Geleneksel Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Açık Bankacılık ürünü NetEkstre’de yılın ilk çeyreğinde işlenerek raporlanan hesap hareketi sayısı 6 milyonu aştı

Açık Bankacılık ürünü NetEkstre’de yılın ilk çeyreğinde işlenerek raporlanan hesap hareketi sayısı 6 milyonu aştı

gelenekselhaber gelenekselhaber -
1 0

Finrota’nın Açık Bankacılık eseri NetEkstre, 2023’ün birinci çeyreğinde yüksek süreç oranlarına ulaşmaya devam etti. Finrota’nın bünyesinde hizmet veren NetEkstre’nin süreç adedi, geçen yılın birebir periyoduna nazaran yüzde 32 artarak 6 milyon oldu. 

Farklı banka hesap hareketlerini tek ekrandan kolaylıkla yönetme imkanı sağlayan NetEkstre, en çok tercih edilen Açık Bankacılık eserlerinden biri olmayı sürdürüyor. 2023’ün birinci çeyreğinde kaydedilen finansal bilgilere nazaran NetEkstre’nin toplam işlenen süreç adedi geçen yılın tıpkı periyoduna nazaran yüzde 32 artarak 6 milyon oldu. NetEkstre’ye entegre olan firma sayısı yüzde 22 arttı. Yılın birinci üç ayında gerçekleşen öbür bilgilere nazaran, 6 milyondan fazla hesap hareketini sınıflandırarak raporladı; sisteme entegre banka sayısı 29, desteklenen ERP sayısı 22 oldu.

Posrapor’un firma sayısı artıyor

Finrota’nın Açık Bankacılık hizmetleri ortasında bulunan fiziki ve sanal POS raporlama sistemi Posrapor’u tercih eden firma sayısı da artıyor. Posrapor’a üye olan firmalar, farklı banka ve ödeme kuruluşlarına ilişkin süreçleri ortak bir data formatında görebiliyor. Posrapor firmalara; fiyat, komite, taksit sayısı, kart programı, vade tarihi üzere pek çok bilgiyi içeren ayrıntılı raporlar sunuyor. Posrapor bunlara ek olarak; blokeli çalışılıyorsa tarih ve meblağ bilgilerini takip etmeye, böylelikle nakit akışını yönetmeye dayanak oluyor. 2023 yılının birinci çeyreğinde Posrapor’un firma sayısında yüzde 52 oranında bir büyüme sağlanırken, sisteme entegre banka sayısı ise 15’e yükseldi.

E-DBS eseri ile tahsile gönderilen fatura fiyatı 1,3 milyar TL oldu

Sunduğu tahlillerle firmalara finansal yararlar sağlayan nakit idare sistemi E-DBS, (Elektronik Direkt Borçlandırma Sistemi) 2023 yılına başarılı bir performansla başladı. E-DBS sistemi, geniş bayi yahut müşteri ağı bulunan firmaların, yapacakları mal ve hizmet satışlarına yönelik fatura tahsilatlarını otomatik olarak gerçekleştirmelerine yardımcı oluyor. Farklı bankalardaki tüm direkt borçlandırma sistemi süreçleri tek panelden yönetilebilme imkanı sunan E-DBS’den yararlanan firmalar faturalarının tahsilatı için talimatlar oluşturabiliyor ve limitlerini takip edebiliyor. 2023 yılının birinci çeyreğindeki datalarına nazaran E-DBS eseri ile tahsile gönderilen fatura fiyatı, bir evvelki yılın tıpkı periyoduna nazaran yüzde 208 artarak 1,3 milyar TL oldu. E-DBS eserini kullanan firma sayısı ise yüzde 77 artarken, sisteme entegre banka sayısı 23 oldu.

TÖS eseri transfer süreçlerine verimlilik kazandırıyor 

Finrota’nın süratli büyüyen eserlerinden TÖS (Toplu Ödeme Sistemi), transfer süreçlerine verimlilik kazandırıyor. TÖS ile toplu para transferi süreçlerini, EFT, Havale, SWIFT, İthalat ödemesi üzere nakit transferlerini tek bir seferde birden fazla banka ve hesaba gerçekleştirmek mümkün oluyor. 11 bankayla entegre olarak çalışan TÖS eseri, finans ve muhasebe çalışanları ile yöneticilerin farklı araçlar kullanmalarına gerek kalmadan, banka ve ödeme-tahsilat süreçlerini tek portaldan yönetmelerine yardımcı oluyor. Birçok yenilikçi özelliği ile firmaların hayatını kolaylaştıran TÖS, fintek dalına bedel katmaya devam ediyor.

Finrota Genel Müdürü İlknur Uzunoğlu: “Açık Bankacılık, fintek ekosisteminin yükselen trendlerinden biri haline geldi.” 

NetEkstre ile firmalara banka hesap bilgileri, hesap hareketleri ve raporlamalar konusunda tahliller sunduklarını söz eden Finrota Genel Müdürü İlknur Uzunoğlu, şunları söyledi: “Bankacılık süreçlerini dijital dünyaya taşıyarak birçok avantaj sunan Açık Bankacılık, son yıllarda fintek ekosisteminin yükselen trendlerinden biri haline geldi. Şirketlerin ve bireylerin finansal hayatında bir dönüşüm yaratan Açık Bankacılık, 2023 yılından itibaren daha çok konuşulacak. En kıymetli gündemlerimizden biri olan Açık Bankacılık lisanslama süreciyle birlikte, bölümümüz gereksinimi olan standartlara kavuşmuş olacak. NetEkstre eserimizle Açık Bankacılık pazarında öncü bir rol üstlenerek kesimin gelişimine katkı sağlıyoruz. 2023’ün birinci çeyreğinde ortaya koyduğumuz performanstan mutlu olmakla birlikte, önümüzdeki aylarda gayelerimizi daha da büyüteceğiz. Yeni projeler, eserler ve avantajlı tekliflerle Açık Bankacılık finansal teknoloji hizmetlerinin yaygınlaşmasına katkı sağlayacağız.”          

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir