Akciğer kanserinin 10 önemli sinyali !

Sigara kullanımı riski 20 kat artırıyor! 

                                      Bu kanserin en tipik belirtisi ‘inatçı öksürük’ 

                                            Riskli gruptaysanız her yıl mutlaka… 

                        AKCİĞER KANSERİNİN 10 DEĞERLİ SİNYALİ!

 

Dünyada her yıl 2 milyondan fazla ülkemizde de 40 bin şahsa, sigaranın en değerli risk faktörü olduğu akciğer kanseri tanısı konuyor. Erkeklerde en sık görülen kanser çeşidi olan akciğer kanseri bayanlarda da göğüs ve kolorektal kanserlerinden sonra 3. sıklıkta görülüyor. Akciğer kanserinin erken evresinde gelişen öksürük, başta teneffüs yolu enfeksiyonları olmak üzere pek çok hastalıkta görülebildiği için hastalar tarafından ekseriyetle ihmal ediliyor. Ayrıyeten sigara kullanan hastalar da ‘Sigara öksürtüyor’ niyetiyle öksürük yakınmalarını önemsemiyor. Meğer bilhassa iki haftadan uzun süren ve nedeni bilinmeyen inatçı öksürük akciğer kanserinin belirtisi olabiliyor. Teşhisin geç konulması ise tedavi talihinin büyük oranda azalmasına neden oluyor. Acıbadem Maslak Hastanesi Tıbbi Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Hasret Er, erken teşhis için risk faktöründeki şahısların inatçı öksürükte kesinlikle tabibe başvurmaları gerektiğine dikkat çekerek, “Ayrıca hiçbir şikayeti olmasa dahi risk faktöründe olan 40 yaş üstündeki bireylerin her yıl nizamlı olarak düşük doz bilgisayarlı akciğer tomografisiyle kesinlikle taranmaları gerekiyor. Çünkü akciğer kanseri en çok hayat kaybına yol açan kanser tiplerinden biri olmasına karşın erken teşhis sayesinde tümöre özel tedavi  protokolü ile hastalar uzun yıllar sağlıklı ve etkin ömürlerine devam edebiliyor” diyor.

 

Akciğer kanserinin 10 kıymetli belirtisi!  

Akciğer kanserinin belirtileri tümörün yerleşim yerine nazaran değişiklik gösterebiliyor. Bu yüzden ekseriyetle öteki nedenlerle çekilen tomografi yahut akciğer sinemasında tesadüfen saptanıyor. Prof. Dr. Hasret Er, iki haftadan uzun süren ‘inatçı öksürük’ başta olmak üzere aşağıda yer alan belirtilerde vakit kaybetmeden doktora başvurulması gerektiğine dikkat çekiyor:

  • Yeni başlayan yahut farklı, kalıcı öksürük
  • Öksürük sırasında ya da tükürürken kan gelmesi 
  • Tekrarlayan teneffüs yolu enfeksiyonları
  • Omuzda, sırtta yahut göğüste gelişen ağrı 
  • Nefes almada zorluk
  • Ses kısıklığı yahut hırıltı
  • Halsizlik ve bitkinlik 
  • Boyunda ve yüzde şişlik
  • Yutma güçlüğü
  • İştah ve kilo kaybı

 

Sigara akciğer kanseri riskini 20 kat artırıyor!  

Sigara kullanımı akciğer kanserinde en kıymetli risk faktörünü oluşturuyor. Ülkemizde yapılan çalışmalar, akciğer kanserinin yüzde 90’ının sigara kullanımına bağlı geliştiğini ortaya koyuyor. Sigara içenlerde akciğer kanserine yakalanma riski hiç içmeyenlere oranla 20 kat daha fazla oluyor. Tıbbi Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Hasret Er, sigaraya başlama yaşı ne kadar erkense, akciğer kanserinin gelişme riskinin de o oranda arttığı ihtarında  bulunarak, ”20 yıl boyunca günde bir paket yahut daha fazla sigara içmiş olan 50-77 yaş ortasındaki bireyler, hala içmekte olanlar ve 15 yıldan daha kısa müddet evvel sigarayı bırakanlar akciğer kanserinde risk kümesini oluşturuyor” diyor. Radon gazı da ikinci değerli risk faktörü olarak belirtiliyor. Genetik faktörler, asbest ve çevresel toksinler de akciğer kanserinin gelişiminde rol oynayan başka etkenler ortasında yer alıyor. 

Tedavi hastaya özel planlanıyor 

Akciğer kanseri temel olarak ‘küçük hücreli olan’ ve ‘küçük hücreli olmayan’ biçiminde iki kümeye ayrılıyor. Tedavi akciğerde gelişen tümörün tipi ve evresine nazaran planlanıyor. Tıbbi Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Hasret Er, hastaya özel uygulanan protokol sayesinde tedaviden hayli başarılı sonuçlar alındığına işaret ederek, “Küçük hücreli akciğer kanserinde kemoterapi tedavinin en değerli modülünü oluşturuyor. Bunun nedeni ise bu sistemin süratle çoğalan hücrelerde tesirli olması. Erken evre akciğer kanseri kemoterapi ve radyoterapinin birlikte uygulanmasıyla tedavi ediliyor. Yaygın evrede ise kemoterapi ve temelde bağışıklık sisteminin güçlendirilmesini amaçlayan immunoterapi kombinasyonuyla tedavinin başarısı artıyor. Küçük hücreli olmayan akciğer kanseri moleküler özellikleri farklı olan birçok hastalığı içerdiği için tümöre özel en uygun tedavi metodu seçiliyor” diyor. 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*