Alternatif Bank’tan ekonomiye 57 milyar TL destek

Alternatif Bank’tan iktisada 57 milyar TL destek

 

Alternatif Bank, 2023 yılının üçüncü çeyreğine ilişkin finansal sonuçlarını açıkladı. Yılın birinci 9 ayında istikrarlı büyümesini devam ettiren bankanın konsolide sayılara nazaran faalleri 69 milyar TL düzeyinde gerçekleşirken nakdi ve gayri nakdi kredilerle ülke iktisadına sağladığı takviye ise 57 milyar TL’nin üzerine çıktı. Alternatif Bank’ın konsolide net periyot kârı 1.66 milyar TL düzeyine ulaşırken özkaynak getirisi ise %44.7 oldu.

 

Alternatif Bank’ın 2023 yılının üçüncü çeyreğinde konsolide sayılarına nazaran toplam faal büyüklüğü 69 milyar TL seviyesinde gerçekleşti. Bankanın bu periyot nakdi (finansal kiralama alacakları dâhil) ve gayri nakdi kredilerle ülke iktisadına sağladığı dayanak ise 57 milyar TL’yi aştı. Mevduat hacmini 26 milyar TL düzeyine getiren Alternatif Bank, bilanço optimizasyonu siyasetiyle etkin kalitesini müdafaaya devam etti. Bankanın özkaynakları %44’lük artışla 5,8 milyar TL düzeyine yükselirken, bu devir sermaye yeterlilik rasyosu %29,01 olarak gerçekleşti. 2023’ün üçüncü çeyreğinde gösterdiği başarılı performansla birlikte, Alternatif Bank’ın konsolide net devir kârı 1,66 milyar TL seviyesinde gerçekleşirken özkaynak getirisi ise %44.7 oldu.

 

Dijital bankacılık hizmetlerini insan dokunuşuyla birleştirdi

Bankacılık uygulamalarını herkes için kolaylaştıran dijital tahlilleriyle zahmetsiz bir müşteri tecrübesi sağlamak için aralıksız çalışan Alternatif Bank bu kapsamda değerli adımlar atmaya devam ediyor. Banka, geçtiğimiz Ağustos ayında devreye aldığı Dijital Şube ile dijital bankacılık hizmetlerini insan dokunuşuyla birleştirdiği hizmet modelini müşterilerinin kullanımına açtı. ‘İnsanlı Dijital Bankacılık’ olarak isimlendirdiği yeni hizmet modeliyle, imajlı görüşmeyle edindiği müşterilerine artık birer ‘Portföy Yöneticisi’ atamaya başladı. Yeni hizmet modeli kapsamında müşteriler, kendilerine atanmış portföy yöneticilerine Alternatif Bank Taşınabilir uygulamasından tek tıkla ulaşarak yatırımlarına, finansal gereksinimlerine yönelik teklifler ve muhtemel problemlere ait süratli tahlil imkanına sahip oluyor. 

 

Engelsiz Bankacılık çalışmalarıyla kesimde öncü olmaya devam ediyor 

Alternatif Bank son devirde hayata geçirdiği yeni proje ve iş birlikleriyle kesimde bir zihniyet değişikliğine öncülük ederken, tesir alanını genişletiyor, erişilebilirliğe ve finansal kapsayıcılığa katkı sağlamaya devam ediyor. Banka bu manada geride bıraktığımız çeyrek periyotta, Türkiye’de ve bankacılık dalında bir birinci olan “Erişilebilir Bankacılık Tabirler Sözlüğü” projesini Güneydoğu Avrupa için Avrupa Fonu Kalkınma Programı’nın (Development Facility of the European Fund for Southeast Europe – EFSE DF) takviyesiyle genişletti. Projenin birinci fazında 30’a yakın temel terim için özel görüntüler üreten Banka, projenin ikinci fazında EFSE DF’nin takviyesiyle toplam terim sayısını 100’ün üzerine çıkardı.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*