Alerjik çocuklar grip aşısı olmalı mı?

Doç. Dr. İlknur Külhaş Çelik merak edilen soruyu yanıtladı

Alerjik çocuklar grip aşısı olmalı mı?

 

Türkiye Ulusal Alerji ve Klinik İmmünoloji Derneği Üyesi Doç. Dr. İlknur Külhaş Çelik kış mevsiminde bilhassa okullarda süratle yayılan gribe karşı dikkatli olunması gerektiğinin altını çizerek, “Alerjik çocuklar bilhassa de astımı olanlar risk altında. Gribe neden olan influenza virüslerinden korunmada, aşı en tesirli ve inançlı yol. Aşı ile gribe bağlı komplikasyonlar, hastane yatışları ve mevtin önlenmesinin yanı sıra gribin yayılması da engellenir.  Fakat alerjik çocuklara aşılar deneyimli sıhhat kuruluşlarında ve bir doktor nezarette yapılmalıdır” dedi.

 

Gribe neden olan pek çok virüs var. Fakat en sık karşılaştığımız İnfluenza virüsü. İnfluenza A ve B virüsleri, sonbahar ve kış aylarında şahıstan bireye kolay kolay bulaşabiliyor ve mevsimsel grip salgınlarına neden oluyor. Dünya çapında bulunan bu virüsler, tüm dünyada olduğu üzere ülkemizde de kış aylarında her yaş kümesindeki bireyleri etkiliyor. Bilhassa alerjik çocuklar grip üzere teneffüs yolu enfeksiyonlarına daha yatkın oldukları için ebeveynleri her yıl İnfluenza aşısı ya da daha bilinen ismi ile grip aşısı olup olmama konusu ikilemde bırakıyor. Türkiye Ulusal Alerji ve Klinik İmmünoloji Derneği Üyesi Doç. Dr. İlknur Külhaş Çelik gribin hafif bir hastalık olarak bilinse de yüksek risk kümesinde bulunan hastalarda önemli sıhhat meselelerine ve ölümlere neden olabileceğini belirterek, “Alerjik hastalıklar ortasında yer alan astıma sahip olan hastalar, grip için yüksek risk kümesinde bulunmaktadır. Astımlı hastalarda grip tesirini daha ağır göstermekte ve astım ataklarını tetikleyerek hastane yatışlarına neden olmaktadır. Gribe neden olan influenza virüslerinden korunmada, aşı en tesirli ve inançlı metottur. Aşı ile gribe bağlı komplikasyonlar, hastane yatışları ve mevtin önlenmesinin yanı sıra gribin yayılması da engellenir” diye konuştu.

 

“Aşılar, mutasyonlara karşı DSÖ tavsiyeleriyle her yıl yine hazırlanıyor”

 

Mevsimsel gribe neden olan influenza virüslerinin her yıl değişikliğe uğradığı için grip aşılarının da, Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ) tavsiyeleri dikkate alınarak her yıl yine hazırladığını tabir eden Çelik, aşıların Ekim-Kasım ayları içinde piyasaya çıkartıldığını bu nedenle geçmiş yıllarda grip aşısı yapılmış olmasına bakılmaksızın, grip aşısının her yıl tekrarlanması gerektiğini tabir etti. Aşıların altı aydan büyük olmak kuralıyla her yaşta itimatla uygulandığını tabir eden Çelik şöyle devam etti: “6 ay- 8 yaş ortası çocuklara şayet birinci kere uygulanacaksa bir ay ortayla iki doz aşı yapılması, daha sonra ise yılda bir defa tek doz uygulanması önerilmektedir. Başka yaş kümelerinde ise yılda bir kere tek doz uygulanmaktadır.  Aşının tesiri yaklaşık 2 hafta sonra başladığı için grip mevsimi başlamadan çabucak evvel tercihen Ekim-Kasım aylarında yapılması gerekmektedir. Aşılama vakti korunma açısından değerlidir, aşı erken yapılırsa salgının pik yaptığı aylarda tesirini yitirebilir, geç yapıldığında ise hasta aşı öncesi virüsü kapıp hastalığı geçirebilir.”

 

Grip aşısının 3 tipi bulunduğunu söyleyen Çelik aşıları şöyle anlattı: “İnaktif (ölü), canlı ve rekombinant (DNA teknolosi ile üretilen). Türkiye’de yalnızca inaktif aşı bulunmakta olup, bu aşının içinde canlı virüs bulunmamaktadır. Birtakım grip aşıları tavuk yumurtalarında üretildiği için içeriklerinde çok düşük ölçüde yumurta bulunmaktadır. Lakin, bu durum yumurta alerjisi olan çocuklara grip aşısı yapılması açısından pürüz teşkil etmemektedir. Öbür aşılar üzere anafilaksi (alerjik şok) tedavisi konusunda tecrübeli sıhhat kuruluşlarında ve bir tabip nezarette yapılmalıdır. Daha evvel grip aşısı yapıldıktan sonra alerjik tepki tarifleyen hastalar ise aşı yapılmadan evvel alerji uzmanı tarafından değerlendirilmelidir.”

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*