‘Açık Bankacılık finansal hizmette  sınırların ötesine taşınacak’ 

‘Açık Bankacılık finansal hizmette
 sınırların ötesine taşınacak’ 

 

Innovance Kurucu Ortağı ve CEO’su Yusuf Ürey, Açık Bankacılık alanında teknoloji ve danışmanlık hizmetleri verdiklerini belirterek, “Açık Bankacılık, finans dalında büyük bir değişimi temsil ediyor ve bu alandaki trendler daima olarak evrim geçiriyor.  Açık Bankacılık ile finansal hizmetler, kendi sonlarını aşarak farklı kesimlerde genişleyecek ve yeni kullanım alanları yaratacak.” dedi.

 

 

Türkiye’de 2021’in sonlarına hakikat hayata geçen ve bugün neredeyse her taşınabilir bankacılık kullanıcısının hayatına giren Açık Bankacılık, yeni uygulamalar ve hizmetlerle harika bir süratte büyüyor. Statista’nın Haziran 2023 raporuna nazaran Açık Bankacılık için Application Programming Interface (API)/Uygulama Programlama Arayüzü davet sayısı 2023 yılında dünya genelinde 102 milyara ulaşmış durumda ve 2027’de bu sayının 580 milyara yükselmesi bekleniyor. Birebir periyot aralığında Açık Bankacılık süreç kıymetlerinde de keskin bir artış kelam konusu. 2023’te dünya genelinde 57 milyar dolar olan Açık Bankacılık süreç pahasının, 2027’de 6 kat artarak 330 milyar dolara ulaşması öngörülüyor. Yapılan çalışmalar, önümüzdeki devirde Türkiye’de de buna paralel bir büyümenin yaşanacağına işaret ediyor.

 

Kişisel ve uygulama odaklı hizmetler öne çıkıyor

 

Açık Bankacılığın dünya genelinde finansal hizmetlerin sunumu noktasında büyük bir değişimi temsil ettiğini belirten Innovance Kurucu Ortağı ve CEO’su Yusuf Ürey, “Bu alandaki trendler daima olarak evrim geçiriyor. Ülkelerin finansal alışkanlıkları ve muhtaçlıkları, altyapı ve müşteri davranışları, Açık Bankacılığın şekillenmesinde kıymetli bir rol oynuyor. Açık Bankacılık konusunda Birleşik Krallık ve Almanya ülkeleri öne çıkarken bilgi paylaşımı, şahsileştirme ve uygulama odaklı çalışmalar da büyümeye tesir ediyor. Gömülü finans (embedded finance) Açık Bankacılık alanının aygıt ve dallara entegrasyonu konusunda takviye olurken yeniden şahsileştirilmiş kampanyalar, harcama alışkanlıkları ve hareket bilgileri de özel teklif ve hizmetlerin sunulmasını sağlıyor.” diye konuştu.

 

‘Özel ödeme teklifleri sistemleri geliştiriyoruz’

 

Türkiye’de finans bölümü ve fintekler başta olmak üzere orta ve büyük ölçekli şirketlere uçtan uca teknoloji danışmanlığı ve dijital dönüşüm hizmeti sağlayan Innovance olarak Açık Bankacılığın ana oyunculardan biri olmayı hedeflediklerini belirten Yusuf Ürey, “Açık Bankacılığı yalnızca bir yazılım yahut servis olarak değil, bir ekosistem olarak benimsiyoruz. Müşterilerimize daha fazla kıymet sunarak ‘Açık Bankacılık’ konseptini daha geniş bir perspektiften ele alıyoruz. Öte yandan özel ödeme teklifleri sistemleri geliştirerek müşterilerimize daha şahsileştirilmiş hizmetler sunmak istiyoruz. Bu noktada danışmanlık alanında müşteri portföyümüzü genişletirken kendi eserlerimizi geliştirmeye odaklandık.” dedi. 

 

‘Ödeme sistemleri alanında iş birliği yapma kararı aldık’

 

Açık Bankacılık konusunda önde gelen finansal kuruluşlarıyla stratejik iş birlikleri kurarak özgün ve tesirli ön yüz uygulamaları geliştirdiklerini belirten Yusuf Ürey, “Ağustos 2022’den bu yana ‘Açık Bankacılık’ alanındaki çalışmalarımızı hızlandırdık. Finansal kuruluşlara rehberlik eden danışmanlık hizmetleri sunarak daldaki tecrübemizi paylaşıyor ve temsilcilik modelini destekliyoruz. Ödeme sistemleri alanında önde gelen şirketler ile iş birliği yapma kararı aldık. Bilhassa iki kıymetli bankanın Hesap Hizmeti Sağlayıcısı (HSS) ve Yetkilendirilmiş Ödeme Sağlayıcısı (YÖS) altyapılarını kurarak, Açık Bankacılık hizmetlerini sunmalarına imkan tanıdık. Ayrıyeten kendi özgün eserimizi pazara sunma basamağında ilerliyoruz. Daldaki bilgi birikimimizi kullanarak Açık Bankacılık alanında öncü durumumuzu sürdürmeye kararlıyız.” dedi. 

 

Veri güvenliği riski ehemmiyetini koruyor

 

Açık Bankacılık, finans bölümünün dijitalleşmesini hızlandıracak ve müşterilere daha fazla denetim ve seçenek sunacak bir geleceğe yanlışsız ilerliyor.” diyen Yusuf Ürey, Açık Bankacılığın geleceğine yönelik de şunları söyledi: “Açık Bankacılık finansal hizmetlerin sonlarını aşarak farklı dallarda genişleyecek ve yeni kullanım alanları yaratacaktır. Rekabet, finansal kuruluşların yanı sıra fintek şirketlerinin de bu alana girmesiyle artacak, bu da müşterilere daha fazla seçenek sunacaktır. Öte yandan Açık Bankacılık, finansal bilgilere daha fazla erişim sağlayarak şahsileştirilmiş hizmetlerin yaygınlaşmasına yol açacak, böylelikle müşteri gereksinimlerine daha yeterli yanıt veren eserler ve kampanyalar sunulacaktır. Fakat bilgi güvenliği ve müdafaa konusu her zamanki kadar değerli olacak ve daha fazla regülasyonla desteklenecektir.” 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*