Geleneksel Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. 15 Temmuz’u unutmadık, unutturmayacağız

15 Temmuz’u unutmadık, unutturmayacağız

gelenekselhaber gelenekselhaber -
2 0

Nevşehirliler 15 Temmuz Demokrasi ve Ulusal Birlik Günü’nün yıldönümünde 7 yıl evvel olduğu üzere tekrar meydanlarda tıpkı ruh ve heyecanla bir ortaya geldi. Aktiflikte konuşan Belediye Lideri Dr. Mehmet Savran, “Türk Milletini tutsak yapmak isteyenlere, ulusal iradeyi ele geçirmek isteyenlere daima birlikte bir sefer daha sesleniyoruz; bin yıldır bu topraklardayız ve binlerce yıl daha kalacağız. Hiç kimse bizi bu topraklardan atamaz, bu topraklardaki egemenliğimize ambargo koyamaz.” dedi.  

Nevşehir Valiliği ve Nevşehir Belediyesi tarafından Kapadokya Kültür ve Sanat Merkezi önünde düzenlenen programa Vali İnci Sezer Becel, AK Parti Nevşehir Milletvekili Süleyman Özgün, Belediye Lideri Dr.Mehmet Savran, AK Parti Vilayet Lideri Ali Kemikkıran, MHP Vilayet Lideri Adnan Doğu, vilayet protokolü ve vatandaşlar katıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan programda Kur’an-ı Kerim okundu.

Daha sonra konuşan Vali Becel, 15 Temmuz’un yalnızca Türkiye tarihinde değil, dünya demokrasi tarihinde de yerini alan erdemli, ulu bir direnişin en manalı örneği ve kapkara bir geceden aydınlık bir sabaha uyanışımızın uğraşı olduğunu söyledi. Becel, “Böylesine manalı bir günde bir taraftan 251 vatandaşımızı birebir gecede kaybetmenin hüznünü tekrar yaşarken başka taraftan da dünyada eşine az rastlanır bir uğraşa tanıklık etmenin gururunu birinci günkü üzere yine yaşıyoruz. Hüzün ve gururun birebir anda yaşandığı bugünde tekrar söz etmemiz gerekir ki tarihimiz boyunca kazandığımız her zaferin ardında fedakârlık, özveri ve manevi bir ruh olduğunu unutmamak gerekir. Yıllarca ülkemizin en kıymetli kurumlarına sızmış bu hainler, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a, TBMM’ye, birçok kurumumuza ve direkt vatandaşlarımıza gözlerini kırpmadan kurşun sıkacak kadar bir ihanetin kimliğine bürünmüşlerdir. Bu ihanetin sonucunda ortamızda ayrılıklar yaratmak isteyen tüm güçler gördüler ki, Türk Milleti asil kanlarıyla suladığı bu vatan toprağının bir karışını bile kimseye teslim etmez. Milletimiz demokrasiye göz dikenlerin hâkimiyetine asla girmez zira Türk milleti nitekim büyük ve asil bir millettir.” diye konuştu.

AK Parti Nevşehir Milletvekili Süleyman Özgün ise şöyle konuştu;

“ 15 Temmuz 2016 Cuma günü Genel Kurmay başkanlığında duyulan silah sesleri ve askeri hareketlilik ile başlayan hain darbe kalkışması Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın “Halkın gücünün üstünde güç tanımadım, tanımıyorum. Halkımızı kent meydanlarına havalimanlarına davet ediyorum.” açıklamasıyla darbe kalkışması olmaktan çıkmış bir destana, yine dirilişe dönüşmüştür. Yapılan bu kutlu davete icabet eden yüz binlerce vatan evladı, tıpkı Çanakkale’de, İstiklal Savaşımızda olduğu üzere tüm fertleriyle tek yürek olmuş, iradesini bir avuç darbeciye çiğnetmemiş, tankların önüne canlarını ve mallarını hiç düşünmeden koymuştur. Ülkesine, çocuklarının geleceklerine ve ulusal iradeye sahip çıkmış, toprağına göz diken hainlerin maşası olmuş aklını ve vicdanını oburunun kullanımına sunan Fetöcülere geçit vermemiştir.  Vatanı savunmak için kullanılması gereken silahlar, darbeciler tarafından kendilerini ikna etmeye çalışan saf insanlara çevrilmiş, acımadan 251 vatan evladı şehit edilmiş ve 2734 vatan evladı da yaralanmıştır. Şehitlerimiz ve gazilerimiz, 15 Temmuz gecesi, yürekleriyle, dirayetleriyle, kararlı ve dik duruşlarıyla tarih yazdılar. “

Belediye Lideri Savran da, “ Bugün 15 Temmuz hain darbe teşebbüsünün yıl dönümü. Bugün sıradan bir gün değil. 251 şehit verdiğimiz, 2 bin 193 vatan evladının gazi olduğu bir gün. Bugün topraklarımıza, bağımsızlığımıza göz dikenlerin, Kurtuluş Savaşı’ndan aldıkları dersi unutanların sizler sayesinde bir defa daha tutsak olmayacağımızı öğrendikleri gün. Bugün Alparslan’ın fethettiği ettiği toprakların hainlere bırakılmadığının gösterildiği gün. Bugün, Mustafa Kemal Atatürk’ün yaktığı bağımsızlık ateşinin Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde harlandığı gün. Bugün, Türk yurdunun Türk yurdu olarak kalacağı ve burada yaşayan Türklerin hiçbir vakit sürgün edilemeyeceğinin, himaye altına alınamayacağının gösterildiği gün. Biz bu günü bir masal üzere anlatmayacağız. Biz bugünü tarih boyunca bizi hakir gören, bizi dışlamaya çalışan dünyaya verdiğimiz demokrasi dersini anlatmaya devam ederek anacağız. Bir sefer daha dünyaya sesleneceğiz ki; Ben ezelden beridir hür yaşadım hür yaşarım. Hangi çılgın bana zincir vuracakmış şaşarım. Bunu unutanlara, unutmak isteyenlere, Türk Milletini tutsak yapmak isteyenlere, ulusal iradeyi ele geçirmek isteyenlere daima birlikte bir defa daha sesleniyoruz; bin yıldır bu topraklardayız ve binlerce yıl daha kalacağız. Hiç kimse bizi bu topraklardan atamaz, bu topraklardaki egemenliğimize ambargo koyamaz. “ dedi. 

Programda daha sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşması alanda kurulan dev ekrandan vatandaşlara izlettirildi.

Konuşmaların akabinde Küme Dergah ve ünlü sanatçı Onur Şan’ın, kahramanlık türkülerini seslendirdiği konser programı gerçekleştirildi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir