Geleneksel Haber

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Ekonomi
 4. »
 5. 45. Yapı Fuarı –Turkeybuild İstanbul’un İkinci Gününde Isı Yalıtımı-Enerji Verimliliği Ön Plana Çıkıyor!

45. Yapı Fuarı –Turkeybuild İstanbul’un İkinci Gününde Isı Yalıtımı-Enerji Verimliliği Ön Plana Çıkıyor!

gelenekselhaber gelenekselhaber -
1 0

Türkiye’ye yüksek döviz girdisi sağlayan ve her devirde dinamizmini koruyan yapı kesimi, yerli ve yabancı tüm paydaşları ile bölgenin en güçlü iş birliği platformu Yapı Fuarı – Turkeybuild İstanbul ikinci gününde de gündemi belirleyen aktiflikleri ile dala istikamet vermeye devam ediyor.

Türkiye yapı kesiminin nabzını tutan ve 45. defa kapılarını açan Yapı Fuarı – Turkeybuild İstanbul, yapı inşaat materyalleri ve teknolojileri alanında 450’nin üzerinde yerli ve yabancı iştirakçiyi TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde ağırlamaya devam ediyor. Fuar, bölümdeki değerli kurum ve kuruluşların iş birliğinde, inşaat kesimine taraf veren son gelişmeleri gündeme taşırken, her yıl düzenlediği “VIP Alım Heyeti Programı” ile bu yıl 50 ülkeden 300’ün üzerinde yabancı satın almacıya konut sahipliği yapıyor.

“Sıfır Güç Binalar ve Mimari Yaklaşımlar” başlıklı oturum ile başlayan ikinci günde gündeme dair kıymetli hususlar ele alındı. Konuşmacılar ortasında; Beykent Üniversitesi, İç Mimarlık Kısmı Dr. Öğretim Üyesi Merve Atmaca, Greenplatform Güç ve Mimarlık Genel Müdürü Yüksek Mimar Bora Özdemirİzmir Mimarlar Odası Lideri Dr. Öğretim Üyesi İlker Kahraman ve Kadir Has Üniversitesi-Mimarlık Kısmı Dr. Konuk Öğretim Üyesi, Dr. Mimar N. Cihan Kayaçetin yer aldı.

Mimari yaklaşımlarda “enerji verimliliği” değer kazanıyor!

Beykent Üniversitesi, İç Mimarlık Kısmı Dr. Öğretim Üyesi Merve Atmaca’nın moderatörlüğünde gerçekleşen oturumda Atmaca, “Sıfır güç dediğimizde çok argümanlı binalar karşımıza çıkıyor. Büsbütün kendi kendine yeten, muhtaçlık duyduğu tüm enerjiyi kendi kaynaklarıyla sağlayan pak, sürdürülebilir binalardan bahsediyoruz. Bina tasarlamak çokça bütünleşik bir konu” açıklamasında bulundu. 

Yapı Fuarı – Turkeybuild İstanbul’da kelam alan Greenplatform Güç ve Mimarlık Genel Müdürü Yüksek Mimar Bora Özdemir; “Yeşil mimari konusunda uygulamalar yapmak için uzun vakittir efor içerisindeyiz. Sürdürülebilirliğin tek bir tarifi var, o da hırsızlık yapmamaktır. Gelecek jenerasyonların gücünden konfor kaidelerinden elimizi çekmektir” dedi. Türkiye’den örnekler vererek konuşmasına devam eden Özdemir; “Biz binaları nasıl tasarlıyoruz?   Öncelikle iklime hassas olması çok değerli, güneşi rüzgârı nemi ve binanın etrafını çok yeterli algılıyor olmamız gerekiyor. Dünya uzun vakittir atık ısıyı sürdürülebilir güç kaynağı olarak pahalandırıyor. Bizim şu an acil olarak bacalardan atmosfere attığımız ısıyı tekrar yeniden kazanıp süreçlerde kullanmamız gerekli. Zira biz o ısıyı kullanmadan atıyoruz, karbon ayak izimizi arttırıyoruz. Ayrıyeten rüzgârın serinletme tesirini de binalarımızda kullanmamız gerekiyor” dedi.

İzmir Mimarlar Odası Lideri Dr. Öğretim Üyesi İlker Kahraman konuşmasında; “Bina dalından bahsetmeden evvel güç kesiminin ve sürdürülebilirliğin kıymetine dikkat çekmek için yeşil mutabakat konusunda da konuşmak istiyorum. Son gücün üçte biri global elektrik tüketiminin yarısı ve global karbon salımının üçte biri bina kesimi için harcanıyor. Bu artışı aslında kolay tedbirlerle %25 azaltabileceğimizi görüyoruz. Konutlardaki güce baktığımızda, en fazla gücün ısıtma alanında harcandığını biliyoruz. Sıfır güçlü binalar için hazırladığımız rehber kitap bu bakımdan son derece önemli” tabirlerine yer verdi.

