Geleneksel Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Adel Kalemcilik, ilk dokuz ayda 409,9 milyon TL kâra ulaştı

Adel Kalemcilik, ilk dokuz ayda 409,9 milyon TL kâra ulaştı

gelenekselhaber gelenekselhaber -
5 0

 

Adel Kalemcilik, birinci dokuz ayda 409,9 milyon TL kâra ulaştı

 

Türkiye’de kırtasiye denince birinci akla gelen ve bir geleneğe dönüşen Adel Kalemcilik, ticari ve mali taraftan sürdürülebilirliği odağına aldığı stratejik iş planları ile büyümeye devam ediyor. Bu yılın üçüncü çeyrek sonuçlarını açıklayan şirket, net kar oranında bir evvelki yılın birebir periyoduna nazaran 9 kat büyüme sağlarken net satışlarda ise 2,3 kat yükseliş gerçekleştirdi. Adel Kalemcilik bu doğrultuda yıl sonunda 1,7 milyar TL düzeylerinde net satış hedefliyor.

Türkiye’nin ve yakın coğrafyanın en büyük kırtasiye eserleri üreticisi olan Adel Kalemcilik 2023 yılının üçüncü çeyrek sonuçlarını açıkladı. Buna nazaran dokuz aylık finansallara bakıldığında net kâr oranını bir evvelki yılın tıpkı periyoduna nazaran 9 kat artırarak 409,9 milyon TL düzeyinde gerçekleştiren Adel Kalemcilik güçlü performansını daha da üst taşıyor. Net satışlarda bir evvelki yılın tıpkı devrine nazaran 2,3 kat artış sağlayan şirket 1.657,5 milyon TL’lik net satış sayısı ile de dikkat çekiyor. Brüt kârı ise %266 artarak 957,5 milyon TL olarak gerçekleşen Adel Kalemcilik’in brüt kâr marjı 21 puan artarak %58, FAVÖK marjı ise 19 puan artarak %39 düzeyine ulaştı. Tüm bu olumlu gelişmelerin sonucunda bir evvelki yılın tıpkı periyodunda 4,9 olan Net Borç/FAVÖK oranı 2023 yılının birinci dokuz ayında 0,9 olarak gerçekleşti.

 

Dalgalı ekonomik konjonktürde, disiplinli mali idare ve aktif risk idaresi ile büyümesini sürdüren Adel Kalemcilik, yıl sonunda net satışlarda %90’lar mertebesinde büyüme elde etmeyi hedeflerken %50- %55 bandında brüt kâr marjı ile yılı tamamlamayı öngörüyor. BIST-100 endeksinde süreç gören Adel Kalemcilik payları yılın birinci dokuz aylık periyodunda 4,6 kat artış gösterdi.

 

“Yıl sonu net ciro amacımız 1,7 milyar TL”

Adel Kalemcilik Genel Müdürü Oğuz Uçanlar, finansal performanslarının beklentilerinin üzerine çıktığını belirtti. Uçanlar hususla ilgili kelamlarını şöyle sürdürdü: “Artan maliyetlerle birlikte, tüketicinin muhtaçlıkları ve alım gücündeki değişimleri göz önünde bulundurarak rekabetçi fiyatlama siyasetimizi ve alternatif satış kanallarımızı kıymetlendiriyor, eser portföyümüzü şekillendiriyor, buna nazaran ticari aksiyonlarımızı alıyor ve işimizin sağlıklı büyümesine odaklanıyoruz. 2023 yılının üçüncü çeyreğindeki finansal sonuçlarımız, güçlü performansımızı daha da üst taşıdığımızı bizlere gösteriyor. Yıl sonu sonuçlarımızda da başarılı tablomuzu sürdürmeyi öngörürken 1,7 milyar TL civarında net bir ciroya ulaşmayı hedefliyoruz.”

2023 yılında 18 milyon temettü ödemesi yaptı

Kuruluşundan bu yana yerli üretim yapan ve son 15 yıldır sistemli olarak temettü ödeyen Adel Kalemcilik, uzun vadede muteber ve yatırımcısını üzmeyen bir pay senedi grafiğine sahip. 15 yılda yaklaşık 225 milyon TL temettü ödeyen şirket bu yıl ise yaklaşık 18 milyon TL temettü ödemesi yaparak dağıtılan toplam temettü fiyatını 238.6 milyon TL’ye yükseltti.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir