Alman Bakan Robert Habeck MAN’ın Ankara’daki Test ve Ürün Geliştirme Merkezi’ni ziyaret etti…

Alman Bakan Robert Habeck MAN’ın Ankara’daki
Test ve Eser Geliştirme Merkezi’ni ziyaret etti…

Almanya İktisat ve İklim Muhafaza Bakanı Robert Habeck, kısa müddet evvel gerçekleştirdiği Türkiye ziyareti sırasında, beraberindeki heyetle birlikte MAN Truck & Bus’un Ankara’daki yeni yatırımı Test ve Eser Geliştirme Merkezi’nde de incelemelerde bulundu. 

Ziyareti sırasında başta elektrikli araçlar olmak üzere yapılan inovatif çalışmalarla ilgili bilgi alan Almanya İktisat ve İklim Müdafaa Bakanı Robert Habeck, MAN Truck & Bus SE CEO’su Alexander Vlaskamp ile birlikte elektrikli otobüslerin test sürüşüne de katıldı. 

MAN’ın Türkiye’de 60 yıla yakın değerli bir üretim deneyimi ve kabiliyetine sahip olduğunu belirten MAN Truck & Bus SE Otobüs Ünitesi Lideri Barbaros Oktay, tesis hakkında kısa bilgi verdi. Barbaros Oktay, “2025 yılına kadar yeni kent içi otobüslerimizin yarısı elektrikli olacak ve yalnızca beş yıl sonra Avrupa’daki otobüslerimizin yüzde 90’a yakını elektrikli olarak teslim edilecek. Tıpkı vakitte seyahat otobüslerinin elektrifikasyonu ile ilgili de kıymetli çalışmalar yapıyoruz. Birinci e-Coach test filosunu 2025 yılı için planlanıyoruz” açıklamasında bulundu. 

Şarj altyapısının genişletilmesinin ehemmiyetine ve sıfır emisyon teknolojisine geçişte mantıklı politik yönergelere duyulan muhtaçlığı vurgulayan MAN Truck & Bus SE CEO’su Alexander Vlaskamp, “2030 yılına kadar Avrupa’daki yeni kayıtlı MAN otobüslerinin yüzde 90’ının, tüm MAN kamyonlarının ise yüzde 50’sinin akülü elektrikli olması gerekiyor. MAN, ortakları ve müşterileriyle birlikte sürdürülebilir mobiliteyi ileriye taşıyor ve Paris İklim Mutabakatı’nın gayelerine büsbütün bağlı. Sürdürülebilirlik, kurumsal stratejimizin ayrılmaz bir kesimi. İklim açısından nötr mobiliteye gerçek ilerlemek için CO2 emisyonlarını değerli ölçüde azaltmalı ve yenilikçi e-Mobilite teknolojimizi dengeli bir formda yollara çıkarmalıyız. Amacımız: MAN en geç 2050 yılına kadar sera gazlarından arındırılmış olmalı. Sıfır emisyon amacı için; ileri görüşlü siyasi düzenlemelere, finansal planlama güvenliğine ve şarj altyapısının kurulumunda sürate, ayrıyeten verimli bir elektrik ağına muhtaçlığımız var” formunda konuştu. 

Almanya İktisat ve İklim Muhafaza Bakanı Robert Habeck de yaptığı konuşmada: “Mobilitedeki sürüş ve güç dönüşümü, tüm dalı gibisi görülmemiş bir biçimde değiştiriyor . İklim amaçlarımıza ulaşmak için yük ve yolcu nakliyatını süratli ve dengeli bir formda karbondan arındırmalıyız. e-Mobilite dönüşümünde atılan adımlar, şirketin bu değişimi etkin bir halde ileriye taşıdığını ve gelecekteki teknolojilere ve lokasyonlarının geliştirilmesine yatırım yaptığını gösteriyor” dedi. Bakan Habeck, Ankara’da ve bir Alman yatırımında bulunmaktan duyduğu memnunluk ve gururu da belirtti. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*