Geleneksel Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Afetin 1. yılında Toplum Gönüllüleri Vakfı’ndan 5 şehirde 10 destek merkezi

Afetin 1. yılında Toplum Gönüllüleri Vakfı’ndan 5 şehirde 10 destek merkezi

gelenekselhaber gelenekselhaber -
2 0

Toplum Gönüllüleri Vakfı ( TOG), afetin birinci yılı anısına çekilen 06.02 Umut belgeseli gösterimini evvelki gün Kanyon Paribu Cineverse’de destekçileri ile birlikte gerçekleştirdi.

2002 yılından bu yana burs ve mentorluk programlarıyla gençleri güçlendiren ve onların Türkiye’nin dört bir köşesindeki toplumsal sorumluluk projelerini destekleyen Toplum Gönüllüleri Vakfı (TOG) 6 Şubat’ta gerçekleşen zelzelenin birinci yılında, bölgedeki Takviye Merkezleriyle toplumsal yarar sağlamaya devam ediyor. Hatay, Kahramanmaraş, Adıyaman, Gaziantep ve Malatya’daki konteyner kentlerde faaliyet gösteren Dayanak Merkezlerinden; başta çocuklar ve gençler olmak üzere her yaştan birey faydalanabiliyor. Maksat zelzelenin yarattığı olumsuz tesirleri hafifletebilmek ve güzelleşme sürecine dayanak olmak. Yararlanıcıların öykülerinin anlatıldığı “06.02 Umut” Belgeseli TOG Youtube Kanalı’nda yayına alındı.

 

Destek Merkezlerinde her yaştan birey faydalanıyor

Hatay, Kahramanmaraş, Adıyaman ve Malatya’da bulunan dört Bayan Dayanak Merkezi’nde; şiddet ve toplumsal cinsiyet oturumları, aile ve hukuk oturumları, psikososyal takviye, insan hakları eğitimleri, sağlıklı ebeveynlik, hobi atölyeleri, sıhhat ve farkındalık atölyeleri gerçekleştiriliyor.    

Hatay, Kahramanmaraş, Adıyaman ve Gaziantep’teki biri taşınabilir olmak üzere altı Dayanak Merkezinde ise; bilgisayar odası, kitaplık, ders çalışma alanları ve atölye odaları bulunuyor. Bu merkezlerde çocuklar için; bilim, deney, kodlama ve sanat atölyelerinin yanı sıra akran zorbalığı, hisleri tanıma ve hislerle baş etme oturumları da gerçekleştiriliyor.

Gençler merkezi ders çalışma alanı olarak kullanırken birebir vakitte şiddet ve toplumsal cinsiyet, irtibat, hijyen, mahremiyet, etraf üzere pek çok temada atölye çalışmalarına katılıyor. Enstrüman, fotoğrafçılık ve sanat eğitimleri alabiliyor.

Bugüne kadar Dayanak Merkezlerinden 40.000’den fazla kişi yararlandı.  Gaye 2 yılda 200.000 bireye ulaşmak.

 

Destek Merkezleriyle Dayanışma Sürecek

Toplum Gönüllüsü gençlerin başlattığı dayanışmanın Takviye Merkezleriyle devam ettiğini belirten TOG Genel Müdürü Ayşe Kırımlı: ”6 Şubat’ta gerçekleşen ve hepimizi derinden sarsan zelzelenin akabinde Toplum Gönüllüsü gençler Türkiye’nin dört bir köşesinden harekete geçerek altı ay boyunca yardım depolarında sorumluluk aldılar. Afetin büyüklüğü ve yıkıcı boyutu dayanışmanın uzun yıllar sürmesi gerektiğini gösteriyordu. Bu sebeple dayanışmanın sürdürülebilir olması için paydaşlarımızın katkılarıyla Dayanak Merkezleri projemizi hayata geçirdik. Afetin en çok hissedildiği 5 kentte; başta çocuklar ve gençler olmak üzere herkesin yararlanabileceği biri taşınabilir olmak üzere toplamda 10 Takviye Merkezi açtık. Burada afetin açtığı yaraları sarmak, sarsıntının olumsuz tesirlerini azaltmak, düzgünleşme ve toparlanma sürecine dayanak olmak için çalışmalar yürütüyoruz. Farklı kentlerdeki gençler de burada toplumsal sorumluluk projelerini gerçekleştiriyorlar. Dayanak merkezleri, misyonlarını tamamladıktan sonra Toplum Gönüllüleri Vakfı Gençlik Merkezleri olarak yine pahalandırılacak. Gençlerin, çocukların ve kadınların kullanımına açık olacak. Biz 6 Şubat’tan bu yana ebediyen ‘Umutsuzluğa kapılırsan, dayanışmayı hatırla’ dedik ve bu dayanışmanın uzun yıllar sürmesi gerektiğini vurguladık. Artık ise daima birlikte dayanışmayla umutları büyütmeyi hedefliyoruz ” dedi.

 

06.02 Umut Belgeseli konteyner kentteki hayatı anlatıyor!

TOG, zelzele bölgesinde geçen bir yılın anlatıldığı bir de belgesel çekti. Konteyner kentte yaşayan ve Dayanak Merkezlerinden yararlanan bireylerle çekilen belgeselin müziklerini, Netflix’in tanınan dizilerinden Wednesday’in de müziklerini yapan Grammy 2024 Adayı Esin Aydıngöz üstlendi. Cem Adrian ve Selin Sümbültepe’nin de müziklerinin yer aldığı belgesel; 1 Şubat Perşembe günü 20.30’da Toplum Gönüllüleri Vakfı Youtube Kanalı’nda yayınlandı.

 

Afet Burs Fonuyla Eğitime Dayanak

Bugüne kadar 100’den fazla burs fonuyla 10 binden fazla genci destekleyen Toplum Gönüllüleri Vakfı, zelzeleden sonra oluşturulan Afet Burs Fonu’yla afetten etkilenen üniversiteli gençlerin gelecek hayallerine katkı sağlamayı amaçlıyor. 2022-2023 eğitim yılı Türkiye Yüksek Öğretim Şurası datalarına nazaran; depremden etkilenen 676 bin üniversite öğrencisi bulunuyor. TOG, yaptığı iş birlikleriyle şu an afetten etkilenen 1.000’e yakın gencin eğitimine katkı sağlıyor.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir