Geleneksel Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. 5 adımda öfkenizi kontrol altına alın

5 adımda öfkenizi kontrol altına alın

gelenekselhaber gelenekselhaber -
3 0

Beklentilerin karşılanmaması, haksızlığa uğramak, kültürel baskılar, başarısızlıklar, kayıplar, öz hürmet, çaresizlik yahut algılanan tehditlerin öfkeye neden olabildiğini belirten Anadolu Sıhhat Merkezi Hastanesi’nden Uzman Psikolog Ezgi Dokuzlu Tezel, “Önemli olan bu doğal duyguyu sağlıklı bir halde denetim edebilmek ve en yeterli biçimde yönetmek. Öfke denetimi; öfkenin nedenlerini ve kaynaklarını anlamayı, bu hisleri kabul etmeyi, duruma uygun duygusal reaksiyonlar geliştirmeyi ve kişinin kendini gerçek söz edebilmesini kapsıyor” açılamasında bulundu.

 

İnsanlar öfkelendiğinde birtakım davranışsal ve bedensel yoğunluklar yaşayarak şiddetli yansılar verebiliyor. Öfkenin duygusal olarak yalnızca kızgınlık ve rahatsızlıkla da sonlu kalmadığını; tıpkı vakitte kişinin vakit zaman savunmasız, hatalı, pişman, utangaç yahut kırılgan hissetmesine de yol açabildiğini paylaşan Anadolu Sıhhat Merkezi Hastanesi’nden Uzman Psikolog Ezgi Dokuzlu Tezel, “Öfke, vücudumuzda de çeşitli fizikî yansılara yol açabilen bir his. Aslında bu yansılar, bedenimizin ‘savaş ya da kaç’ cevabının bir sonucu. Öfke; kalp atış suratı ve tansiyonun yükselmesi, terleme, baş ağrısı, mide-bağırsak problemleri ve kas gerginliği üzere fizikî belirtilere neden olabilir” dedi.

 

Öfkenin kaynağı anlaşılmalı

Öfkeyi denetim etmenin, etrafa verdiği ziyanı azaltabildiğini fakat öfkeyi denetim etmek dendiğinde birtakım şahıslar için bunun öfkeyi bastırmak yahut dışa vurumunu engellemek manasına gelebildiğini söyleyen Uzman Psikolog Ezgi Dokuzlu Tezel, “Bu durum kişinin hisle uğraş ederken iç dünyasında yaşadıklarını bağlantı yoluyla aktaramayacağı manasını taşıyor ki bu da kişiyi yalnızlaştırıyor, sorunun kaynağını konuşma ve sorunu çözme ihtimalini azaltıyor. Meğer öfkenin kaynaklarını inceleyip, öfkeyi denetim etmeye çalışarak daha sağlıklı ve yapan bir irtibat lisanı yaratılabilir. Yapan bağlantı lisanı; empatiyi, otokontrolü, hisleri tanımayı, anlamayı ve uygun bir formda söz etme maharetlerini içerir” diye konuştu.

 

Ergenler öfke denetiminde problemler yaşayabiliyor

Öfke idare marifetlerinin kişinin geçmişine, sıhhat durumuna ve yaşadığı çevresel şartlara nazaran değiştiğini vurgulayan Ezgi Dokuzlu Tezel, “Özellikle çocuklar ve ergenler, öfke denetiminde zorluklar yaşayabiliyor. Ergenlik devrinde hormonların ve beyin yapısının süratli değişimi öfkeyi tetikleyebiliyor. Ayrıyeten kimlik ve benlik gelişimi, bağımsızlık arayışı, akran baskısı üzere çeşitli toplumsal ve şahsî baskılar da öfkenin bir nedeni. Bilhassa genç yetişkinlik devrinde meslek tasası, alakaları yönetme ve bağımsız bir ömür kurma üzere yeni sorumluluklarla başa çıkmak zorunda kalan şahıslar için gerilimle uğraş zahmeti de öfkeyi getiren kaynaklardan” açıklamasında bulundu.

 

Sakinleşmek için 5 tavsiye!

Sağlıklı bir öfke idaresi için 5 teklifte bulunan Ezgi Dokuzlu Tezel, “Ancak öfke kişinin günlük hayat tertibini sürdürmesine mani oluyorsa, kişi etrafına ruhsal yahut fizikî ziyan vermeye başlamışsa kesinlikle bir uzman dayanağı almalı” ihtarında bulundu.

 

Kendinizi tanıyın

Kendinizi, öfke düzeyinizi ve öfkenizi tetikleyen durumları tanıyın. Kendinizi geliştirmek ve şahsî farkındalıklar edinmek öfke idarenizi kuvvetlendirir.

Nefes antrenmanı yapın

Stresli yahut öfkeli hissettiğinizde, 10-15 kere diyafram nefesi alın. Bu nefes antrenmanı sizi rahatlatacaktır. Ayrıyeten unutmayın, açık havada yürüyüş yapmak ve pak hava almak da öfkenizi azaltır.

Pozitif düşünün

Pozitif düşünme tarafındaki her gayretiniz öfke denetimine yardımcı olabilir. Daha olumlu bir bakış açısı geliştirmek ve başka şahısların bakış açısını anlamaya çalışmak öfkeyle baş ederken kişinin daha yapan bir irtibatta olmasına yardımcı olur.

Açık ve net olun

Duyguları açık ve net söz etmek, sade ve anlaşılır bir bağlantı lisanı kullanmak kişinin kendini tabir etmesine yardımcı olabileceği için öfkeyi azaltabilir.

Bilime güvenin

Uzun vadede öfke idaresi hünerlerini geliştirmek için nizamlı idman, meditasyon, spor yahut psikoterapi üzere bilimsel sistemlerden yararlanmak fayda sağlar. Bu teknikleri günlük hayat akışınızda sistemli yapmanız, öfke anlarında daha sakin kalabilmenize ve duygusal reaksiyonlarınızı daha tesirli bir formda denetim etmenize yardımcı olur.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir