Geleneksel Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. 21’inci ‘Aydabir’ Söyleşisi “Tasarım, Zanaat, Teknoloji” Temasıyla Gerçekleşti

21’inci ‘Aydabir’ Söyleşisi “Tasarım, Zanaat, Teknoloji” Temasıyla Gerçekleşti

gelenekselhaber gelenekselhaber -
1 0

Moderatörlüğünü iç mimar Çağatay Ekinci Bulut’un üstlendiği söyleşide, dizayncı Kerem Ariş ve Merve Parnas konuşmacı olarak yer aldı.

İDEALİST ve Bien iş birliğiyle hayata geçirilen aktüel, toplumsal ve ilham veren sohbetler serisi Aydabir, 29 Nisan Pazartesi günü “Tasarım, Zanaat, Teknoloji” temasıyla gerçekleşti. İstanbul Şişli’de bulunan addresistanbul’daki İDEALİST Merkez’de düzenlenen ve İç mimar Çağatay Ekinci Bulut’un moderatörlüğünde gerçekleşen söyleşinin konuşmacıları, Uniqka’nın kurucuları dizayncı Kerem Ariş ve dizayncı Merve Parnas oldu.  

“Tasarım, Zanaat ve Teknoloji” teması çerçevesinde yapılan bu söyleşide, tasarımcıların şimdiki tecrübeleri ve gereçlerle olan bağları ele alındı. Teknoloji dünyasında büsbütün el personelliği ile üretilen eserlerin dizayndaki yeri ve ehemmiyeti vurgulandı. Ayrıyeten, geçmiş tecrübelerin yeni dizaynlara nasıl aktarıldığı üzerinde duruldu.

Teknolojik tasarım ve üretim tekniklerinin, tarihî bilgilerden ilham alarak yarattıkları örnekler, konuklar ve dinleyicilerle birlikte değerlendirildi. Sanat ve zanaatın mekânsal ögelere olan katkıları, dizayna adaptasyonları ve teknolojinin sunduğu avantajlar örneklerle incelendi.

Farklı disiplinlerden gelen konuşmacıların yer aldığı Aydabir söyleşi dizisinde yeni, toplumsal ve ilham veren hususlar özgür ve samimi bir ortamda ele alınıyor. 2022 yılından bu yana devam eden söyleşi dizisi ‘Aydabir’in bir sonraki aktifliği yeni temasıyla Mayıs ayında addresistanbul’daki İDEALİST Merkez’de gerçekleşecek. ‘Aydabir’ söyleşi serisinin tüm görüntülerine İDEALİST İç Mimarlık Derneği YouTube kanalından ulaşılabiliyor.

Çağlayan Ekinci Bulut

2006 yılında Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi İç Mimarlık kısmından mezun oldu. Yurt içi ve yurtdışında yüklü otel, konut ve ticari alanlar olmak üzere büyük ölçekli pek çok projede yer aldı, tasarım süreçlerini yürüttü. Farklı üniversitelerde konuk eğitmen olarak ders verdi. Mesleğine Arketipo Design iç mimarlık firmasında ortak olarak devam eden Bulut, iç mimari çalışmalarının yanı sıra çeşitli şahsî ve karma stantlarda yer aldı.

Kerem Ariş

Boğaziçi Üniversitesi İktisat kısmından mezuniyetinin akabinde 9 yıl kurumsal hayatta çalıştı. Kurumsal hayata veda edip kendini tasarım alanında eğitti ve el personelliği tecrübesini arttırdı. Bu sürecin sonunda Uniqka’yı yarattı. Ariş, şu anda markanın kreatif yöneticiliğini sürdürürken birebir vakitte marka için eserler tasarlamakta ve tüm eserlerin el işçiliğini yapıyor.

Merve Parnas

Uniqka’nın arkasındaki başka ikili. Marmara Üniversitesi İşletme kısmından mezun olduktan sonra dokuma, perakende ve lüks marka kesimlerinde iş tecrübesi kazandı. Estetik hakkında çok uygun bir göz ve seziye sahip olan Parnas, Kerem Ariş ile birlikte Uniqka’yı kurdu. Parnas, üretim ve gereç kalitesi, renk, doku ve ayrıntılar konusundaki çalışmaları ile Uniqka’ya yüksek bedel katıyor.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir