Geleneksel Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Abidin Paşa Köşkü Milli Mücadele Müzesi Yapımı Hızlandı

Abidin Paşa Köşkü Milli Mücadele Müzesi Yapımı Hızlandı

gelenekselhaber gelenekselhaber -
2 0

Çankaya Belediye Lideri Alper Taşdelen, Ankara’nın ve Cumhuriyetin 100 yıllık geçmişine Abidin Paşa Köşkü’nü Ulusal Çaba Müzesi yaparak sahip çıkıyor. “Müzeyi 100’üncü yılımıza armağan edeceğiz” diyen Taşdelen, “Abidinpaşa Köşkü Ulusal Çaba Müzemizin imaline devam ediyoruz. Ulusal Mücadele’yi son teknoloji ile betimleyeceğimiz müzemiz, bu kapsamda Ankara’da bir birinci olacak” diye konuştu.

Ankara ve Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyetimiz, 100’üncü yaşını kutlarken, mahallî bir idare olarak Çankaya Belediyesi de geçmişimize sahip çıkmaya devam ediyor. Bu kapsamda Çankaya Belediye Lideri Alper Taşdelen’in teşebbüsüyle Ankara’da “ciğerin en geç bozulduğu yer” olarak da anılan tepede 1886-1894 yılları ortasında yaptırılan ve mülkiyeti Çankaya Belediyesinde olan Abidin Paşa Köşk’ü de Ankara’ya kazandırılıyor. Cumhuriyet yıllarında Türk ordusunun subay muhtaçlığını karşılayan Sınıf-i Türlüye Zabit Namzetleri Talimgâhına mesken sahipliği yapan ve Atatürk’ün şahsen ziyaret edip konuşma yapması açısından da epeyce kıymetli bir yeri bulunan Abidin Paşa Köşkü, Ulusal Gayret Müzesi oluyor.

HEM YENİLEME HEM SON TEKNOLOJİ

Bu kapsamda müzenin üretim çalışmalarına sürat verildiği görüldü. Müzede bir yandan yenileme çalışmaları yapılırken, öbür yandan ülkemizin kurtuluş ve kuruluş gayretinin müzeye gelecek ziyaretçilere yine yaşatılması emelli son teknolojinin kullanılacağı üç boyutlu sunumların hazırlıkları da hızla sürüyor.

TAŞDELEN: ANKARA’DA BİR BİRİNCİ OLACAK

Ankara ve Cumhuriyetin 100 yıllık geçmişine Abidin Paşa Köşkü’nü Ulusal Uğraş Müzesi yaparak sahip çıkan Çankaya Belediye Lideri Alper Taşdelen, şunları söyledi:

“Ebedi istirahatgâhı Çankaya’mızda olan Atatürk’ümüze layık hizmetler vermekten çok keyifli oluyoruz. Abidinpaşa Köşkü Ulusal Çaba Müzemizin imaline devam ediyoruz. Ulusal Mücadele’yi son teknoloji ile betimleyeceğimiz müzemiz, bu kapsamda Ankara’da bir birinci olacak. Anıtkabir’e gelen her yabancı ziyaretçi Ulusal Gayret Müzemizi de ziyaret edecek. Böylelikle Ankara’nın kıymetli bir eksiği tamamlanmış olacak. Müzemizi de Cumhuriyetimizin 100. yılına armağan edeceğiz.”

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir