Geleneksel Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Spor
  4. »
  5. 13 ülkeden 570 bisikletçi, 30 Nisan Pazar günü Antalya Kemer’de “İyilik Elçisi Olacak” Paralimpik ve Tandem bisikletçiler de AKRA Gran Fondo’da pedal basacak

13 ülkeden 570 bisikletçi, 30 Nisan Pazar günü Antalya Kemer’de “İyilik Elçisi Olacak” Paralimpik ve Tandem bisikletçiler de AKRA Gran Fondo’da pedal basacak

gelenekselhaber gelenekselhaber -
2 0

AKRA Gran Fondo powered by AG Tohum, 30 Nisan 2023, pazar günü Kemer Olbia Park’tan Start alacak

Yarışa katılan bisikletçiler pedalları zelzele bölgesindeki çocuklar için çevirecek. Tertibin kayıt gelirleri ve sponsorların katkıları ile alınacak 700 bisiklet, T.C.  Gençlik ve Spor Bakanlığı iş birliği ile depremzede çocuklara dağıtılacak. 

Antalya’nın yeşilin her tonuna şahit olunabilen Kemer ilçesinde eşsiz iki parkuruyla AKRA Gran Fondo Antalya powered by AG Tohum bisiklet yarışı beşinci yılında 13 ülkeden 570 bisikletçiyi ağırlayacak. Süper denizi, tabiat parkları ve çok daha ziyadesiyle dünyanın en tanınan tatil noktalarından biri olan Kemer’de düzenlenecek amatör yol bisikleti yarışının basın toplantısı AKRA Hotel’de gerçekleştirildi. 30 Nisan Pazar günü Kemer’de düzenlenecek AKRA Gran Fondo Antalya powered by AG Tohum 2023’te bisikletçiler, Kemer’in sonsuz plajlarından başlayarak düzgünlük için pedal çevirerek, Akdeniz’in eşsiz coğrafyasına şahit olacak.

Argeus Travel & Events ve Yedi İrtibat tarafından, AKRA Hotels ana sponsorluğunda ve AG Tohum dayanağıyla birinci sefer 2018 yılında düzenlenen ve her geçen yılda artan ilgiyle bisiklet kültürünün ülkemizde gelişmesine katkıda bulunan tertip, yüzlerce bisikletçiyi Akdeniz’in beğenilen turizm noktalarından Kemer’de buluşturacak. 

Almanya’dan Mısır’a, Belçika’dan İngiltere’ye, Amerika Birleşik Devletleri’nden Ukrayna’ya dünyanın farklı noktalarından gelen bisikletçiler; pedallarını geçtiğimiz şubat ayında yaşanan zelzele felaketinden etkilenen çocuklar için çevirecek. “Pedallar Güzellik için Dönecek” mottosuyla bu yıl beşincisi düzenlenecek olan tertipten elde edilecek kayıt gelirleri ve sponsorların katkıları ile alınacak 700 bisiklet, T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı iş birliği ile depremzede çocuklara dağıtılacak.

Dünyanın pek çok noktasından gelen bisikletçilerin uğraşı ise her sene olduğu üzere tekrar nefesleri kesecek. Bu değerli tertibin basın toplantısı Antalya Valisi Ersin Yazıcı, Antalya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Av. Cansel Tuncer, Kemer Belediye Lideri Necati Topaloğlu, Türkiye Bisiklet Federasyonu Lideri Emin Müftüoğlu, Türkiye Bisiklet Federasyonu Denetleme Heyeti Lideri Yardımcısı Abdurrahman Arıcı, Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Lideri Kaan Kavaloğlu, Fraport TAV Antalya Havalimanı Genel Müdürü Deniz Varol, BHM Otelcilik İdare Konseyi Lideri Haydar Barut, Corendon Airlines Kurumsal İrtibat ve Pazarlama Müdürü Tuğba Güner, Antalya Tanıtım Vakfı (ATAV) Lideri Yeliz Gül Ege, Salcano Bisiklet İdare Konseyi Üyesi Yusuf Akgül, Ömür Hastanesi İdare Konseyi Lideri Cemal Özkan, AKRA Gran Fondo Genel Yöneticisi Aydın Ayhan Güney ve AKRA Gran Fondo Proje Koordinatörü A.Haluk Özsevim, kamu kurumlarının ve sponsor markaların temsilcilerinin yanı sıra medya mensuplarının iştiraki ile AKRA Hotel’de düzenlendi.

Basın toplantısında konuşan Antalya Valisi Ersin Yazıcı, AKRA Gran Fondo Antalya’nın turizmin başşehrine renk getirdiğini lisana getirerek, “Spor tertipleri, kentimize dinamizm kattığı üzere turizmi ve tarihi bedelleri ile ön plana çıkan Antalya’ya farklı bir hava katıyor. Türkiye’nin ve dünyanın farklı kentlerinden gelen bisiklet tutkunları doğal hoşlukları ile ön plana çıkan Kemer’de keyifli bir yarış gerçekleştirecek. Sporun tanıtıma olan katkısı yadsınamaz. AKRA Gran Fondo Antalya’da hem doğal güzelliklerimizi gözler önüne serilirken hem de bisiklet topluluğunun dikkatini Antalya’ya çekecektir. Ayrıyeten yarışın kayıt gelirleri ve sponsorların katkıları ile bisiklet alınıp depremzede çocuklara armağan edilmesini ise çok manalı buluyorum. Bu yıl sarsıntı nedeniyle 170 bin kişiyi ağırlayan Antalya olarak depremzede çocukları sevindirmek için bu yarışı toplumsal bir projeye çevirdik. Bu tertipte emeği geçenlere teşekkür ederken atletlere da muvaffakiyetler diliyoruz” dedi. 

Antalya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Av. Cansel Tuncer, Antalya’nın eşsiz doğal hoşluklara sahip olduğunu hatırlatarak, “AKRA Gran Fondo Antalya üzere spor tertipleri Antalya’nın hoşluklarının tanıtılmasında değerli bir yeri bulunuyor. Antalya Büyükşehir Belediyesi olarak Antalya’ya bedel katan kültür, sanat ve spor tertiplerine dayanak oluyoruz. AKRA Gran Fondo Antalya da önemsediğimiz tertiplerden biridir. Atletlerimiz için keyifli bir yarış olmasını diliyoruz” biçiminde konuştu. 

Kemer Belediye Lideri Necati Topaloğlu, Kemer’in eşsiz hoşluklarına değinerek, “Kemer’in spor turizmi için bulunmaz bir coğrafyası ve iklimi var. Biz Kemer Belediyesi olarak bu hususta her sene farklı projeler üretiyoruz ve üretmeye devam edeceğiz. Bu mevzuda Sayın valimize teşekkürümü lisana getirmek istiyorum zira kendisi bu hususta bize takviyesini göstermekten hiçbir vakit çekinmedi. AKRA Gran Fondo Antalya’nın tertibinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.”

Türkiye Bisiklet Federasyonu Lideri Emin Müftüoğlu, son yıllarda Antalya’da yapılan bisiklet tertiplerine dikkat çekerek, “Bisiklet sporuna geçmişte geniş kitleler katılmıyordu. Şimdilerde ise 5.’sinin düzenlendiği AKRA Gran Fondo Antalya’nın bu noktaya ulaştığını görmek bizim için gurur verici. Bisiklet turizminin markalaşmasında sağladığı katkılardan ötürü Antalya Valisi Ersin Yazıcı’ya teşekkürlerimi sunuyorum.” tabirlerini kullandı. 

Bisiklet Federasyonu Denetleme Heyeti Lideri Abdurrahman Arıcı; “Her vakit bisiklet sporu ile ilgili olan bütün tertipleri destekledik ve desteklemeye de devam ediyoruz. Antalya’yı umuyorum ki ileride daha büyük çaptaki memleketler arası tertiplerde kendi ekibiyle da görürüz. Bu yarışta emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.”

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Lideri Kaan Kavaloğlu, sporun Antalya turizmine çeşitlilik kattığını belirterek, “Bilindiği üzere her sene yüzlerce futbol grubu kamp yapmak için Antalya’ya geliyor. Ayrıyeten dünya standartlarındaki golf sahalarımızla binlerce golf tutkunu ağırlıyoruz. Artık bisiklet tertiplerinin yanı sıra bisiklet kadrolarının da kamp tercihi haline gelmeye başladık. AKRA Gran Fondo Antalya da spor turizmimizin tanıtımı için kıymetli bir organizasyondur” dedi.

Antalya Tanıtım Vakfı (ATAV) Lideri Yeliz Gül Ege ise spor tertiplerinin Antalya’nın tanıtımına kıymetli katkı sunduğunu söz ederek, “AKRA Gran Fondo Antalya da turizmin başşehrinin tanıtımında nitelikli katkı sağlamaktadır” diye konuştu. 

Fraport TAV Antalya Havalimanı Genel Müdürü Deniz Varol, iklimi, tabiatı ve coğrafik yapısı ile Antalya’nın atletler için kıymetli bir bölge olduğunu belirterek, “Antalya’nın tanıtımına katkı sağlayan nitelikli spor tertiplerini desteklemeye devam edeceğiz” dedi. 

 BHM Otelcilik İdare Konseyi Lideri Haydar Barut ise AKRA Gran Fondo’nun Antalya’ya kıymet katan bir marka haline geldiğini belirterek, “Bu yarışta atletlere Kemer’in doğal hoşlukları eşlik edecek. Bu yarışta emeği geçenlere teşekkür ediyoruz” halinde konuştu. 

Antalya’nın bisiklet sporunun başşehri haline geldiğine vurgu yapan Corendon Airlines Kurumsal Bağlantı ve Pazarlama Yöneticisi Tuğba Güner, niyetlerini şu sözlerle ifade etti: “Şehrimizde yapılan birçok memleketler arası spor aktifliği üzere AKRA Gran Fondo’nun da birinci günden beri destekçisiyiz. Tertibin daima gelişerek büyümesi ve Antalya’yı bisiklet sporunun başşehri haline getirmesi Corendon ailesi olarak bizim için çok gurur verici. Bu stil tertipler ve bisiklet dostu otellerimizle bisiklet turizmini desteklemeye devam edeceğiz.”

Yaşam Hastanesi İdare Heyeti Lideri Cemal Özkan, bu tertiple ilgili his ve niyetlerini şu cümlelerle söz etti; “Dünyanın en hoş kentinde yaşamaktan memnunluk duyuyoruz. Kentimize bedel katan bu harika hoş tertip, birinci başladığı yıldan beri kentimize ve bisiklet sporuna paha katıyor. Bisiklet de kentimize çok yakışıyor. Biz de Antalya Hayat Hastaneler Kümesi olarak sıhhat hizmetleri sponsoru olmaktan gurur duyuyoruz. Başta Haydar Barut olmak üzere kentimize bu derece paha katan tertipte emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.”

AKRA Gran Fondo Genel Yöneticisi Aydın Ayhan Güney, “Gran Fondo’yla bir arada bisiklet yarışlarına katılan amatör atletlerimizin sayısının arttığını görüyor ve bundan memnunluk duyuyoruz. AKRA Gran Fondo, hem spor kesimini hem de turizmi olumlu etkileyen çok hoş bir tertip. Bu eşsiz coğrafyada, Kemer’de, yapacağız yarışımızı, hoş bir havanın eşliğinde tamamlayacağız” dedi.

AKRA Gran Fondo Proje Koordinatörü A.Haluk Özsevim; “Bugün burada olmaktan çok memnunum. Sayın Valime bize liderlik ettikleri için teşekkürlerimi sunuyorum. Antalya kentimizde gerek özel bölüm gerek de kamu kurumlarıyla birlikte büyük bir beraberlik içindeyiz ve bütün Antalya da yanımızda. Daima birlikte amatör bisiklet yarışlarını çok daha uygun bir noktaya getireceğiz” dedi. 

Antalya Valiliği, Kemer Kaymakamlığı, Antalya Büyükşehir Belediyesi, Konyaaltı Belediyesi, Kemer Belediyesi, Antalya Gençlik ve Spor Vilayet Müdürlüğü, Türkiye Bisiklet Federasyonu, Antalya Vilayet Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) katkıları ile düzenlenen AKRA Gran Fondo Antalya powered by AG Tohum yarışına  Corendon Airlines, Fraport TAV Antalya Airport,  Diana Travel, Paloma Hotels, Regnum Carya, Zemzem, Ceysu, Antalya Akvaryum, Ömür Hastaneler Kümesi, Salcano, Shimano, sponsor olurken Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED), Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB), Antalya Tanıtım Vakfı (ATAV), Kemer Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (KETOB), Kemer Yöresel Tanıtım Vakfı (KETAV), Antalya Gazeteciler Cemiyeti (AGC) , Akdeniz Reklamcılar Derneği (ARD) ve Türkiye Spor Müellifleri Derneği (TSYD) de tertibe dayanak verenler ortasında yer aldı. 

Ayrıca Toyota Türkiye geçen yıl olduğu üzere bu yıl da tertibin Mobilite sponsoru olarak karbon ayak izi düşük Hybrid araçlarıyla yarışa takviye olarak, çocuklarımızın ve pedalların gayretini desteklemeye devam edecek.

AKRA Gran Fondo Antalya powered by AG Tohum ile Kemer koylarından Toroslara yarış heyecanı

Turizmin başşehri Antalya’nın en değerli turizm merkezlerinden Kemer’de organize edilen AKRA Gran Fondo Antalya powered by AG Tohum, amatör bisikletçilere çaba ve adrenalinin yanında parkuru ile eşsiz bir görüntü da sunuyor.

98 kilometre ve 49 kilometre olmak üzere iki farklı kategoride yapılacak olan yarış, Kemer’in ikonikleşen denizi ve ormanları ile bir tarafı mavi bir tarafı yeşil bir etap tecrübesi sağlıyor. Deniz, dağlar ve çam ormanlarının birleştiği doğal güzellikleriyle dikkat çeken Kemer, sahip olduğu zenginlikleri ile her sene yüzbinlerce konuğun tatil için tercih ettiği bir destinasyon. Tabiatının yanı sıra birbirinden kıymetli antik kentlerle çevrili olan Kemer, tarih tutkunları için de değerli bir varış noktası. 

98 km AKRA parkurunun start ve finish noktası Kemer Olbia Parkı olacak. Bisikletçiler, 30 Nisan Pazar sabahı 08:00’da start alarak Kemer’in değerli turizm beldeleri olan Göynük ve Beldibi’ni istikametinde yol alacak. Antalya’nın en hoş görünümüne sahip olan bu yolda bisikletçilere mavi ile yeşilin birleştiği keyifli bir rotada sağ tarafta masmavi Akdeniz, sol tarafta ise yemyeşil Toroslar eşlik edecek. Göynük ve Beldibi sonrasında Antalya’da Sarısu Plajı akabinde Konyaaltı ilçesi içinden geçerek Altınyaka yolunda tırmanışa geçecek olan bisikletçilere bu sefer Antalya görüntüsü eşlik edecek. Altınyaka sonrasında bisikletçileri Hisarçandır’a gerçek etraflarını saran yeşil bir etap karşılayacak. Hisarçandır sonrasında Üçoluk ve Ovacık’ı geride bırakan pedallar, Kemer istikametine gerçek sürat kazanacak. Kesme Boğazı Kanyonu’nu ve sonrasında Beydağları Kıyı Ulusal Parkı’nı aşan bisikletçiler, Çamyuva’yı da aşıp Kemer’e ulaşacak ve Kemer Olbia Parkı’nda finish yapacak. Uzun parkurun toplam tırmanışı 2.000 m+ olacak. 

AKRA Gran Fondo Antalya powered by AG Tohum’un 49 km etabının da start ve finishi Kemer Olbia Parkı’nda gerçekleşecek. 08.30’da start alacak olan pedallar, süratli bir formda Kemer-Antalya yoluna çıkacak. Kusursuz bir yol ile Beldibi istikametinde ilerleyen bisikletçilere yeniden deniz, dağ ve orman görünümü eşlik edecek. Beldibi-Bahçecik’ten U dönüşü yaparak tekrar Kemer’e yönelecek bisikletçiler, Beydağları Kıyı Ulusal Parkı ve Çamyuva’yı aşıp Kemer Olbia Parkı’nda finish yapacak. Kısa parkurun toplam tırmanışı 537 m+ olacak. 

İki heyecan dolu etapta pedal basacak olan sportmenler; pak hava, deniz, orman ve dağlar ile kucaklaşacak. Türkiye’nin en hoş iklimine ve tabiatına sahip olan Kemer, atletlere adrenalin dolu bir hafta sonu yaşatacak. 

AKRA Gran Fondo Antalya powered by AG Tohum 2023’de 18 kategoride 570 bisikletçi yarışacak. Paralimpik ve Tandem bisikletçiler de AKRA Gran Fondo da pedal basacak…

UCI ve Türkiye Bisiklet Federasyonu yönetmeliklerine nazaran düzenlenen AKRA Gran Fondo Antalya powered by AG Tohum 2023’e 13 ülkeden katılan 570 bisikletçinin 513’ü erkek, 57’si bayan atletlerden oluşuyor. 

Almanya, Amerika Birleşik Devletleri, Belçika, Gürcistan, İngiltere, Kazakistan, Kuzey Kıbrıs Mısır, Türkiye, Rusya Federasyonu, Slovenya, Tuvalu, Ukrayna olmak üzere toplam 13 ülkeden 18 kategoride yarışacak 570 bisikletçinin dağılımı ise şöyle olacak:

AKRA 98 km parkurunda Seçkin Erkek (18-34), Master Erkek (35-39), Master Erkek (40-44), Master Erkek (45-49), Master Erkek (50-54), Master Erkek (60-64), Master Erkek (65+), Seçkin Bayan (18-34), Master Bayan (40-44), Master Bayan (45-49), Pro Erkek kategorilerinde 191 bisikletçi yarışacak.

AG Tohum 49 km parkurunda ise 379 bisikletçi; Genç Erkek (16-17), Seçkin Erkek (18-34), Master Erkek (35-39), Master Erkek (40-44), Master Erkek (45-49), Master Erkek (50-54), Master Erkek (55-59), Master Erkek (60-64), Master Erkek (65+), Seçkin Bayan (18-34), Master Bayan (35-39), Master Bayan (40-44), Master Bayan (45-49), Master Bayan (50-54), Master Bayan (55-59) ile Paralimpik ve Tandem kategorilerinde yarışacak. Paralimpik kategorisinde 5 bisikletçi yarışırken, Eşpedal Derneği ve Gaziantep Belediyespor Kulüpleri’nden 15 kadro da görme engelliler için özel olarak üretilen iki kişilik bisikletleri ile Tandem kategorisinde yarışacak.

Eşsiz tabiatı ve hoşlukları içinden geçen bisiklet rotalarıyla ve alternatif spor aktiflikleri ile son yıllarda spor turizminin en kıymetli bölgelerinden birisi olan Kemer, AKRA Gran Fondo Antalya powered by AG Tohum 2023 yarışı ile bir kere daha bisiklet şenliğine mesken sahipliği yaparken bu yıl pedallar güzellik için dönecek. 

Organizasyonun programı aşağıdadır.

29 Nisan 2023

10:00 – 22:00 Yarış kiti teslimi – Kemer Olbia Parkı

10:00 – 19:00 EXPO – Kemer Olbia Parkı

20:30 – 21:00 Teknik Toplantı – Kemer Olbia Parkı

30 Nisan 2023

07:30 – 17:00 EXPO – Kemer Olbia Parkı

06:00 – 07:30 Yarış kiti teslimi -Kemer Olbia Parkı

08:00 AKRA Parkuru (98 km) Start – Kemer Olbia Parkı

08:30 AG TOHUM Parkuru (49 km) Start – Kemer Olbia Parkı

14:00 AKRA Gran Fondo Antalya Ödül Merasimi – Kemer Olbia Parkı

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir