Akciğer Kanserinde Robotik Yöntem Sağlıklı Bir Nefes Sunuyor

AKCİĞER KANSERİNDE ROBOTİK METOT SAĞLIKLI BİR NEFES SUNUYOR

 

Akciğer kanseri erkeklerde bayanlara oranla daha sık görülen bir kanser tipi olarak söz ediliyor. Tütün eserleri tüketiminin giderek artması ile akciğer kanserinin toplumda görülme sıklığı da artış gösteriyor. Bununla birlikte akciğer kanseri, hem gelişmekte olan hem de gelişmiş ülkelerde değerli bir sıhhat sorunu olarak karşımıza çıkıyor. Teknolojinin gelişmesi ile akciğer kanserinin tedavisinde robotik cerrahi imkanı hem hastaya hem de tabibe büyük konfor sağlıyor. Memorial Bahçelievler Hastanesi Göğüs Cerrahisi Bölümü’nden Doç. Dr. Murat Akkuş, “ Akciğer Kanseri Farkındalık Ayı”nda akciğer kanseri tedavisinde robotik cerrahinin avantajları hakkında bilgi verdi.

Tedaviye hasta özelinde karar veriliyor

Akciğer kanseri, akciğer hücrelerinin denetimsiz ve olağandışı bir biçimde büyümesi sonucu ortaya çıkan bir kanser tipidir. Akciğerler, bedenin oksijen alışverişini sağlayan kıymetli bir organdır. Akciğer kanseri, bu organın fonksiyonelliğinin önemli biçimde bozulmasına ve teneffüs işlevini yerine getiremez hale gelmesine neden olmaktadır. Akciğer kanserinin tedavi seçenekleri; kanserin tipi, basamağı ve hastanın genel sıhhat durumuna bağlı olarak değişebilmektedir. Akciğer kanserinin temel tedavi prosedürü cerrahidir. Akciğer kanseri tedavisinde robotik cerrahi tekniği süratle yaygınlaşmaktadır. 

Cerrah ameliyatı robot kolları kumanda ederek yapıyor 

Robotik cerrahi; cerrahların robotik kollar ve hassas enstrümanlar aracılığıyla cerrahi süreçleri gerçekleştirdiği bir teknolojidir. Robotik cerrahi sistemi, cerrahın hareketlerini hassas bir biçimde büyüterek, daha minimal ve denetim edilebilir cerrahi müdahaleler yapmasına imkan tanımaktadır. Bu teknoloji; hastanın ameliyat edilecek bölgesine nazaran yerleştirilen bir robot, bir konsol ve operasyon grubunun ameliyatı izlemesini sağlayan ekranın olduğu kuleden oluşan sistemdir. Robotik cerrahide, cerrah konsolda oturmakta ve robotik kolları kullanarak cerrahi süreçleri gerçekleştirmektedir. Bu kollar, kapalı bir sistem içinde cerrahın hareketlerini hassas bir formda ameliyat alanında uygulanmasını sağlamaktadır.

Robot, kimi dar ve derin alanlarda çalışma imkanı sağlıyor

Robotik cerrahi bir kapalı ameliyat biçimidir. Robotik cerrahi, hastayı ameliyat ederken en az travmatize eden usul olarak kabul edilmektedir. Daha az ve küçük kesi olması, daha az kan kaybı, dar ve derin yerlerde daha kolay çalışma, teneffüs işlevlerini daha az düşürme üzere nedenlerle daha süratli güzelleşme ve toplumsal hayata dönme avantajları sunmaktadır. Ayrıyeten akciğer kanseri ameliyatlarında lenf bezelerini tam çıkarmak geride tümörün kalmaması için epeyce değerlidir. Kimi dar ve derin yerlerdeki bezelerin robot ile tam çıkarılabilmesi kanser cerrahisinde ve sonuçlarında büyük muvaffakiyet sağlamaktadır.

Lenf bezlerinin tamamının çıkarılabilmesi robotik cerrahi ile mümkün

Akciğer kanseri yaşamsal bir sıhhat sıkıntısıdır ve en aktif usul ile tedavi edilmelidir. Teknolojinin cerrahi ile birleşmesi sayesinde robot kullanılarak yapılan akciğer kanseri ameliyatları ile hastalar daha çabuk güzelleşmekte, daha süratli taburcu olup iş ve toplumsal hayatına dönebilmektedir. Daha da değerlisi kanser ameliyatı prensiplerine uygun biçimde tam olarak lenf bezelerinin çıkarılması ile konforlu ve uzun bir ömür beklentisini en yüksek oranda karşılayabilecek usuldür.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*