Geleneksel Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. Ameliyatsız Reflü Tedavisi Mümkün

Ameliyatsız Reflü Tedavisi Mümkün

gelenekselhaber gelenekselhaber -
2 0

Tedavi edilmezse reflünün önemli sıhhat meselelerine yol açabileceğine dikkat çeken Acıbadem Altunizade Hastanesi Gastroenteroloji Uzmanı Prof. Dr. Gürhan Şişman “Genellikle ömür biçimi değişikliği ve ilaçla tedaviye başlıyoruz. Lakin kimi hastalarda cerrahi tedavi gerekebiliyor. Son vakitlerde tıp dünyasında giderek yaygınlaşan ameliyatsız endoskopik reflü tedavisinde muvaffakiyet oranı yüzde 85 üzere epeyce yüksek bir sayısı buluyor” diyor. 

Hatalı yeme alışkanlıkları reflüye yol açıyor

Mide içeriğinin yemek borusuna geri akması manasına gelen reflü, ekseriyetle mide yanması, göğüs ağrısı, yutma zorluğu ve bazen geğirme üzere semptomlarla kendini gösteriyor. Uzun periyodik reflü yemek borusunda tahriş ve hasara hatta vakitle önemli komplikasyonlara yol açabiliyor. Dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 10 ila 15’inde reflü belirtileri görülürken Türkiye’de bu oran yüzde 20’lere çıkıyor. Üstelik beslenme alışkanlıklarındaki değişiklikler, obezite ve gerilimin artması üzere faktörler nedeniyle bu oranın daha da yükselme eğiliminde olduğu biliniyor. Uzun vadede yemek borusunda neden olacağı kronik tahriş ve hasar sonucunda yemek borusunda darlık ve münasebetiyle gelişen yutma bozuklukları, ülser, kanamalar hatta Barret’s özofagus olarak isimlendirilen ve kansere taban hazırlayan hücresel değişiklikler bile gözlemlenebildiği için reflü önemli bir hastalık olarak kabul ediliyor. Reflüye sebep olan faktörler ortasında ise yanlışlı yeme alışkanlıkları (gece geç yeme, yedikten sonra çabucak uzanma, tıkınırcasına beslenme), birtakım asitli ve yağlı yiyeceklerin tüketimi, obezite, hamilelik, sigara kullanımı, alkol tüketimi, gerilim ve ağrı kesici kullanımı, kan sulandırıcı yahut romatolojik ilaçlar yer alıyor.

Boğazınızda gıcıklanma varsa, dikkat!

Reflünün belirtileri ortasında mide yanması, göğüs ağrısı, yutma zahmeti, geğirme ve öksürük bulunuyor. Hastalar ekseriyetle “Göğsüm yanıyor”, “Ağzıma acı su geliyor”, “Yemek yedikten sonra rahatsızlık hissediyorum”, “Boğazımda gıcıklanma oluyor” üzere tabirlerle şikayetlerle lisana getiriyor. Lakin reflünün oluşturduğu yakınmalar bunlarla hudutlu kalmıyor; sıklıkla öteki beden sistemleri de reflüden kronik olarak etkileniyor. Kimi hastalarda akciğere asitli mide sıvısı kaçmasına bağlı olarak gelişen zatürre, astım, farenjit, larenjit üzere teneffüs yolu hastalıkları, ses kısıklığı, diş çürükleri, ağız kokusu, horlama ve uykusuzluk üzere sıkıntılar da öne çıkıyor. 

İlk basamak tedavisi kâfi gelmezse… 

Reflü tedavisi ekseriyetle ömür üslubu değişiklikleri ve ilaçlar ile başlasa da bu tedavilerin kâfi olmadığı hastalarda, ileri terapötik endoskopik müdahale tercih edilebiliyor. Cerrahi müdahale gerekliliğinin her hastada farklı olduğunun altını çizen Gastroenteroloji Uzmanı Prof. Dr. Gürhan Şişman, “Cerrahi seçenek, başka tedavilere cevap vermeyen yahut uygun olmayan hastalarda dikkate alınmalıdır. Ayrıyeten mide içeriğinin yemek borusuna geri akmasını önlemek için endoskopik olarak uygulanan çeşitli tedavi metotları ortasında son vakitlerde ameliyatsız endoskopik tedavi de diyebileceğimiz Anti Reflü Mukozal Ablasyon (ARMA) metodu öne çıkıyor. Mide fıtığı olmayan, lakin mide ile yemek borusu ortasındaki kapağın gevşekliği olan, uzun vadeli mide asidi baskılayıcı ilaç kullanan hastalara sıklıkla anti reflü endoskopik tedavi metotları uygulanmaktadır” diyor. 

Ameliyatsız yol 20-30 dakika sürüyor!

ARMA yolunda endoskopik olarak, mide ile yemek borusu ortasındaki kapağın elektriksel akım üreten bıçaklar yahut argon gazı kullanılarak yakılması süreci sağlanıyor. Bu süreç sonucunda yapay olarak oluşturulan ülser ve yaralar güzelleşirken, bu bölgede skar ismi verilen sert ve sıkı bir doku oluşarak gevşeklik nedeniyle işlevini yitiren kapağın tekrar sıkılaşmasına imkan tanıyor. Gastroenteroloji Uzmanı Prof. Dr. Gürhan Şişman, “Yaklaşık 20-30 dakika süren bu süreç sonrasında hastalar, rastgele bir kesi yahut ameliyat izi olmadan birebir gün hastaneden taburcu olabiliyor. Günlük ömürlerine ise takip edecekleri kısa periyodik bir diyet sonrası devam edebiliyorlar” diyor. 

Yöntemin muvaffakiyet oranı yüzde 85

ARMA sisteminin her hastaya uygulanabileceğini, lakin reflünün altta yatan öteki bir nedeni olmadığının ispatlanmış olması gerektiğini belirten Prof. Dr. Gürhan Şişman şunları söylüyor: “Yöntemin tesirli olabilmesi için öncelikle varsa helikobakter pilori, altta yatan bir malignite üzere durumların ortadan kalkması gerekir. ARMA prosedüründe muvaffakiyet oranı yüzde 85 üzere epey yüksek oranda seyretmektedir, hastaların birden fazla bu formülle tedavi edilebilir. ARMA sürecinden bir ay sonra yapılan endoskopi ile kapakçık kıymetlendirilir. Gereğince kapanma görülmeyen seyrek hasta kümesinde ikinci bir seansa gerek duyulabilir” PPI tedavisine tam cevap alamayan yahut uzun vadeli ilaç kullanmak istemeyen, atipik semptomları olan hastalar ile cerrahi tedaviye uygun olmayan hastalarda da bu usule başvuruluyor. Formülün sağladığı avantajlar ortasında daha az invaziv olması, cerrahiye kıyasla daha kısa düzgünleşme mühleti, operasyon sonrasında daha az ağrı ve daha düşük komplikasyon oranı bulunuyor. Ayrıyeten, hastaların semptomlarında yüzde 80-85 oranında düzgünleşme ve ilaç kullanımında azalma gözlemleniyor.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir