Geleneksel Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Adana Altın koza 30 yaşında 

Adana Altın koza 30 yaşında 

gelenekselhaber gelenekselhaber -
3 0

18-24 Eylül tarihlerinde sinemaseverlerle  buluşmaya hazırlanan 30. Milletlerarası Adana Altın Koza Sinema Şenliği için geri sayım başladı.

Adana Büyükşehir Belediye Lideri Zeydan Karalar, Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılında festivalin 30.sunu gerçekleştirmekten büyük onur duyduklarını belirti.

“KURU OTLAR ÜSTÜNE”NİN TÜRKİYE PRÖMİYERİ ALTIN KOZA’DA

Yönetmen Nuri Bilge Ceylan imzalı “Kuru Otlar Üstüne” sineması Türkiye Prömiyerini,  30. Memleketler arası Adana Altın Koza Sinema Festivali’nde yapacak.

76. Cannes Sinema Festivali’nde, Merve Dizdar’a sinemadaki performansıyla “En Uygun Bayan Oyuncu” ödülünü kazandıran sinema, Türkiye’de birinci kere Altın Koza’ da sinemaseverlerle buluşacak.

Prömiyere, sinemanın yönetmeni Nuri Bilge Ceylan’ın yanı sıra; başrol oyuncuları Merve DizdarDeniz Celiloğlu ve Musab Ekici ile sinema takımı katılacak.

“Pandemi ve sonrasında yaşanan zahmetli süreçte sinema salonları bir bir kapanırken kesimin üretime devam etmesi Türk sinemasının gelişimi ve tanınırlığı için çok değerlidir” diyen Başkan Zeydan Karalar, üniversitelerin gerçekleştirdiği akademik çalışmaların, sinemaya yönelen gençlerden gelen yeni fikirlerin daldaki başarıyı arttırarak yeni bir sinema oluşumuna katkı koyduğunu, çekilen sinemaların birçok ülkede ilgi görüp çeşitli şenliklerde yer almalarından büyük sevinç duyduğunu söz etti.  Karalar, “Ülkemize kazandırdığı ödüllerle bizleri gururlandıran Nuri Bilge Ceylan’ı şenliğimizde ağırlamaktan memnunluk duyacağız” diye ekledi.

Türk Sineması’nın en değerli direktörlerinden biri olan ve milletlerarası alanda kazandığı ödüllerle dünya sinemasında isminden kelam ettiren Nuri Bilge Ceylan Cannes Sinema Festivali’nde daha evvel; “Uzak” sinemasıyla 2003 yılında Heyet Büyük Mükafatını, “İklimler” filmiyle 2006 yılında FIPRESCI Ödülü’nü,  “Üç Maymun” sinemasıyla 2008 yılında En Güzel Direktör Ödülü’nü, “Bir Vakitler Anadolu’da” sinemasıyla 2011 yılında Heyet Büyük Ödülü’nü, “Kış Uykusu” sinemasıyla 2014 yılında Altın Palmiye Ödülü‘nü kazanmıştı. Ceylan, 2009 yılında düzenlenen 62. Cannes Sinema Şenliği heyet üyeleri ortasında yer almış ve tekrar tıpkı yıl 16. Altın Koza Sinema Festivali’nde Jüri Başkanlığı yapmıştı.

Filmde, İstanbul’a atanmayı umarken Anadolu’nun ücra bir köyünde mecburî hizmetinin dördüncü yılını bitiren genç öğretmen Samet’in öyküsünü anlatılıyor. Samet, meslektaşı Kenan’la birlikte iki kız öğrenci tarafından taciz edilmekle suçlanınca, içine düştüğü çetin hayattan kurtulma umudunu büsbütün kaybeder. Fakat kendisi de öğretmen olan Nuray ile tanışması, bu telaşını yenmesine yardımcı olabilir.

Ceylan’ın “olgunluk devri eseri” olarak nitelendirilen sinema, doğunun uzak bir kasabasında mecburi hizmetini yapan; kendini bir köşede unutulmuş “kuru otlar” üzere hisseden fotoğraf öğretmeni Samet’in öyküsü üzerinden, genç ve yalnız insanların hüzünlü hikayesine odaklanıyor. Samet’in edebiyat öğretmeni arkadaşı Kenan ve İngilizce öğretmeni Nuray’ın ortasında gelişen kıssa; Anadolu beşerinin sıkıntılarına ince dokunuşlar yaparken, bireyin ebedi yalnızlığı ve çaresizliği serüvenini de varoluşçu bir yaklaşımla tartışmaya açıyor. Nuri Bilge ve Ebru Ceylan çiftinin çektiği fotoğraflar da öyküye estetik bir boyut katıyor. Karlarla kaplı bir tabiatta tek başına yürüyen adam planıyla açılan “Kuru Otlar Üstüne” sineması, Nuri Bilge Ceylan sinemalarının ana teması olan “taşra ıstırabı çeken adam” ruhuna gönderme yapıyor.

30. yılına ulaşmanın heyecanıyla seyirciyle buluşacak olan Milletlerarası Adana Altın Koza Sinema Festivali’nde bu yıl da, Ulusal Uzun Metraj Sinema Müsabakası, Belgesel Sinema Yarışı, Memleketler arası Kısa Sinema Yarışı, Ulusal Öğrenci Kısa Sinema Müsabakası ve Adana Kısa Sinema Yarışı kısımları yer alacak.

Festival kapsamında ayrıyeten; dünya sinemasından seçkiler, özel gösterim kısımları, belgesel gösterimleri, söyleşiler, atölye çalışmaları, sinema sempozyumu ve stantlar de yer alacak.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir