Geleneksel Haber

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Sağlık
 4. »
 5. Akciğer kanserinden korunmanın 7 yolu !

Akciğer kanserinden korunmanın 7 yolu !

gelenekselhaber gelenekselhaber -
2 0

1-30 KASIM AKCİĞER KANSERİ FARKINDALIK AYI

AKCİĞER KANSERİNDEN KORUNMAK MÜMKÜN MÜ?

 AKCİĞER KANSERİNDEN KORUNMANIN 7 YOLU

 

“Günde 2 paketten fazla sigara içen her 7 bireyden biri akciğer kanseri nedeniyle hayatını kaybetmektedir. Lakin çok değerli bir nokta vardır ki; sigara bırakıldığında risk azalmaktadır, tesirleri vakitle kaybolmaktadır. Yani sigaraya başlamamak en güzel kanserden korunma formülü olsa da bırakmak da kanser riskini azaltmaya yardımcı olur.” diyen Liv Hospital Göğüs Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Adnan Sayar, Akciğer kanserinden korunmanın yedi yolunun altını çizdi.

 

 

 1. Akciğer kanserinde sebep önemli
  Nedeni değerli bir bahis. Bunun için öncelikle akciğer kanserinin neye bağlı geliştiğine bakmalıyız. Akciğer kanserinin en değerli tetikleyicisi sigara ve tütün mamulleridir. Sigara içenlerde içmeyenlere nazaran akciğer kanseri gelişme riski 10 kattan fazladır.
 2. Pasif sigara dumanından kaçının
  Sigara içmeyenlerde en sık neden; pasif sigara dumanı maruziyeti ve radon gazıdır.
 3. Pasif içiciler de risk altında
  Tütün mamülleri hem içicileri hem de pasif olarak dumana maruz kalanları risk altına sokar.
 4. Sigarasız hayat öncelik olmalı
   
  Çocukluk devrinden itibaren bireyleri sigara dumanından korumak, hiç başlamamasını sağlamak akciğer kanserinden muhafazaya yardımcı olacaktır.
 5. Sigaranın tesiri dozu ile ilişkili
  Sigaraya başlama yaşı ne kadar erken, içme mühleti ne kadar uzun, ölçüsü ne kadar fazlaysa kanser gelişme riski o kadar yüksektir. Sigaranın tesiri dozu ile bağlıdır. Günde 2 paketten fazla sigara içen her 7 şahıstan biri akciğer kanseri nedeniyle hayatını kaybetmektedir. Lakin çok kıymetli bir nokta vardır ki; sigara bırakıldığında risk azalmaktadır, tesirleri vakitle kaybolmaktadır. Yani sigaraya başlamamak en güzel kanserden korunma metodu olsa da bırakmak da kanser riskini azaltmaya yardımcı olur.
 6. Ortamın havalandırılması önemli
  Akciğer kanserine yol açan bir öteki husus ise radon gazıdır. Birtakım bölgelerde doğal ortamdan, toprak ve kayalardan ortama salınıp, havalandırması düzgün olmayan yerlerde, madenlerde birikebilir. Bilhassa taban ve bodrum katlarda yer alan yerlerde, yerlerdeki çatlakların denetimi ve kapatılması, ortamın tertipli olarak güzel havalandırılması içeride radon birikimini önleyerek riski azaltmaya yardımcı olur.
 7. Düzenli muayene yaptırın
  Akciğer kanserinde genetik yatkınlık kelam bahsidir. Aile bireylerinden birinde (anne, baba, kardeş) akciğer kanseri varsa risk artmıştır. Bu durumda ek olarak sistemli olarak göğüs hastalıkları muayenesi olmak gelişebilecek kanserin erken yakalanmasını ve tedavisini sağlayacaktır.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir