Alman öğrenciler “Kardeş Kent” projesi kapsamında Torbalı’da

38 yıllık Türk-Alman münasebetlerine değerli katkılar sağlayan Torbalı-Wunsiedel kardeş kent projesi, Torbalı Belediyesi’nin takviyeleri ile ayakta durmaya devam ediyor. Bu kapsamda Almanya’da 12’si öğrenci 13 kişilik heyet, Torbalı’ya geldi

1985 yılından bu yana Türk-Alman ilgilerine kıymetli katkılar sağlayan Torbalı-Wunsiedel kardeş kent projesi, Torbalı Belediyesi’nin dayanakları ile ayakta durmaya devam ediyor. Kardeş kent projesi kapsamında devam eden öğrenci değişimi bu yıl da devam etti. Bu kapsamda 12’si öğrenci 13 kişilik heyet, Torbalı’ya geldi. Heyeti makamında ağırlayan Torbalı Belediye Lideri Mithat Tekin, öğrenci ve öğretmenlere çeşitli armağanlar takdim etti. Heyetteki öğrencilerin kentle ve kendisiyle ilgili soruları yanıtlayan Lider Tekin, kardeş kent projesini geliştirmeye devam edeceklerini kaydetti.

TORBALI TARİHİNİ ÖĞRENİYORLAR

1 hafta boyunca Torbalı’da kalacak olan heyet, Türk lisanını, Türk aile yapısını ve Türk kültürünü yerinde inceleme fırsatı bulacak. İlçedeki tiplerine birinci olarak Torbalı Belediyesi’ni gezerek başlayan öğrenciler Torbalı’daki tarihi ve kültürel yerleri da gezecek. Geçmişi M.Ö.5000 yılına kadar dayanan Metropolis Antik Kenti’ni ziyaret edecek olan öğrenciler, Torbalı Kent Arşivi, Efes Antik Kenti, Meryem Ana, Yedi Uyuyanlar Mağarası, Sevimlice ve İzmir’de kimi noktaları ziyaret edecek. Tekrar bu kapsamda cami ziyaretleri de gerçekleştirecek olan heyet, lisan animasyonu eğitimi de alacak. Türk-Alman ilgilerine ve kültürler ortası transfere değerli katkıda bulunan projenin 38 yıldır sürüyor  olması her iki kent yöneticilerini şad ediyor.

MARTİN RESLAKE: “TORBALI’DA OLMAK ÇOK GÜZEL”

Uluslararası manada değerli projelerden biri olarak kabul edilen Torbalı-Wunsiedel kardeşliği 38 yıldır ayakta duruyor. Torbalı’nın ikinci vatanı haline geldiğini söz eden Heyet Lideri Martin Reslake proje sayesinde ilerleyen Türkçesiyle, “Torbalı’yı çok seviyorum. Tekraren kente gelme fırsatı buldum. Torbalı’yı ve insanlarını çok özledim. Burada bizlerle çok hoş ilgileniyorlar. Projenin devam ediyor olması bizleri memnun ediyor. Türk-Alman gençlerinin buluşması, kültürlerin tanıtılması kentimiz için çok değerli.” sözlerini kullandı. Öte yandan Reslake, Almanya’dan getirdiği manalı armağanları Torbalı Belediye Lideri Mithat Tekin’e takdim etti.

TEKİN: “PROJEYİ YAŞATMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Torbalı-Wunsiedel kardeş kent projesinin değerine değinen Lider Tekin, “38 yıldır bu proje için emek harcıyoruz, ayakta tutmaya çalışıyoruz. Torbalı ile Wunsiedel ortasındaki kardeş kent projesini daima geliştirip bugünlere kadar getirdik. Projenin devam ediyor olması iki ülke bağları için de çok kıymetli. Projeyi hep yaşatmaya devam edeceğiz. Bu proje sayesinde yüzlerce öğrencimiz Almanya’ya giderek hem Alman kültürünü tanıma hem de Almanca öğrenme fırsatı buldu. Bugün de biz Alman gençlerimizle buluştuk. Onları 1 hafta boyunca konuk edeceğiz. Torbalı’mızın ve bölgemizin toplumsal ve kültürel pahalarını tanınması konusunda kendilerine rehber olacağız.” tabirlerini kullandı.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*