorunu çözmede yardımcı olacağını da anlatan Uzman Klinik Psikolog Nuran Katı, şunları kaydetti:

“Çocuklar gece ağlayarak anne ve babanın yanına yatmak için geldiklerinde, yatağa almak yerine onu kendi yatağında yatırmaları ve uyuyana kadar sırtını okşayarak ve sevgi vererek çocuğun uyumasına yardımcı olmaları ve çocuk sakinleştikten sonra yatağa geri dönmeleri gerekir. Şayet ki çocuk karanlıktan korkuyorsa, odasında gece lambasının yakılması çocuğa inançlı bir ortam sağlar.

Çocuğun kendi başına uyumasını sağlamak çocuğun özgüveninin gelişmesine ve bağımlı olmaktan fazla bağımsız bir birey olmasına yardımcı olacaktır. Çocuğun anne ve babanın yanında uyumasına müsaade vermek sevgi vermek manasına gelmez. Bilakis, çocuğu bağımlı bir birey olmasına ve anne ve babadan ayrılamamasına sebebiyet verir”.

Israrla geceleri birlikte uyumak istiyorsa o vakit bir uzman dayanağı alınmalı

Çocuğun farklı yatmayı kabullenmesi, ayrışabilmesinin ruhsal gelişimi açısından kıymetli bir bahis olduğunu söz eden Uzman Klinik Psikolog Nuran Katı, “Çocukla birlikte uyumaya devam etmek, ilerleyen yaşlarda okula gitmek istememe, anneden ayrılmak istememe, güç hislerle baş etmekte zorlanma, kişisel hareket edememe ve onay alma muhtaçlığıyla ferdi kararlar verememe üzere farklı sorunlarla müsabakaya sebebiyet verebilmektedir. Şayet ki çocuk uzun bir mühlet anne ve babanın tüm gayretlerine karşın sakinleşmiyorsa ve ısrarcı bir halde geceleri birlikte uyumak istiyorsa o vakit bir uzman takviyesinin alınması gerekmektedir.” biçiminde kelamlarını tamamladı.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*