Enerji manasında hem kullanım hem de üretim gücü optimizasyon tarafında bir prototipten bahseden Kadir Has Üniversitesi-Mimarlık Kısmı Dr. Öğretim Üyesi, Dr. Mimar N. Cihan Kayaçetin Belçika’da geliştirilen döngüsel ve organik bazlı prefabrik konut prototipi projesini anlatarak örnekler paylaştı. 

Günün öne çıkan en kıymetli etkinliklerinden bir başkası olan Sıfır Güç Binalar ve Kentsel Dönüşüm’ başlıklı oturuma Türkiye’nin en büyük kentlerinden konuklar katıldı. Oturumun konuşmacıları ortasında; İzmir Büyükşehir Belediyesi Kentsel Dönüşüm Daire Başkanlığı Proje Uygulama 3. Şube Müdürü Rahmi Alper, Ankara Büyükşehir Belediyesi Zelzele Risk İdaresi ve Kentsel Düzgünleştirme Dairesi Başkanı Mutlu Gürler ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Zelzele Risk İdaresi ve Kentsel Düzgünleştirme Daire Başkanı Özlem Tut, ZeroBuild Institue Memleketler arası Stant Yöneticisi Hale Erol Hakan yer aldı. 

Afet sonrası kentsel dönüşüm kıymet kazandı! 

İzmir Büyükşehir Belediyesi Kentsel Dönüşüm Daire Başkanlığı Proje Uygulama 3. Şube Müdürü Rahmi Alper; İzmir Büyük Kent Belediyesi’nin kentsel dönüşüm uygulama alanları, vizyonu, misyonu, gayeleri ve güçle irtibatlı olan kısımlarından bahsetti. Kentsel dönüşüm modeli evrelerini anlatan Alper, Uzundere, Örnekköy, Ege Mahallesi, Gaziemir ve Aktepe-Emrez örneklerini ayrıntılıca ziyaretçilerle paylaştı. Bu projelerin çıktılarını ve güç manasında yağmur ve kanal sularının ayrıştırılmasını sağlayan çağdaş normlara uygun altyapı çalışmaları yapılmasını vurguladı. 

Ankara Büyükşehir Belediyesi Sarsıntı Risk İdaresi ve Kentsel Uygunlaştırma Dairesi Başkanı Mutlu Gürler, genel çerçeveden bahsetmek istediğini belirtip, Türkiye’de bütünleşik bir afet planı oluşturulmasının gerekliliğine değindi. Ankara, İzmir ve İstanbul Belediyeleri’nin farklı hizmet araçlarının zelzele bölgelerinde etkin olarak çalışmaya devam ettiğini de ekledi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Zelzele Risk İdaresi ve Kentsel Uygunlaştırma Daire Başkanı Özlem Tut, 6 Şubat’ta yaşanan felaketten sonra gündemlerinin sarsıntı olduğunu vurgulayarak İBB’nin yürüttüğü çalışmalardan bahsetti. Yapılan hasar iddia haritası, mikro bölgeleme çalışması, jeoloji haritalarının güncellenmesi, hidrojeoloji ve sismoloji çalışmalarına değinen Tut sözlerini şu biçimde sürdürdü; “İstanbul’da çok farklı tehlikeler var bunlardan biri de heyelan tehlikesi. Sarsıntıyla birlikte bu heyelanların tetiklenme mümkünlüğü çok yüksek. Tsunami dahil 15 farklı senaryo üzerinde çalışıyoruz. Toplumsal farkındalığı yükseltmek ismine bilgilendirici panolar hazırlıyoruz. Tüm bu çalışmaların yanı sıra erken ikaz sistemi özelinde altyapı sistemleri hazırlığımız da devam ediyor” dedi. 

 Altın Mıknatıs Stant Tasarım Mükafatları sahiplerini buldu! 

Türkiye yapı kesiminin tüm ayrıntılarıyla masaya yatırıldığı Yapı Fuarı – Turkeybuild İstanbul, her yıl olduğu üzere bu yıl da Altın Mıknatıs Stant Tasarım Ödülleri’ne konut sahipliği yaptı. Birbirinden kıymetli markaların yarıştığı ödül merasiminin kazananları şu halde oldu: 

 • “Standında En Düzgün Teknoloji Tahlilleri Sunan Firma: İston A.Ş
 • “Standında En Yeterli Yaratıcı Kimlik Tasarımı Sunan Firma”: Onur Kiremit
 • ICA Events Teşvik Mükafatı: Geoclay Madencilik
 • Mansiyon mükafatı: Winsa PVC pencere ve Kapı Sistemleri
 • 1.lik Mükafatı: DEREVO Dış Ticaret A.Ş
 • 2.lik Mükafatı: Akdağ Yalıtım A.Ş
 • 3.lük Mükafatı: Tantimber Tanwood Orman Eserleri Sanayi A.Ş

Yapı Fuarı –Turkeybuild İstanbul birbirinden değerli hususları masaya yatıracağı aktiflik programı ile 4 gün boyunca devam ederken kesime mesken sahipliği yapıyor.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir